Tablet Seçerken Dikkat Edeceğiniz 4 Şey

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Tablet alacaksınız, fakat hangisini seçeceğiniz konusunda bir fikriniz mi yok? İşte Tablet Seçerken Dikkat Edeceğiniz 4 Şey !

Tablet alırken gözü kapalı seçim yapmamalı ve sadece fiyatına göre değerlendirme yapmamalıyız. Peki tablet alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu sorunun cevabına sadece bir kritere göre değerlendiremeyiz o yüzden aşağıda şu kriterleri kontrol ederek tablet seçiminizi yapabilirsiniz.

Akıllı telefonlardan sonra bu alanda adı gelen bir diğer teknoloji ise tablet teknolojisi. Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bir yapıya sahip olan tablet teknolojileri bir nevi akıllı telefonlar ile bilgisayarlar arasında geçişi sağlayan ürünler olarak dikkat çekiyor yorumunu da yapabiliriz.

Bir dönem duraklasa da şimdilerde yavaş yavaş yeniden canlanacağı düşünülen tablet sektöründe ise çok geniş bir seçim yelpazesinin olması tablet seçimi yaparken de bazı kriterlerin ön planda tutulmasına neden oluyor. Peki, tablet alırken nelere dikkat etmek gerek bakalım.

Tablet Seçerken Dikkat Edeceğiniz 4 Şey

Güncelleme Desteği

Tablet alırken dikkat etmeniz gereken ilk konu tabletin yazılım desteği alıp almayacağı. Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi tabletlerde de genelde Android işletim sistemi kullanılıyor. Fakat bazen çok ünlü markaların tablet serilerinde bile cihaza sonradan güncelleme desteği verilmiyor.

Bu durumda da gerek uygulama desteği konusunda gerekse de uyum konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor. Nitekim tabletler için yazılım desteğinin akıllı telefonlardan bile daha önemli olduğunu hatırlatalım.

Garanti ve Ürün Desteği

Teknik konulardan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alacağınız tabletin servis ağı. Piyasada çok düşük ücretlere çok sayıda tablet modeli Fakat bu tabletler çok kısa süre içerisinde sorunlar verebiliyor ve bu durumda da ürünün genelde servis ağının çok geniş olmaması sebebiyle tablet bir nevi elinizde kalabiliyor.

Bu nedenle daha çok ürün desteği ve servis ağı geniş olan teknoloji markalarının tablet ürünlerini seçmek çok daha fazla yarar sağlayacaktır. Bu durum tabletinizin kullanım ömrünü de arttırır.

Çekirdek ve Ram Miktarı

Akıllı telefonlarda bile artık 4 çekirdekli ve 8 çekirdekli işlemciler görmeye başladık. Seçeceğiniz tablet orta segment ürünü olsa bile artık çekirdek sayısı olarak tek çekirdek sahibi olan tabletlerin tamamen rafa kalktığını belirtelim.

Bu tür tablet seçimlerinde uygulama desteği konusunda ve performans konusunda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun dışında Ram miktarı konusunda da en az 2 veya 3 GB Ram bellek seçimi yapmaya dikkat edin. Bu konu tablet performansı için oldukça önemli.

Çözünürlük ve Ekran Teknoloji

Tablet denildiğinde dikkat edilecek bir diğer konu ise ekran ve çözünürlük desteği. Özellikle 7 inç üstü olan 9 inç, 1 inç modelleri için en az 720p çözünürlük desteğini barındıran tabletler seçmeniz gerekiyor. Aksi halde görüntüde piksel sorunları yaşanabilir.

Ekran teknolojisi konusunda ise IPS ve son dönemin teknolojisi olan OLED ekran tercihi yapmak hem ışık oranı hem de net görüntü için oldukça gerekli.

Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.