iPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü

iOS aygıtınızdaki hoparlör beklendiği gibi çalışmıyorsa iPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü yazımızdaki adımları uygulayabilirisniz.

iPhone’unuzda görüşme yaparken veya sesli mesaj dinlerken konuşan kişinin sesini net olarak duyamayabilirsiniz. Cızırtılı, statik bir ses duyabilirsiniz veya ses kalitesi genelde kötü olabilir.

Bazı Apple kullanıcıları iPhone ile görüşmelerde ses sorunu yaşadıklarını ifade ediyor. Duruma bakılırsa kullanıcılar telefon görüşmeleri sırasında karşıdaki kişinin sesini duyamamaktan şikayetçi. Arama sorunsuzca ulaşıyor ve yanıtlamada sorun yok ancak karşıdakinin sesi gelmiyor. Ses seviyesi yüksekteyken de sorunla karşılaşılmakta. iPhone’daki görüşmelerde ses sorunu yaşayanlar bu çözüm yollarını deneyebilir.

iPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü

Bir oyun sırasında ya da izlediğiniz bir video sırasında yanlışlıkla elinizin çarpmasıyla iPhone’un sesini kısmadığınızdan emin olun. Bunu yapabilmek için iPhone’un sol tarafında bulunan ses açma/kapama düğmesini kontrol edin.

iPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü

Artı ve Eksi tuşunun hemen solunda bulunan düğme yukarıda olmalıdır

 

iPhone’un sol tarafında bulunan ses açma tuşuna ( Artı tuşu ) sürekli basın ve ekranda iPhone’un sesinin açık olduğuna dair bildirimi görün. Daha sonra iPhone ana ekranında iken aşağıdan bildirim ekranını açın ve sesi buradan da yükseltin.
iPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu ÇözümüiPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü

iPhone’un kulaklık girişine kulaklığın ya da başka herhangi bir şeyin bağlı olmadığından emin olun.

iPhone’a bir dış kapak taktıysanız bu kapağın iPhone’un hoparlörlerini kapatmadığına emin olun.

Bazen iPhone cebinizde ya da çantanızdayken hoparlör girişi tozlar nedeniyle tıkanır. iPhone’un hoparlörlerini bir fırça yardımıyla temizlemeyi deneyin.

Sadece bir uygulamada ya da bir oyunda ses gelmiyorsa sorun o uygulamada ya da oyunda olabilir, başka bir uygulamayı ya da oyunu deneyin.

iPhone’un harici bir kulaklığa ya da araç kitine bağlı olmadığından emin olun. Bunu kapatmak için Bluetooth’u kapatmanız gerekecektir.

Eğer sorun hala düzelmediyse iPhone’u Home tuşuna ve Açma/kapama tuşlarına aynı anda basılı tutarak yeniden başlamasını sağlayın. Ekranda Apple logosu gerekene kadar parmaklarınızı çekmeyin.

iPhone’un en güncel sürümde olduğundan emin olun. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme diyerek cihazınızın güncel versiyonda bir iOS işletim sistemine sahip olduğunu kontrol edin. Eğer eski bir sürüm kullanıyorsanız sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

Tüm bu işlemlere rağmen yine de iPhone hoparlör sorunu düzelmediyse cihazınızı Teknik Servis’e göndermenin vakti gelmiştir.

iPhone 7 / iPhone 7 Plus telefonumun sol hoparlöründen ses gelmiyor?

iPhone 7’nin 2 hoparlörü var. Ama bunlar telefonun alt kısmında sol ve sağ olarak konumlandırılmamış. Sağdaki hoparlör deliklerinin bulunduğu yerde hoparlörlerden birisi var. Bu sebeple, gelen sesin buradan geldiğini duyuyorsunuz. Solda ise aslında hoparlör yok. Apple simetrik olma isteğinden midir bilinmez, buraya da aynı şekilde hoparlör delikleri açmış. Sol tarafta, barometrik sensör var.

Peki 2. hoparlör nerede? 

2. hoparlör cihazın üst kısmında. Telefon kulaklık hoparlörünü, 2. bir hoparlör olarak kullanıyor. Bu sayede sterio ses sağlanmış oluyor.

Aşağıdaki resimde iPhone 7’nin hoparlör yerleşimi açıkça görünüyor:

iPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü

Dizüstü Bilgisayarda Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır ?

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.