Localhost IP Adresi Neden 127.0.0.1

Localhost nedir ?  Localhost nasıl çalışır ? Localhost IP Adresi Neden 127.0.0.1 dir yada başka bir rakam değildir ?Eğer 7×24 internette dolanan biri iseniz mutlaka 127.0.0.1 sayılarını görmüşsünüzdür. Bilgisayar delilerinin buna “local host” dediğini de duymuşsunuzdur belki.

Localhost Nedir ?

Localhost basit tanımıyla yerel sunucu kavramına verilen isimdir. Yani kişisel bilgisayarınızı bazı programlar yardımıyla sunucu bilgisayarına çevirebilirsiniz. Localhost ile öultiplayer oyun oynarken karşılaşabileceğiniz gibi, kendinizce geliştirdiğiniz web uygulamalarını, web sitelerinide test edebilirsiniz.

Localhost genellikle web sunucu göreviyle kişisel bilgisayarlarda çalıştırılır.

Localhost; Sadece kişisel bilgisayarla sınırlı bir hizmet servisi demektir. Webhost nasıl ki tüm dünyaya açıksa localhost’ta sadece üzerinde yetkili olan kullanıcılara açıktır.

Localhost üzerine kurulacak çeşitli yazılımlarla( Easy PHP,AppServer,Xampp,ISS vb.) bilgisayarınız lokal bir sunucuya çevirebilir. Üzerinde internet sitenizi yayınlayabilirsiniz. Asp,Asp.Net,Php ve Mysql tabanlı scriptlerinizi kurup çalıştırabilirsiniz. Yazılımcıysanız yazdığınız scriptleri test edebilirsiniz. Tasarımcıysanız web sitenizin tasarımının nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz.

Peki neden “localhost”un IP adresi 127.0.0.1 de başka bir rakam değil?

Localhost IP Adresi Neden 127.0.0.1 ?

Bunun arkdasında basit bir mantık yatıyor. Siz internete girdiğinizde, bilgisayarınız başka bilgisaylarla iletişimde bulunmaktadır. Bilgisayar, TCP/IP protokolünü kullanarak erişim sağlanması için “loopback” denilen sanal bir ağ kartı oluşturulur. Girilen veriler bu adrese yönlendirilir. 127.0.0.1 bu ağda sizin bilgisayarınızı temsil eder. Yani herkesin bilgisayarı kendi ağında bu IP’ye sahiptir.

IP adresleri daha kullanışlı olmaları için A,B,C ve benzerleri gibi sınıflara ayırılır. 127 sayısı da A sınıfı IP adreslerinin sonuncusu. 127 buradan geliyor. Peki neden 127.0.0.0 değil de 127.0.0.1? 127.0.0.0 sayısı kullanılamaz, çünkü bu sizin ağ numaranız. O yüzden ağ numarasından sonra sizin makinanıza atanan IP 127.0.0.1 oluyor.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.