Netflix İzleyebileceğiniz Platformlar

Bu yazımızda kesintisiz ve en kaliteli şekilde Netflix İzleyebileceğiniz Platformlar ‘ı tanıtacağız.

Dünyanın en popüler internet tabanlı yayın hizmeti Netflix’in ülkemizde resmi lansmanı gerçekleştirmesiyle televizyon yayıncılığında yeni bir heyecan yaşamaya başladık.

Netflix, nedeni her ne olursa olsun kullanıcının kesintisiz ve üst kaliteli hizmet almasını öncelik haline getirmiş. Bunun için Netflix’i izleyebilmek için neredeyse hiçbir kısıtlama yok. Özellikle ülkemizde diğer platformlarda karşımıza çıkan Smart TV desteğinin ek ücrete tabi olması gibi bizce anlamsız bir özellik Netflix’te konu bile olmuyor. Başka bir deyişle hiçbir Netflix paketi sizi cihaz sınırlamasıyla boğmuyor. Bu güzel haberle birlikte Netflix’i izleyebileceğiniz platformlara bir bakalım.

Netflix İzleyebileceğiniz Platformlar

Smart TV
Netflix’in en rahat izlenme biçimi hiç şüphesiz Smart TV. Hiçbir aracı olmaksızın televizyonu kullanmak son derece keyifli. Smart TV’den Netflix izlemenin bir diğer artısı da 4K yayın. Eğer televizyonunuz 4K destekliyorsa ve Netflix paketiniz 4K uyumlu yüksek seçenekse Türkiye’deki ilk 4K izleyicilerden biri olabilirsiniz. Eğer televizyonunuz Android destekliyse görece daha güncel bir uygulama ile telefon veya tablette olduğu gibi rahatça programlarınızı izleyebilirsiniz. Eğer LG, Samsung gibi WebOS tabanlı bir televizyonunuz varsa da Netflix uygulamasını indirip kurmanız gerekiyor. Ülkemizdeki lansmanla birlikte uygulamaya güncelleme geldiğini ve Türkçe desteği bulunduğunu hatırlatalım. Smart televizyonlarda dikkat edilmesi gereken konu ise kablosuz bağlantının çok güçlü olmama ihtimali. Bu da özellikle 4K içeriklerde takılma, kopma olarak karşımıza çıkabiliyor. Bunu çözmek için USB’den televizyonunuza takabileceğiniz daha güçlü bir Wi-Fi verici kullanabilirsiniz. Ancak uyumluluk açısından satıcınıza bu konuyu teyit ettirin. Daha ilkel ama etkili çözüm ise televizyonu kablolu bir şekilde modeme bağlamak ve internet dalgalanmalarından en az şekilde etkilenerek içerik izlemek.

Oyun Konsolları
Televizyonunuz görüntü kalitesi olarak sizi memnun ediyor ancak Smart TV özelliği olarak eski kalıyorsa Netflix veya benzeri bir yayını izlemek için harici bir çözüme ihtiyaç duyacaksınız. Bunların başında da oyun konsolları geliyor. PlayStations 3 ve 4, Xbox 360 ve Xbox One ile Wii U oyun konsolları Netflix uygulaması ile geldiği için kolaylıkla konsol üzerinden yayın akışına sahip olabilirsiniz. Yaptığımız testlerde gerek eski gerek mevcut nesildeki tüm uygulamaların sorunsuz olarak çalıştığını söylemek mümkün. Tabii 4K yayın desteğinin bu konsollarda bulunmadığını hatırlatalım. Yıl sonu çıkmasını umduğumuz PlayStation Pro ve daha sonra çıkacak olan güçlendirilmiş Xbox One’ın 4K desteğini sunduğunu biliyoruz. Dolayısıyla 4K yayını konsol üzerinden izlemek isteyen kullanıcıların biraz daha beklemesi gerekecek.Netflix İzleyebileceğiniz Platformlar

Yürütme Ayarları bölümündeki “otomatik” seçeneği görüntü kalitenizi olumsuz etkileyebilir

Tarayıcı üzerinden Netflix
Dijital hizmet Netflix izlemenin en “analog” yolu tarayıcı kullanmak ve hatta bilgisayarınızı HDMI üzerinden televizyon veya monitöre bağlamak. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanacağınız tarayıcı olacak. Tarayıcı üzerinden 1080p yayın almak için en doğru yol Windows işletim sistemi üzerinde Internet Explorer veya Microsoft Edge iken Mac tarafında Safari kullanmak. Diğer tarayıcılar ne yazık ki 720p çözünürlük destekliyor. Belki küçük ekranda bu sorun fark edilmezken büyük ekrana geçildiğinde 720p ve 1080p farkı hissedilir dereceye çıkıyor. Son olarak Netflix’in bazı temel ayarlarına tarayıcı üzerinden girebildiğinizi unutmayın. Özellikle internet bağlantınız düşükse (ülkemizdeki kota uygulamasını saygıyla selamlıyoruz) Yürütme Ayarları bölümünde veri kullanımınızı otomatik seçeneği yerine düşük veya orta ile değiştirmenizi öneriyoruz. Yine kota dostu bir davranış olarak yayınları 5.1 ses seçeneği yerine stereo izlerseniz biraz daha iyi görüntü elde edebilirsiniz. Hepinize kota sorunsuz, hızlı ve bol kaliteli yayınlar.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.