Kablosuz Modem Çekmiyor Sorunu ve Çözümü

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Kablosuz modeme bağlanamıyor, bağlantı sürekli kopuyor, 1-2 çubuk gibi zayıf sinyaller mi alıyorsunuz? Kablosuz Modem Çekmiyor Sorunu ve Çözümü yazımızda bu problemleri ortaan kaldırmaya çalışacağız.

Modemin ana amacı telefon hatları üzerinden taşınan dijital veriyi, bilgisayarın işleyebileceği elektrik sinyallerine dönüştürmektir.

İki tip modem bulunmaktadır : Kablolu Modem ve Kablosuz Modem

Modemimize gelen sinyal ethernet kablosu vasıtası ile bilgisayarımıza taşınmaktadır. Günümüzde kablolu erişimin yanında kablosuz erişim de son derece yaygındır. Cep telefonlarımız, diz üstü bilgisayarlarımız kablosuz olarak internete bağlanmaktadırlar. Kimi zaman masa üstü bilgisayarlarımız da kablosuz aparatlar vasıtası ile laptop gibi kablosuz da bağlanabilmektedir. Ancak online oyun oynayanlar için kablosuz bağlantının lag yarattığını belirtmek isterim.

Kablosuz Modem Çekmiyor Sorunu ve Çözümü

Modemimiz bulunduğumuz odada çekiyor ancak yan odalarda ya da salonda çekmiyor ve biz evimizde farklı odalarda erişim istiyorsak, genellikle bu odalarda kablosuz bağlantı ile bağlanmaya çalışırız. Ancak odalar arasındaki mesafe arttıkça ve duvarlar kalınlaştıkça kablosuz ağ bağlantısı sinyali zayıflamaya başlar. Bu da zaman zaman internet hızında düşüklüğe ya da hiç bağlanamamaya sebep olur.

Bu sorunun iki türlü çözümü bulunmaktadır.

  1. Modemden odaya cat kablo çekmek
  2. Home plug kullanmak

Modemden Odalara Cat Kablo Çekmek

Modemi merkezi bir noktada konumlandırıp , internet kullanacağınız odalara cat 5e ya da cat 6 kablo çekmek suretiyle kablosuz sinyali çekmeme sorununa çözüm bulabilirsin. Bu çözüm laptoplar, masa üstü bilgisayarları ya da tv set top boxları (tivibu kutusu) bağlamak için kullanılırken, cep telefonundan internete giren kimseler için işe yaramayacaktır. Bu çözümün şemasını aşağıda bulabilirsin.

modemden odaya cat kablo çekimi

Bu bağlantıyı özetleyecek olursak;

  1. Modemin ethernet çıkışından huba cat5e ya da cat6 kablo ile bağlantı yapılır.
  2. Hub çıkışından kaç adet cihaz kablolu bağlanacak ise o kadar cat kablo ile bağlantı yapılır. Bu örneğimizde iki adet kablo kullanılmıştır.
  3. İstenirse hub kullanmamak adına modemin ethernet çıkışlarından ayrı ayrı iki adet kablo çekilebilir. Ancak bu çözüm kablo miktarını arttıracaktır.

Homeplug Kullanmak

homeplug

Kablosuz modem çekmeme problemini bir de homeplug ile çözebiliriz. Homeplug modeme gelen internet sinyalini elektrik şebekesi üzerinden taşımaya yarayan bir cihaz. Çeşitli markaları mevcut. İnternetten ya da elektronik mağazalardan edinebiliriz.

İnternetten homeplug almak istersen Google içerisine homeplug satın al yazarak destek alabilirsin.

Bu çözümde bir çift homeplug satın alıyoruz. Bir tanesini modemin bulunduğu odada prize takıyoruz. Diğerini ise internetin çekmediği odaya takıyoruz. Buradaki interneti ister kablolu ister kablosuz olarak kullanabiliyoruz.

 

Şimdi homeplug bağlantı adımlarını açıklayalım.

modem homeplug bağlantı şeması
  1. Modemden cat5e ya da cat6 kablo ile homepluga bağlantı yapılır.
  2. Modemin bulunduğu odadaki prize birinci homeplug takılır.
  3. İkinci homeplug internetin çekmediği odadaki prize takılır.
  4. Bu homeplugdan ister kablosuz ister kablolu olarak internet sinyali alınabilir.

Modem Arızaları Nelerdir ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.