NVidia Ekran Kartı Seçimi Nasıl Olmalı?

Ekran kartlarının genel amacı oyun olarak biliniyor olsa da grafik kartlarının oyun oynatmak dışında da görevleri var.

Ekran kartlarının kullanım alanı oldukça geniş. Güçlü grafik gerektiren animasyon programları veya photoshop gibi bir çok profesyonel uygulama için de güçlü bir grafik işlemcisi gerekiyor.

Size bu rehberimizde hangi Nvidia ekran kartı modelinin size daha uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız!

Öncelikle kullanım amacınızı seçmeniz gerekiyor. Eğer ekran kartı sizin için önemliyse; ekran kartını oyun için mi kullanacaksınız? Yoksa daha profesyonel işler için bir grafik kartı mı arıyorsunuz?

Oyun için Ekran Kartı Seçimi Nasıl Olmalı?

Eğer amacınız oyun ise, ekran kartı seçenekleriniz oldukça çeşitli. Fakat Nvidia şirketi son kullanıcının yaşadığı kafa karışıklıklarını minimum düzeye indirmek için oldukça basit bir sıralama mantığı kullanıyor.

Bunu sizlere basit bir örnekle açıklayalım. Eğer karşınızda Nvidia 980 ve Nvidia 760 ekran kartı varsa ve seçim yapmanız istenirse yapacaklarınız çok basit.

(Oyunlarda Ekran Kartını Görmeme Sorunu ve Çözümü)

Kaç GB olduğu, bit sayısı gibi daha detaylı verilere inmeden önce ekran kartının sayısal kısmının ilk rakamına bakın.

Birisi 9, diğeri ise 7. Bunun açıklaması Nvidia‘nın koyduğu sıralama mantığına göre oldukça basit. 9 serisi yani daha yüksek olan rakam, 7 serisinden daha yeni nesil bir mimariye ve daha az enerji tüketimine sahip.

Bu bilgilerden sonra bakmanız gereken ikinci kısım ise tabii ki performans. Grafik kartının soldan ikinci rakamı ise performans hakkında size oldukça net bir bilgi veriyor.

Ekran Kartı Seçimi Nasıl Olmalı-2

Nvidia cephesinde ekran kartlarına verilen en yüksek puan 8. 0 ile 8 arasında değişen puanlama sistemi sayesinde hangi ekran kartının sizin için daha yüksek performans vereceğini anlamanız oldukça basit.

Örnek iki ekran kartımıza baktığımızda performans konusunda da 980’in 760’dan daha başarılı olduğunu açıkça görebiliyoruz.

Bu basit sıralama mantığı masaüstü grafik işlemcilerinde olduğu gibi laptoplarda kullanılan mobil ekran kartlarında da aynı şekilde çalışıyor.

Genel olarak özetlemek gerekirse; eğer ortalama bir oyuncuysanız yeni nesil ekran kartlarından performansı en az 4 veya 5 numarayla belirlenmiş olan bir ekran kartını seçmeniz ortalama bir oyun deneyimi için yeterli olacaktır.

(Ekran Kartı Sıcaklığına Nasıl Bakılır?)

Eğer çok üst düzey bir oyun performansı arıyorsanız kesenin ağzını açarak Nvidia Titan serisine yönlenebilirsiniz.

Profesyonel İşler için Ekran Kartı Seçimi Nasıl Olmalı?

Eğer bir grafikerseniz veya işiniz gereği ağır grafik performansı gerektiren programlar kullanmak zorundaysanız, sizin ekran kartı seçiminiz daha kolay olacaktır. Fakat bu tip ekran kartları bütçenizi oldukça zorlayabilir.

Oyun için bahsettiğimiz rakamlar profesyonel düzeyde işleriniz için oldukça yükseliyor. En az 7 veya 8 puan verilmiş Nvidia ekran kartlarını tercih etmeniz gerekiyor. Hatta iş yükünüze göre bu ekran kartlarının Ti ekine sahip olan Titanyum ısı borularına sahip modellerinden bir kaç tane bağlamanız bile gerekebiliyor.

Fakat Nvidia, profesyonel kullanıcılar için de grafik işlemci segmenti bulunduruyor. Nvidia Quadro serisi, yıllardır profesyonel kullanıcının ihtiyaçları için yeterli performansı sağlıyor.

Ekran Kartı Seçimi Nasıl Olmalı-3

Quadro serisinin masaüstü versiyonunda ise çok fazla model olmadığı için sıralamayı en yüksek performanslıdan en düşük performanslıya doğru Quadro M6000, Quadro M5000, Quadro M4000, Quadro M2000, Quadro K1200, Quadro K620, Quadro K420 şeklinde sıralayabiliriz.

(Paylaşımlı – paylaşımsız ekran kartı nedir?)

Eğer mobil bir Nvidia Quadro ekran kartı almak istiyorsanız ise soldan ilk iki rakama bakmanız doğru tercih için yeterli olacaktır.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir