Hangi Powerbank’ı Almalı ?

Powerbank Taşınabilir şarj üreticileri hem donanım hem de tasarım anlamında farklı ihtiyaçlara cevap veren pek çok seçenek sunuyor. Peki Hangi Powerbank’ı Almalı ? Eğer siz de yeni bir powerbank almak istiyor ya da mevcut cihazınızı değiştirmek istiyorsanız öğrenmek istediğiniz tüm detaylar bu incelemede!

Mobil cihazları artık daha uzun süre kullanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bunun pek çok sebebi var. Hem mobil internetin katlanarak hızlanması, hem telefon ve tabletlerdeki müthiş gelişmeler, hem de sosyal medya, oyun ve benzeri uygulamaların hayatımızdaki öneminin artması.

Hangi Powerbank’ı Almalı ?

Powerbank veya Türkçe karşılığı olarak kullandığımız taşınabilir şarj cihazı bu noktada devreye giriyor. Şarj cihazınızın veya prizin olmadığı yerlerde taşınabilir şarj cihazı ile kolayca telefonunuzu ve tabletinizi şarj edebilirsiniz. Elbette powerbank alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Kapasitesine dikkat edin
Tasarım olarak da farklılık gösteren bu cihazlar daha çok depolayabildikleri güç miktarına göre ayrılıyor. “mAh” olarak yazılan birimi ne kadar yüksekse, o kadar uzun süre enerji sunuyor. Tabi yüksek kapasite daha iri ve ağır powerbank anlamına geliyor. Bu defa da taşıma zorluğu çıkarabiliyor.

Powerbank Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

mAh ne demek?
Miliamper/saat olarak kullanılan bu terim, saatte kaç mili amper depolayabildiğini ve cihaza verebildiğini gösteriyor. 1 Amper, 1000 mAh’e eşit durumdadır. Şarj aletlerinin üzerinde 5v 1A şeklinde yazan çıkış gücü, powerbank USB çıkışlarında 5V olarak sabittir. Fakat amper değeri değişkendir. 1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti, 2000 mAh’lik bir bataryayı yaklaşık 2 saatte şarj eder. Hızlı şarj olarak bilinen özellik, daha yüksek çıkış amperine sahip şarj cihazları anlamına geliyor. 5v 2A çıkışa sahip bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bataryayı 1 saatte şarj eder. Böylece 1A’lik şarj cihazına göre 2 kat daha hızlı şarj etmiş olursunuz.

mAh Değeri Nedir ?

İhtiyacınızı gözden geçirin
Şu aralar seviye depolama ve uygun fiyata sahip taşınabilir şarj cihazları 10.000 mAh’lik kapasiteye sahip. Diyelim 2000 mAh pil kapasiteli bir telefonunuzu şarj edeceksiniz. Matematiksel olarak tam dolu powerbank’ınızla telefonunuzu 5 defa şarj etmemiz gerekirdi fakat bu böyle olmuyor. Bu kaybın sebebi, özellikle sıcak hava oluyor. Piller sıcak havayı sevmiyor. Kullanılan kablolar bile pil kapasitesini etkiliyor.

Çıkış sayısı önemli
Taşınabilir şarj cihazı üzerinde, telefon ve tabletinizi şarj etmenize imkan sağlayan bağlantı yuvalarının sayısı önemli. İki cihazı aynı anda şarj etmesini istiyorsanız buna dikkat etmenizde fayda var.

Şarj olurken de şarj edebilsin
Pratik kullanım sunması açısından, elektriğe bağlı biçimde şarj olurken, bir yandan da telefon veya tabletinizi kendi üzerinden şarj edebilen powerbank’leri tercih edebilirsiniz.

LED bilgi ışıkları var mı?
Powerbank’inizin mevcut depolama miktarını ve şarj etme ile olma sırasında uyarı verebilmesi için üzerinde LED ışıklarının olması da fayda sağlayacaktır.

İdeal kapasiteyi seçin
Her zaman en üst kapasite en iyisi olduğu anlamına gelmiyor. Taşınabilir şarj cihazının taşınabilirlikten ödün vermemesi için, boyut ve ağırlığının sınırları aşmayacak durumda olması önemli. Pratik hesaplama, telefonunuzun pil kapasitesinin en az iki kat fazlası bir powerbank alabilirsiniz. Piyasadaki telefonlar 2500-3000 mAh seviyesinde kapasitelere sahip. Bu sebepten, 10.000 mAh kapasiteli bir powerbank işinizi görecektir.

Çıkış değerine bakın
Taşınabilir şarj cihazının şarj etme hızı, yani çıkış amper değeri de önemli bir nokta. 1 amperlik cihaz, 2000 mAh’lik bir bataryayı 2 saatte şarj eder. 2 amperlik bir şarj cihazı ise bu işlemi 1 saatte yapar. Bu yüzden powerbank’ın çıkış değerine dikkat etmelisiniz.

Pokemon Go için powerbank şart
Dalga dalga yayılan ve kendisine esir ettiği tüm kullanıcılarda adeta bir bağımlılık yaratan Poemon Go’nun handikaplarından biri, telefonun pilini hızlıca tüketmesi. Dışarıda kullanıcılar ekranı iyi görebilmek için mecburen ekran ışığını açıyor. İnternete bağlı olmanın, GPS’in ve telefonun genel olarak tüm bileşenleriyle faal halde kalmasının da pil tüketiminde etkisi büyük.

Taşınabilir şarj cihazlarında patlama
Bu durum powerbank satışlarını olumlu yönde etkiledi elbette. Dışarıdayken şarjlarının hızlıca bitmesinden ve oyunlarının yarım kalmasından kaçınan kullanıcılar, powerbank almakta çare buldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre Pokemon Go oyununun çıkmasıyla birlikte powerbank satışları iki kat arttı. İlk 1 aylık dönemdeki satışlari geçen senenin aynı dönemine göre %100’ün üzerinde bir artış yaşandı. İlk iki haftada ABD’de 1 milyondan fazla powerbank satıldı.

Henüz ülkemizde resmi olarak indirilmeye sunulmasa da, Pokemon Go’nun Türkiye’den oyuncu sayısı da azımsanacak gibi değil. Yakın zamanda resmi olarak Pokemon Go’nun Türkiye’de indirilmeye başlanmasıyla birlikte,  powerbank satışlarının daha da artmasını bekliyoruz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.