iPhone 7 – iPhone 6s Karşılaştırması

Apple iPhone 7 ile iPhone 6s modellerini karşılaştırıyoruz. Bakalım iPhone 7, bir önceki model olan iPhone 6s modeline nazaran ne gibi farklar sunuyor? İşte iPhone 7 – iPhone 6s Karşılaştırması!

iPhone 7 – iPhone 6s Karşılaştırması

Tasarım

İlk bakışta görünüm olarak iPhone 7 modelinin eğer hayran kaldığımız Jet Black’ten bahsetmiyorsak iPhone 6s’e oranla büyük bir tasarım farkı yok. Ancak detaylara indiğimizde birçok değişikliği fark edebilmek mümkün.

16-09/07/iphone-7-iphone-6s-karsilastirma-2.jpg

Göze çarpan ilk nokta anten çizgileri. iPhone 7 ile anten çizgilerinin en tepede ve en altta yer aldığını görüyoruz.

İkinci en büyük fark ise 3.5 mm‘lik kulaklık girişinin artık olmaması. iPhone 7 ile birlikte kullanıcılar ya kablosuz kulaklık ya da lightning girişli bir kulaklık kullanması gerekecek.

16-09/07/iphone-7-iphone-6s-karsilastirma-4.jpg

Ses konusunda telefonun bu sefer stereo hoparlöre sahip olması da, hem müzik hem de oyun deneyimi açısından önemli bir detay.

16-09/07/iphone-7-iphone-6s-karsilastirma-3.jpg

iPhone 7‘nin iPhone 6s‘ten en büyük farklarından bir diğeri de suya dayanıklılık. Telefon bu sefer suya ve toza dayanıklı bir yapıda karşımıza çıkıyor. IP67 sertifikası, 1.5 metre suda 30 dakika boyunca suya dayanıklılık sağlıyor.

Renk seçenekleri olarak Rose Gold, Altın, Gümüş, Siyah ve Jet Black belirlendi.

Tasarım tarafında son değişiklik ise fiziksel home butonu. Taptic Engine sayesinde fiziksel home butonunda kullanıcı deneyimi artıyor.

Ekran

Apple‘ın AMOLED’e geçişi önümüzdeki yıllara kaldı.

iPhone 7, ekran özellikleriyle iPhone 6s’e fazlasıyla benziyor. Yine 4.7 inç ekran boyutuyla karşımıza çıkan telefon, 750 x 1334 çözünürlük kullanıyor.

16-09/07/iphone-7-iphone-6s-karsilastirma-5.jpg

IPS LCD panel kullanan bu ekranda 3D Touch teknolojisi yer alıyor.

Farklılıklar ise Wide Color Gamut özelliği ve daha parlak ekran. Özellikle Wide Color Gamut sayesinde iPhone 7 çok daha geniş bir renk aralığını kullanıcılara yansıtıyor.

Donanım

iPhone 7 ile iPhone 6s arasında ciddi bir performans farkı bulunuyor.

Gücünü dört çekirdekli Apple A10 Fusion işlemcisinden alan iPhone 7, bu noktada Apple A9 işlemcili iPhone 6s‘e oranla çok daha performanslı.

16-09/07/iphone-7-iphone-6s-karsilastirma.png

Lansmanda açıklanan rakamlara göre Apple A10 Fusion, A9 işlemcisine göre işlem performansında %40, grafik performansında ise %50 daha hızlı.

RAM konusu şu anlık muallakta. Depolama seçenekleri ise yenilendi. iPhone 7 ile 16 GB‘a veda ettik ve baz model direkt olarak 32 GB’dan başlıyor. Diğer depolama seçenekleri ise 128 GB ve 256 GB. Ancak 256 GB‘lık model sadece Jet Black renkli iPhone 7 modelinde bulunmakta.

Kamera

Yine 12 MP‘lik bir arka kamera ile gelen iPhone 7, iPhone 6s modelinden farklı olarak OIS desteğine sahip.

Bu yönden titreşimlerden arınmış fotoğraflar ve videolar çekilebiliyor. Ayrıca f/1.8 diyaframa sahip olan kamera da Quad LED flaş ile geliyor. Bu diyafram değeri sayesinde düşük ışıkta iPhone 6s’e oranla çok daha iyi fotoğraflar çekebilmek mümkün olacak.

16-09/07/iphone-7-iphone-6s-karsilastirma-6.jpg

Ön kamera içinse bu kez 7 MP‘ye geçilmiş durumda. f/2.2 diyafram açıklığına sahip olan ön kamerada HDR, panaroma çekim gibi özellikler yer alıyor. Bu yönüyle 5 MP’lik selefine göre üstünlük sağlıyor.

Batarya

Lansmanda batarya kapasitesi mAh cinsinden belirtilmedi. Ancak açıklanan rakamlara göre iPhone 7, iPhone 6s‘e oranla 2 saat daha uzun pil ömrüne sahip olacak.

16-09/07/iphone-7-iphone-6s-karsilastirma-7.jpg

Ayrıca iPhone 7‘nin pili ile 14 saat Wi-Fi gezinme ve 40 saat kablosuz kulaklık performansı sunuyor.

iPhone 7 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

 

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.