Pc Neden Donar?

Pc Neden Donar

Bilgisayarın Donmasına Neden olan Etkenler

1- İşlemci aşırı ısınıp kendini soğutamadığından donar
2- Bios ayarlarındaki bir bozukluktan donar
3- Donanım çakışmasından donar
4- Bilgisayarındaki bir virüsten dolayı donar
5- Donanımın işletim sistemini tam olarak kaldıramadığından donar
6- Over clock (hız aşımı) yapmadan dolayı donar
7- Anakart da arıza vardır donma yapar
8- Ekran kartı fanı deforme olduğu ve tozlandığı için yeterli devirde dönmediğinden aşırı ısınmadan soğutamadığı için donar.

Çözüm Yolları

1. İşlemcinin hangi sıcaklıklarda oluğunu yardımcı bir programla kontrol ediniz. Normal sıcaklık değerleri 40 – 50 °C arasıdır.

2. Bios ayarlarının değiştirilmemiş olduğunuzdan emin olun.

3. Herhangi bir donanım çakışması söz konusu ise ilgili donanımı pasif hale getirin.

4. Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir virüs programı kullanın.

5. Sisteminiz kaldırmıyor olabilir. Örnek; Ram yetersizliği işlemci kasması gibi arka planda çalışan gereksiz programları sonlandırın.

6. Overlock yapılmış ise gereğinden fazla hız aşımı donmaya sebep olabilir, fabrika ayarlarına geri dönüş yapın.

7. Son driver sürücülerini bulup güncelleyiniz.

8. CPU işlemci fanını kontrol ediniz. İşlemci ile arasında boşluk oynama var mıdır ve fanın alüminyum metal gövdesini kontrol ediniz aşırı ısınma varsa fan ile işlemci arasına özel ısı geçirgen jel sürünüz eğer düzelmezse fanı değiştiriniz.

9. Anakart kuzey ve güney köprülerini (chiplerini) kontrol ediniz. Aşırı ısınma ve kondansatörlerde şekil bozukluğu varsa şişme gibi Anakartını değiştiriniz.

10. Sistemde bir çakışma olabilir. Ya da bilgisayara virüs girmiştir. Şöyle ki, bazı virüsler bütün sistem kaynaklarını kullanıp bilgisayarın donmasını sağlayabiliyor. Anti virüs programı yoksa kurup tarama yapınız.

11. Windows görev yöneticisini kontrol ediniz, garibinize giden ve çalışan bir program var mı? Varsa eğer bu programın görevini sonlandırınız. (CTRL + ALT + DELETE)

12. Çok fazla oyun yüklüyse bunlardan da virüs varsa donma yapar. Oynanmayan oyunları silip oynayacağınızı kurunuz ve bilgisayara boşuna yük yapmayınız. Kurduğunuz oyunları da sil komutu ile değil de Uninstall komutu ile kaldırınız.

13. Ekran kartı fanı da yeterli soğutamıyor olabilir. İmkânınız varsa bir hava tutup temizlemek varsa yağ sprayi kullanmak,

14. Birden fazla ram bellek varsa tek tek çıkarıp deneyiniz. Ram belleklerden biri arızalanmış olabilir.

15. Eğer Bilgisayarımız Notebook bilgisayar ise kullandığımız zemin hava almasına müsait değilse hava alacak bir yerde kullanmamız gerekir. Pc bilgisayar masaüstü ise arkadaki Power Suply hizasına gelen kısım kapalı alana denk gelmemesi gerekir masaya sıfır olmaması gerekir. Ya da Bilgisayar masası gözünde ise ya kapağı açık tutulacak ya da arka kısmı açılacak.

16. İşin özü arıza hem donanımdan hem de yazılımdan olabilir. Her ikisini de iyicene kontrol ediniz.

Kaynak: CepKolik (Veli Soyalp)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir