Netflix’de Altyazı Sorunu Nasıl Çözülür?

Netflix'de Altyazı Sorunu Çözme

9 Ekim 2015 itibarı ile 70 milyon aboneye sahip olan Netflix artık Türkiye’de. Şuanda Türkiye’de ki internet altyapısı ve hızıyla ne kadar Netflix‘ten memnun kalırız yada ne kadar verimli kullanırız o da büyük bir muamma. Çünkü Netflix‘de HD içerik için için 5 mbps harcanmakta. Bu da demek oluyor ki kotanızdan ortalama olarak 1 dakikada 37.5 mb, 1 saatte 2.25 gb yiyecek Netflix. eğer Ultra HD içerik izleyeyim derseniz o zaman 25 mbps’e ihtiyacı var yani bu da saatte ortalama 11.25 gb demek. Zaten ülkemizde AKK (Adil Kullanım Kotası 50 ile 75 GB arası)

Fakat sistem’in şuan ki en büyük sorunu maalesef ki Netflix‘in şimdilik Türkçe altyazı desteğini sağlamaması. Peki bu altyazı sorununu nasıl çözeceğiz. Cevabı yazımızda.

Öncelikle izleyeceğimiz içeriğin altyazısını altyazi.org veya turkcealtyazi.org sitesinden indiriyoruz. (bu arada sıkıştırılmış altyazıyı açıyoruz)

Daha sonra Subflicks isimli web sitesine giriyoruz ve “.srt” uzantılı altyazımızı Netflix’in kendi altyazı formatı olan “.dfxp” ye çeviriyoruz. Peki bu işlemi nasıl yapacağız?

Öncelikle Choose Subtitle File ile çevireceğimiz dosyayı seçiyoruz. Daha sonra “resync subtitle?” yazan yeri yes yapıyoruz. “Forwards Second” yazan yerden senkron ayarını yapıyoruz. Siz onu +1 olarak yapın. Daha sonra download dediğimizde “.dfxp” formatlı alt yazımız bilgisayarımıza iniyor.

netflix-altyazi-1

Önemli Not:

Senkron ayarının doğru olduğundan eminsek download dedikten sonra site de “Is This Subtitle Working Correctly and Synchronized? Help Other Users and Let Them Enjoy This Subtitle In ONE Easy Step.” yazısı çıkıyor eğer yazının altında çıkan “Ok! Lets Do It!” tıklarsak karşımıza yeni bir ekran çıkıyor. Buradan dizinin adını giriyorsunuz, orjinal yayınlandığı ülkeyi seçiyorsunuz , sezon ve bölüm bilgisini girdikten sonra isterseniz adınızı giriyorsunuz, ve adınızın yanında isterseniz not da girebiliyorsunuz. Böylelikle sizde sonrakiler hiç uğraşmadan altyazıyı direkt indirip Netflix‘den izleyebiliyorlar.

Peki Netflix’e bu altyazıyı nasıl yükleyeceğiz? Bunun için iki seçenek var

Birinci seçenek;

Öncelikle bir çok yerde dizi oynarken klavyeden “ctrl+shift+alt+m” yapıyoruz, ve karşımıza bir menü geliyor, ve ordan ” load custom dfxp file” tıkladığımızda indirdiğimiz o “.dfxp” uzantılı alt yazıyı seçtikten sonra otomatik alt yazılarda çıkıyormuş. ama bende bu klavye kombinasyonu bir işe yaramadığı için, sizde de olmadıysa alttaki yönteme geçin, bu işe yaradıysa son bölüme gerek yok.

İkinci Seçenek ise

Super Netflix diye bir eklentiyi indiriyoruz (Chrome Tarayıcılar İçin), sonra Netflix sayfasını yeniliyoruz, bu eklenti video ile çalışmaya başlıyor ve videonun sağ kısmında üst kısmında alt yazı butonu çıkıyor, ona tıklayıp indirdiğimiz “.dfxp” formatlı alt yazısını gösteriyoruz ve otomatik olarak tanıtıp izleyebiliyoruz, bu eklenti sayesinde alt yazı eklemekle kalmıyor, görüntü kalitesi vb gibi şeyleri seçebiliyorsunuz.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.