Prisma’da Yaşanan Yavaş Çalışma Sorunu Nasıl Giderilir?

Yaklaşık birkaç aydır iOS platformunda iyice popülaritesi artan ve bugün itibariyle Android’e gelen Prisma, aslında birçok muadili olan fotoğraf düzenleme uygulamasına benzese de oldukça başarılı çalışmalarıyla diğerlerinden sıyrılıyor. Bu yazımızda Prisma’da Yaşanan Yavaş Çalışma Sorunu Nasıl Giderilir konusunu anlatacağız.

Prisma’da Yaşanan Yavaş Çalışma Sorunu Nasıl Giderilir?

Basit filtreleme yerine sanki bir sanatsal çalışma ve tablo gibi çizimlere çevrilen resimleriniz konusunda harikalar yaratan Prisma, şu anda birçok Android kullanıcısında kapanma ve yavaş çalışma sorunları baş gösterdi bile. (Bakınız :Prisma Nedir, Nasıl Kullanılır? )

Peki ya bu sorunlardan nasıl kurtulabilirsiniz? Hemen size aktaralım.

İyi Bir İnternet Bağlantınız Olduğundan Emin Olun

Prisma’da Yaşanan Yavaş Çalışma Sorunu Nasıl Giderilir1

Prisma çalışma stili açısından fotoğrafınızı kendi bulut sunucularına gönderip orada düzenleme yaparak tekrar size gönderiyor. Bu sebeple iyi bir Wi-Fi ya da 4.5G bağlantısı şart. Eğer 2G (edge) ya da iyi çekmeyen bir 3G bağlantısında iseniz Prisma’yı kullanamk için 4.5G çeken bir yere ya da Wi-Fi’ya bağlanmayı beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Fotoğrafa Filtre Uygulandığı Sırada Herhangi Bir İşlem Yapmayın

Prisma’da Yaşanan Yavaş Çalışma Sorunu Nasıl Giderilir2

Prisma Android platformunda daha yeni olduğu için stabilite sorunları olabiliyor. Bu sebeple uygulamadaki bir filtreyi uygularken ana ekran tuşuna ya da tüm uygulamalar sekmesine basmayın. İşlem biraz uzun sürse de uygulamadan başka bir yere geçiş yapmanız uygulamanın kapanmasına ya da sorunlu çalışmasına sebep olabilir.

Buda Var : Prisma Boş Bildirim Hatası Nasıl Düzeltilir?

Prisma’yı Çoklu Pencere Özelliğinde Kullanmayın

Prisma’da Yaşanan Yavaş Çalışma Sorunu Nasıl Giderilir3

Prisma şu an için birçok Android cihazına bulunan çoklu pencere desteğini barındırmıyor. Bu sebeple “Bu fotoğrafı iki saatte filtreliyor, bari çoklu pencereden diğer uygulamalarda takılayım” diyerek uygulamayı çoklu pencere moduna geçirirseniz kapanma sorunları yaşayabilirsiniz. Ancak Samsung’un pop-up olarak çalıştırabildiği özelliğinde sorunsuz çalıştığını da belirtelim.

Biraz Sabredin

Prisma’da Yaşanan Yavaş Çalışma Sorunu Nasıl Giderilir4

Filtreyi uygulamaya başladığınızdan itibaren Prisma’nın fotoğrafı önce analiz etmesi, ardından uygun filtreyi uygulaması ve tekrar size göndermesi haliyle bir süreç. Bu sebeple özellikle kalabalık öğelerin olduğu fotoğraflarda filtre uygulama süresi oldukça uzayabiliyor. Bu sebeple “Acaba uygulama mı dondu?” diyerek uygulamadan çıkmayın ya da başka bir şey yapmayın. Az daha sabredin o işlemi tamamlayacaktır. Fakat dilerseniz aynı filtreye tekrar dokunduğunuzda çözümleme süreci yeniden başlasa da bu sefer daha hızlı olabiliyor. Onu da deneyebilirsiniz.

Prisma’da Yaşanan Yavaş Çalışma Sorunu Nasıl Giderilir5

Sonuç olarak yeni çıkan ve bir anda fazlasıyla ilgi gören uygulamada yavaşlama ve donma sorunları olması gayet doğal. Yani Prisma’nın geliştirici ekibine biraz daha zaman vermeniz ve aynı zamanda sunucularının güçlenmesini beklemenizde fayda var. Adamlar bu kadar çok büyük bir ilgi göreceklerini kestiremediler sanırız. Sunucularda kapasite aşımı olduğunda sizi ekstradan bekletme durumları da olabilir, aklınızda bulunsun.

İpucu : Fotoğraflardan Prisma Logosunu Kaldırma

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.