Svchost.exe Nedir, Ne İşe Yarar, Virüs müdür?

Svchost.exe Nedir, Ne İşe Yarar, Virüs müdür

Birçok Windows işletim sistemli bilgisayar kullanıcısı, görev yöneticisini açtığı zaman Svchost.exe adlı dosyaya rastlar. Hatta bundan birkaç tane daha görür ve ilgisini çeker. Peki, Svchost.exe nedir, ne işe yarar, virüs müdür?

Svchost.exe Nedir, ne işe yarar?

Bu dosya Windows’ta çeşitli işlemleri yerine getirmek için kullanılan özel bir sistem uygulaması. Windows servislerini yönetmek için bu dosyayı kullanmaktadır. Bilindiği gibi Windows servislerinin ciddi çoğunluğu DLL dosyası. Bu dosyalar çalıştırılamadığından, onları da Svchost.exe yönetir. Yani bu korkulacak bir uygulama değil, tamamen sistem dosyasıdır.

Svchost.exe Nedir, Ne İşe Yarar, Virüs müdür-2

Svchost.exe virüs müdür, tehlikeli midir?

Aslına bakarsanız, kendisi zararsız olsa da, bir sistem dosyası olduğu için risk altında diyebiliriz. Virüsler, Svchost.exe’ye bulaşabilir veya onu taklit edebilir. C:WindowsSystem32 klasörü altında bulunmayanlar trojan olabilir. Ayrıca görev yöneticisine baktığınızda, bu dosyanın sizin kullanıcınız tarafından işletiliyorsa, virüs olma ihtimali yine yüksektir.

Bir diğer yöntem ise Svchost.exe’nin harcadığı işlemci ve kb miktarına bakmak. Eğer bu dosya 100 bin KB’dan fazla harcama yapıyorsa veya yüzde 100 CPU’ya ulaştıysa muhtemelen virüstür. Bunun dışında taklit de edebilir. Çeşitli zararlı yazılımlar, bilgisayarınızda svcchost.exe, scvhost.exe gibi taklit isimlerle gözükebilir.

Kaynak: CepKolik (Anıl Kalkan)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir