iPhone 3D Touch’ın Bilmediğiniz 7 Özelliği

3D Touch gelen güncellemelerle bilmediğiniz birkaç özellik barındırıyor. iPhone 3D Touch’ın Bilmediğiniz 7 Özelliği ‘ni sizler için derledik.

3D Touch Nedir?

3D Touch üç aşamalı dokunma teknolojisi.  3D Touch ile iPhone’nunuz ekrana uyguladığınız baskıyı algılayarak dokunma, kaydırma ve kıstırma hareketleri dışında peek ve pop hareketleri ile uygulama ve içeriklere hızlı bir şekilde müdahale etmenizi sağlıyor.

iPhone 3D Touch’ın Bilmediğiniz 7 Özelliği

İlk olarak iPhone 6S ile karşımıza çıkan ve o zamanlar akıllı telefon sektöründe büyük bir yenilik sayılan 3D Touch özelliği, gelen güncellemelerle hala bilmediğiniz birkaç özellik barındırıyor. İşte o gizli özelliklerden bazıları:

Bildirimli Klasörler

Birden fazla uygulama içeren klasörleriniz, bu uygulamalardan herhangi birisine bildirim geldiği takdirde sağ üst kenarda beliren kırmızı bir sayıya sahip olur. 3D Touch’ı kullanarak bu klasör içerisindeki hangi uygulamaya bildirim geldiğini rahatlıkla kontrol edebilir ve o uygulamaya erişebilirsiniz.

Kişi Bilgileri

Bazı uygulamalarda (iMessage, Son Aramalar gibi) gördüğünüz kişi hakkında daha fazla bilgi almak için kişinin profil fotoğrafına basılı tutabilir ve kartvizit bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Tüm Bildirimleri Temizleme

Gruplar halinde sıralanan bildirimleri temizlemek adına bildirimlerin sağ üst kısmında yer alan “x” ikonuna dokunabilirsiniz. Eğer tüm bildirimlerden kurtulmak istiyorsanız, “x” ikonuna basılı tutmanız “Hepsini temizle” seçeneğine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Uygulamalar Arası Geçiş Yapma

Uygulamalar arasında geçiş yapabilmek için Home tuşuna iki kere basabilir veya 3D Touch’ın bir diğer gizli özelliğini kullanabilirsiniz. Telefon ekranınızın en alt sol köşesine basılı tuttuğunuzda Uygulama Değiştirici otomatik olarak açılacaktır. Eğer direkt olarak bir önceki uygulamanıza geçiş yapmak istiyorsanız sol kenara basılı tutun ve parmağınızı sağa doğru kaydırın.

Touchpad Düzenleyicisi

3D Touch sayesinde, yazdığınız metni yeniden düzenlemek veya uzun mesajları silmek için klavyenin üst kısmına basılı tutmanız yeterli.

Control Center Eylemleri

3D Touch özelliği, Control Center’da görebileceğiniz birçok uygulamanın ayarlanmasında kullanılabiliyor.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.