IOS’ta VPN Nasıl Ayarlanır?

IOS'ta VPN Nasıl Ayarlanır

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda Sanal Özel Ağ (VPN) ayarlayabilirsiniz.

Kuruluşunuz özel bilgileri genel bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde iletebilmeniz için Sanal Özel Ağlar (VPN) kullanıyor olabilir. Örneğin, bir iOS aygıtında iş e-postanıza erişmek için VPN yapılandırmanız gerekebilir. VPN, Wi-Fi ve hücresel veri ağı bağlantıları üzerinden çalışır.

iOS aygıtları bu protokolleri ve kimlik doğrulaması yöntemlerini destekleyen VPN sunucularıyla çalışır.

VPN’yi yapılandırma

  1. Ayarlar > Genel > VPN öğesine gidin.
  2. VPN Konfigürasyonu Ekle‘yi seçin.

configure_vpn

  1. Ağ yöneticinizden kullanacağınız ayarları öğrenin. Pek çok durumda, bilgisayarınızda benzer bir VPN ayarı yaptıysanız aygıtınızda da aynı ayarları kullanabilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı VPN kullanacak şekilde yapılandırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için aygıtınızın kullanıcı kılavuzuna bakın.

VPN’yi açma veya kapatma

Bir VPN yapılandırması oluşturduktan sonra Ayarlar’da VPN’yi açma veya kapatma seçeneği görünür. VPN’yi kullanarak bağlandığınızda durum çubuğunda VPN simgesi görünür.

turn_vpn_on

Birden fazla VPN yapılandırması kullanıyorsanız Ayarlar > Genel > VPN seçeneğini kullanarak yapılandırmalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

VPN’nize bağlanamazsanız veya “Paylaşılan Sır eksik” uyarısını görürseniz VPN ayarlarınız yanlış veya eksik olabilir. Hangi VPN ayarlarını kullandığınızı veya Paylaşılan Sır anahtarınızın ne olduğunu öğrenmek için ağ yöneticinize veya BT Bölümüne başvurmanız gerekir.

Kaynak: Apple

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.