iOS 10 Bilinmeyen Özellikleri

Apple’ın şimdiye kadarki en büyük iOS sürümü olarak tanımladığı iOS 10’un final sürümü 13 Eylül’de indirilmeye açıldı ve kurulumla ilgili yönergeleri iOS 10 Nasıl Yüklenir?   yazımızda sizlerle paylaştık. Bu yazımızda da ilk kurulumdan sonra direkt fark edemeyeceğiniz, Apple’ın bahsetmediği iOS 10 Bilinmeyen Özellikleri  ‘nden bahsedeceğiz.

iOS 10 Bilinmeyen Özellikleri

iMessage Uygulamaları:

iPhone’unuzda mesajlaşma uygulamasını yurt dışındaki kullanıcılar kadar yoğun olarak kullanıyorsanız iOS 10 ile birlikte gelen mesajlar uygulamasına özel mağaza hoşunuza gidecek. Mesaj yazma alanında Apple Store simgesine ardından dört noktaya sonrasında Store’a dokunarak mesajlar uygulamasında kullanabileceğiniz uygulamaların toplandığı mağazaya ulaşabiliyorsunuz. iMessage Uygulamaları tabii ki Apple Store kadar geniş değil. Ancak buradaki çıkartma, oyun ve uygulamalara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mesajlar Uygulaması İçin Düşük Kalite Seçeneği:

Mesajlar uygulamasını kullananlar için bir diğer yenilik te gönderilen resimlerin kalitesinin ayarlanabilmesi. İnternet paketiniz düşük ve de mesajlaşırken bolca fotoğraf paylaşan biriyseniz fazla veri harcamamak adına Ayarlar – Mesajlar menüsünde Düşük Kalite Görüntü Modu’nu açmanızın faydası olacaktır.

Bildirimleri Tek Seferde Silme:

Her gün farklı uygulamalardan onlarca bildirim düşüyor telefonumuzun ekranına. Kilit ekranınızda biriken bu bildirimleri tek tek silmek yerine en tepedeki X butonuna dokunarak tüm bildirimleri tek hamleyle temizleyebiliyorsunuz. Ancak şu anda bu özellik 3D Touch destekli iPhone modellerinde kullanılabilir durumda. iPhone 6s öncesi cihaza sahipseniz Apple’ın güncelleme yayınlamasını beklemeniz gerekiyor ne yazık ki.

Safari’de Açık Sekmeleri Tek Dokunuşla Kapatma:

Safari web tarayıcı iOS 10 ile birlikte bildiğiniz üzere sınırsız sekme açmanıza izin veriyor. Web tarayıcıda gezdikten sonra açık tüm sekmeleri kapatan kullanıcılar arasında iseniz artık tek hamleyle açık bıraktığınız sekmeleri kapatma şansına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken herhangi bir sekmedeyken altta sıralanan kitap simgesinin yanındaki butona basılı tutmak. Bu noktada “X Sekmeyi Kapat”a dokunarak tüm sekmeleri kapatıp Safari’den çıkabilirsiniz.

Safari’de Yan Yana Sekme Açma:

Safari demişken iPad kullanıcısı iseniz yine iOS 10 ile birlikte gelen yan yana sekme açabilme özelliğini seveceğinizi düşünüyorum. Tarayıcıda yan yana sekme açmanın birkaç yol var. Bunlardan ilki; Sağ üst köşede sekme butonuna basılı tutup Split View’ı aç demek. İkincisi; bir sekmeyi ekranın sol veya sağına sürüklemek. Bir başka yöntem de bağlantının üzerine basılı tutup Split View’ı aç demek.

Arayan Kişinin İsmini Söyleme:

Apple’ın bahsetmediği özelliklerden birisi de gelen aramada arayan kişiyi telefonun söylemesi. Arabada, yolda vs. telefonunuzu kolaylıkla çıkarıp kimin aradığına bakma durumunuz olmadığında telefon arayanın ismini söylüyor. iOS 10 ile birlikte gelen bu yenilik varsayılan olarak açık gelmiyor. Ayarlar – Telefon – Aramaları Duyur menüsü altından açmanız gerekiyor. Burada kulaklık takılı iken, arabadayken, her zaman seçenekleri var. Bu özelliği deneyip te beğenmezseniz hiçbir zamanı seçmeniz yeterli.

iPhone’u Büyüteç Olarak Kullanma:

Çok kullanır mısınız bilmiyoruz; iOS 10 ile birlikte iPhone’unuzu büyüteç olarak kullanma şansına sahip oluyorsunuz. Kamerayı açıp yakınlaştırma yapmakla uğraşmak yerine Ana Ekran düğmesine üç kez dokunarak büyüteci kullanabiliyorsunuz. Ancak bu da varsayılan olarak açık değil. Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik – Büyüteç yolunu izleyerek açık konuma getirmeniz gerekiyor.

İndirmelere Öncelik Verme:

3D Touch özellikli bir iPhone’a sahipseniz beğeneceğinizi düşündüğüm bir özellik te indirmelere öncelik verme. Yedekten geri yükleme anında, birden fazla uygulamayı güncellediğiniz vakit, uygulama simgesine sert dokunduğunuzda açılan menüden İndirmeye Öncelik Ver’i seçerek diğer uygulamaların indirilmesini beklemeden veya iptal etmeden öncelikli kullanmak istediğiniz uygulamayı açabilirsiniz.

Eski Stil Kronometre:

iOS 10’un karanlık yüzünü gösteren noktalardan Saat uygulamasındaki kronometreyi sevmediyseniz, gözleriniz eski stil kronometreyi arıyorsa Kronometre sekmesinde sola kaydırma yaparak eskiden kullanılan kronometreyi görüntüleyebilirsiniz.

Park Yerini Kaydetme:

iOS 10’da elden geçirilen stock uygulamalardan Harita’yı Google Haritalar veya Yandex Haritalar uygulamasına tercih eder misiniz veya ediyor musunuz bilmiyoruz ancak araba kullanıyorsanız iOS 10’a geçmek için bir nedeniniz daha var. iOS 10’da iPhone’unuz aracınızın Bluetooth bağlantısı üzerinden iletişime geçiyor ve aracınızdan ayrıldığınız vakit konumunuz otomatik olarak kaydedilip arabanızın konumunun haritada işaretlendiğine dair bildirim alıyorsunuz. Bu özellik varsayılan olarak açık değil. Ayarlar – Harita menüsünde Park Edilen Konumu Göster’i açmanız gerekiyor.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.