iPhone Nasıl Sıfırlanır, Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

Günümüzde cihaz performansı, kullanıcıların en fazla önem verdikleri unsurlar arasında yer alıyor. Fakat markası, modeli ve donanım bileşenleri ne olursa olsun akıllı telefonların performansları kullanıma bağlı olarak zamanla düşme eğilimi gösteriyorlar. Bu yazımızda iPhone Nasıl Sıfırlanır, Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür konusunu ayrıntılı olarak ele alacağız.

iPhone Nasıl Sıfırlanır, Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

Eğer iPhone’unuzda biriken gereksiz verileri tam anlamıyla cihazdan kaldırmak ve sıfır cihaza yakın bir kullanım deneyimi yaşamak istiyorsanız yazımızda değineceğimiz adımları uygulayabilirsiniz. Bu konuda tecrübesiz kullanıcılar olabileceğini hesaba katarak adımları mümkün olduğunca basit bir şekilde işleyeceğiz.

iPhone’ları fabrika ayarlarına döndürme işlemine başlamadan önce cihazınızdaki önemli verileri yedeklemenizi öneriyoruz. Bunun için farklı araçlar mevcut fakat iTunes ile gerçekleştirmeniz işinizi çok daha kolay kılacaktır.

Bilgisayarınızda iTunes mevcut değil ise yukarıdaki bağlantıları kullanarak bilgisayarınıza uygun sürümünü ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Kurulum işleminden sonra yapmamız gereken tek şey USB kablo aracılığıyla iPhone’umuzu bilgisayarımıza bağlamak.

iPhone’unuzu Yedeklemeyi Unutmayın

iPhone’larımıza her gün yeni uygulamalar yüklüyor, yeni bilgiler ekliyoruz. Elbette bu bilgilerin bazıları çok önemli değil fakat aralarında mutlaka hayati öneme sahip veriler de vardır. Özellikle iş notları, proje bilgileri, rehber, fotoğraflar veya banka şifreleri gibi bilgilerinizi cihazınızda tutuyorsanız sık sık yedekleme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

iPhone’u yedeklemek için öncelikle cihazımızı bilgisayara bağlıyor ve iTunes’u çalıştırıyoruz. Ardından aşağıdaki görselde gösterildiği gibi “Otomatik Olarak Yedekle” veya “Elle Yedekle ve Geri Yükle” seçeneklerinden birisini seçiyoruz. Tercihinizi otomatikten yana kullanırsanız cihazınızı bilgisayarınıza her bağladığınızda iTunes otomatik yedekleme işlemini başlatacaktır. İşlemi elle yapmayı tercih ederseniz yedekleme işlemi istediğiniz dışında gerçekleştirilmeyecektir.

“Elle Yedekle ve Geri Yükle” seçeneği altında yer alan “Yedeklemeyi Geri Yükle” butonuna basarak ise daha önce yedeklemiş olduğunuz verileri iPhone’a aktarabilirsiniz.

NOT: Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeden önce yedekleme yapmazsanız, tüm bilgilerinizi kaybedersiniz.

iPhone’u Cihaz Üzerinden Fabrika Ayarlarına Döndürme

iPhone’u cihazdan yedeklemek bilgisayar üzerinden yedeklemeye göre çok daha pratik ve kolay bir ilerleyişe sahip.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil

Yukarıdaki adımları gerçekleştirerek cihazınızda depoladığınız tüm verileri ve içerikleri silebilirsiniz. Fakat yukarıda da değindiğimiz gibi sizin için önem arz eden verileri mutlaka yedeklemiş olmanızı tavsiye ediyoruz.

iPhone’u iTunes Üzerinden Fabrika Ayarlarına Döndürme

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle iCloud hesabımız üzerinden “iPhone’umu Bul” özelliğini devre dışı bırakmamız gerekiyor. Ayrıca iTunes işleme başlamadan önce yedekleme yapıp yapmak istemediğimizi de soruyor. Önceki adımlarda yedekleme yapmadıysanız bu adımdan önce mutlaka gerekli bilgilerinizi yedekleyin.
iPhone’a Geri Yükle butonuna bastıktan sonra cihazımıza reset atılacak ve fabrika ayarlarına döndürülecek. Daha sonra yapmış olduğunuz yedeklemeyi kullanarak rehberinizi, fotoğraflarınızı ve önemli notlarınızı cihazınıza tekrar aktarabilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. SANAL MEKANİK dedi ki:

    Herkesde bir ıphone merakı var anlamış değilim.
    Git al gül gibi Androidi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir