Tatil Fotoğraflarını Organize Etmenin 7 Kolay Yolu

Yaz aylarının bitmesiyle bir tatil mevsiminin daha sonuna geldik. Tatilde yüzlerce hatta binlerce fotoğraf çekmiş olabilirsiniz. Peki bunları nerede depolayacaksınız, nasıl ayırıp kategorize edeceksiniz? Bu yazımızda Tatil Fotoğraflarını Organize Etmenin 7 Kolay Yolu  ‘nu anlatacağız.

Tatil Fotoğraflarını Organize Etmenin 7 Kolay Yolu

İlk Görev: Evden Çıkmayacağınız Yağmurlu Bir Gün Belirleyin

Neden? Çünkü eski ve yeni fotoğraflarınızı organize edeceksiniz. Yağmurlu bir günde dışarıda olmak istemediğinizi biliyorum. Kendinize bir gün belirleyin ve aşağıdaki maddeleri okumaya başlayın.

Kötü Fotoğrafları Derhal Kaldırın

Dijital dünyada her bir megabyte’ın değeri vardır. O yüzden albümleriniz arasında bir gezintiye çıkın ve aralarında flu olan ya da sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen fotoğrafları silin. İnanın çok daha rahatlamış hissedeceksiniz.

Depolama Seçeneklerini Gözden Geçirin

Bu noktada önceliğimiz bilgisayarımızda özel bir klasör yaratmak olacak. Ben bunun için Belgelerim klasöründeki Resimler’i kullanıyorum. Daha sonra elinizde varsa harici diskleri, sadece fotoğraflarınız için kullanacağınız USB bellekleri belirleyin. Unutmayın, anahtar kelimemiz sadece fotoğraflar için kullanmak olacak. Şimdi çevirimiçi depolama hizmetlerine geçebiliriz. Bunun için aşağıdaki bağlantılara göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Flickr ve Google Photos işinizi görecektir.

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Albümlerinizi ve Klasörlerinizi Adlandırın

Bunun faydasını bir örnekle anlatayım. Örneğin yaz tatilinde gittiğiniz 3 ülkeden 3 farklı şehri fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirmek istiyorsunuz. Şehirlerimiz şunlar olsun: Fransa-Paris, İtalya-Floransa, Hollanda-Amsterdam. Bunları ”2015 Yaz Tatili” klasörü altında her şehrin albümüne ayrı bir klasör adı vererek organize edebilirsiniz. 2015 tatili adında tek bir klasör altında fotoğrafları sergilemeniz, Paris şehrine bakarken karşınıza Red Light’ı getirebilir. O yüzden bu basit işlemi atlamamanızı öneriyorum.

Fotoğraflarınızı İsimlendirin

Bunu yukarıdaki başlıkta da yazabilirdim ama ayrı incelemenin faydalı olacağını düşünüyorum. Şimdi, tatil sırasında biriyle tanıştınız ve beraber fotoğraf çekindiniz. Yıllar geçtikçe fotoğraflarınıza bakarken bu ismi anımsamakta zorlanabilirsiniz. Hala görüşüyorsanız isim vermenize gerek yok ama unutmamak adına fotoğrafın adını düzenleyerek bu hatırayı ölümsüzleştirmenizi öneririm. İnsan zihnine güven olmaz, güven olsaydı hepimiz bir gece önceden çalıştığımız her sınavdan inanılmaz notlar alırdık.

Online Hizmetler İçin: Fotoğraflara Yıldız Ekleyin ve Etiket Hizmetinden Faydalanın

Tatil Fotoğraflarını Organize Etmenin 7 Kolay Yolu

Eğer çevirimiçi depolama hizmetlerinden birini kullanıyorsanız fotoğraflarınızdan önemli olanlara yıldız, favori ya da kalp ekleyebilirsiniz. Bunu daha çok sık kullandığınız fotoğraflar için yapmanızı öneririm. Etiket hizmeti ise büyük nimet. Yıllar sonra tatilde görüştüğünüz birinin fotoğrafını bulmak için küçük bir etiket yeterli. Klasörler arasında aramaktansa bu yolu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

En Önemli Madde: Mutlaka Yedekleme Yapın!

USB Bellek veya harici disklerinizin başına bir şey gelmeyeceğinin garantisini veren var mı? O yüzden her zaman bir alternatifiniz olsun. Yedekleme sadece bu konu için değil, her konuda hayat kurtarır.

Bilgisayar ve Akıllı Telefonlar İçin En İyi Yedekleme Uygulamaları

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.