LG Telefonlara Flashtool ile Nasıl Rom Yüklenir?

LG Telefonlara Flashtool ile Nasıl Rom Yüklenir

LG telefonlarda güncellemeler veya değişik nedenlerle oluşabilecek donma, ısınma, kendi kendine reset atma gibi sorunları, Flashtool üzerinden Rom (firmware) yükleyerek çözebilirsiniz. Bu yöntemle yükleyeceğiniz orjinal yazılım sayesinde LG telefonunuzda yaşadığınız sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem sayesinde Türkiye’ye henüz gelmemiş bir güncellemeyi telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Aşağıda anlatılan işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu yazıda anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız.

Adım 1-  Yedekleme:

Cihazınızda yüklü bulunan lazım olabilecek herşeyin yedeğini alın (Resimler, rehber, dosyalar, SMS, çağrı kayıtları, vs).

(Bakınız: Android Cihazlarda Telefon Rehberi Nasıl Yedeklenir?)

(Bakınız : Android Mesaj Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?)

(Bakınız: Telefonumdaki Fotoğrafları Nasıl Yedekleyebilirim?)

Adım 2-  Gerekli sürücü ve yazılımları indirme:

  • Buraya tıklayarak LG Flash Tool yazılımını indirin ve ZIP dosyayı bir yere açın.
  • Buraya tıklayarak LG telefon için gerekli sürücüyü (driver) indirin ve çalıştırarak yüklemeyi tamamlayın. Eğer daha önce LG PC Suite yazılımını yüklemiş iseniz burayı atlayabilirsiniz.
  • Yüklemek istediğiniz LG ROM’u indirin. Eğer orijinal güncel LG ROM yüklemek isterseniz
    http://lg-phone-firmware.com adresindeki ROM lardan indirebilirsiniz. Firmware (.kdz uzantılı) dosyasını LG Flashtool açtığınız kılasör içine indirin veya taşıyın. (ZIP li ise oraya açın – Sonu .kdzile biten dosya olmalıdır)

(LG Telefonlarda 4.5G Ayarı Nasıl Yapılır?)

Adım 3-  Telefonu hazırlama:

Telefonu güç düğmesinden kapatın. USB bağlantı kablosunu bilgisayara bağlayın ama öbür ucunu telefona takmayın henüz. Telefon kapalıyken üst ses açma düğmesine basılı tutarken USB kablosunu takın. Telefon Firmware Update – Download moda geçecektir.

LG Telefonlara Flashtool ile Nasıl Rom Yüklenir-1

Adım 4-

FlashTool yazılımını açtığınız kılasöre girip LGFlashTool2014.exe uygulamasını çalıştırın. Eğer çalışmazsa bilgisayarınızda Visual C++ Runtime Library eksiktir. Onu da buraya tıklayıp indirin ve kurun.

Aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Select Type, Reset time ve PhoneMode seçeneklerini aşağıdaki gibi ayarlayın.

LG Telefonlara Flashtool ile Nasıl Rom Yüklenir-2

Select KDZ file bölümünde sağındaki dosya simgesine dokunup indirdiğimiz firmware .kdz dosyasını seçin.

Burada firmware yüklemek için iki ayrı seçenek sunulmaktadır.

  • Normal Flash: Buraya tıkladığımızda yükleyeceğimiz yeni firmware mevcut üzerine yüklenir ve yaptığımız ayarlar, uygulamalar silinmez. Ama bu durumda çok farklı firmware sürüme geçiyorsak telefon döngü şeklinde açılıp kapanabilir. Bu durumda fabrika ayarlarına dönmek sorunu çözecektir.
  • CSE Flash: Bunu seçersek telefondaki tüm bilgiler silinip temiz bir firmware kurulumu yapılır. Bu durumda telefondaki her şey silinir.

Aşağıdaki pencere açılacaktır.

LG Telefonlara Flashtool ile Nasıl Rom Yüklenir-3

START butonuna tıklayıp devam edin.

Sonrasında aşağıdaki gibi açılan pencerede Republic of Korea ve hangi ülkenin romunu yüklüyorsak onu seçelim ve OK tıklayın. Veya açıldığı şekliyle OK tıklayın. Seçimin önemi yoktur.

LG Telefonlara Flashtool ile Nasıl Rom Yüklenir-4

Sonrasında açılan pencerede firmware %100′ kadar yüklenirken bekleyin.

Eğer yükleme sırasında bir hata alıyorsanız ki muhtemelen telefondaki ilerleme %0 da kalacaktır. Bu durumda ya yanlış ROM seçtiniz veya başka ülke ROM’u telefonunuz kabul etmiyor olabilir.

(LG G4 de Pil ve Performans Ayarları)

Kaynak: Akıllı Gündem

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir