iOS 10’da Widget Kilit Ekranını Gizleme

Apple ‘ın kullanıcılara sunduğu iOS işletim sisteminin yeni versiyonu İOS 10 ile artık kullanıcılarına daha özgür olan bir kullanım ortamı sunuyor. Bunu özellikle de kilit ekranı üzerine yerleştirdiği yeni interaktif bildirimler ve widget‘lar kısaca araçlar sayesinde başarıyor. Zira bunlarla etkileşime geçmeniz için eskiden yaptığınız gibi kilit ekranınızı açma zorunluluğunuz bulunmuyor bu zorunluluk ortadan kalktı. Bu kullanıcılara bir çok kolaylık sağlamasının yanında, ana ekran üzerinde neredeyse her şeyin okunur hale gelmesine de olanak sağlamış oldu.

Özellikle bakıldığında ise widget’lar hakkında öyle bir şey var ki o da cihaz kullanıcısının haricinde herhangi birinin de bunları okuyabiliyor olmaları. Örnek olarak, Twitter üzerinden zaman akışınızı bir widget dahilinde takip etmeye başladıysanız, birçok insanın aslında ortak düşündüğü gibi, başkaları tarafından görüntülenmesini yani okunmasını istemiyor olabilirsiniz. iOS 10’da işletim sisteminde bunun önüne geçmenin bir tek yolu bulunuyor, kilit ekranı üzerinde widget’larını gizlemek. Bu yazımızda İOS 10 işletim sisteminde widget ‘ları kilit ekranınızda nasıl gizleyeceğinizi detayları ile anlatacağız.

 

resim1

İlk olarak iPhone ana ekranı üzerinden Ayarlar sekmesine giriş yapıyoruz.

Açılan menü üzerinden ekranı aşağıya doğru kaydırarak Touch ID ve Parola sekmesini açıyoruz.

Bu ekran üzerinden Kilitliyken Erişime İzin Ver yazısının alt kısmında yer alan Bugün Görüntüsü sekmesini kapalı konuma getiriyoruz.

resim-2

Bu adımları doğru olarak uygulandıktan sonra widget’lar kilit ekranınız üzerinde gizlenecek ve yerini Spotlight arama kutusu alacaktır. Kilit ekranı üzerinde yapılan değişiklikler her ne kadar pratik kullanım amaçlı olmasına rağmen, bu özelliğin kullanıcı gizliliğine olan etkisi son derece büyük diyebiliriz. Özellikle WhatsApp gibi çevrimiçi olarak kullanılan mesajlaşma uygulamalarından gelen bildirimlerin kilit ekranı kaldırılmaya gerek kalmadan cevaplanabiliyor olması bazı endişeleri de beraberinde getirmesi gayet normal. Yaptığınız değişik sayesinde artık gelen bildirimlerinizi kilit ekranı üzerinden okunması ve cevaplanması mümkün olmayacak.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.