İnternetin İlkleri Nelerdir?

Her şeyin olduğu gibi internet evreninin de ilkleri var. Bu ilkler elbette artık kanıksamış olduğumuz rutin birçok olayın başlangıcını işaret ediyorlar. Bugün farkında olmadan kullandığımız günlük yaşam döngüsüne dahil ettiğimiz birçok internet işlemi, ilk olarak şahit olunduğunda son derece önemli ve ilgi çekiciydiler. Peki, neydi bunlar?

İnternet ilklerinin 1970’li yılların başından itibaren “çevrimiçi hayatımızı” değiştirmeye başladığını biliyor muydunuz? Gelin internetin ilklerine kronolojik sırayla bakalım.

İlk e-posta

Bugün hayatımızın bir parçası olan e-posta ilk olarak 1971 yılında kullanıldı. Ray Tamlison kendi kendine “QWERTYUIOP” yazarak bir e posta gönderdi. Bu ileti aslında yana yana duran iki PC arasındaki yapılmış bir iletişim denemesiydi. 2009 yılında ise 10 bin Microsoft e-posta hizmeti kullanıcısının e-posta hesapları internete sızdırıldı, hepsinin şifresi “123456” idi.

İlk e-posta

İlk virüs ve anti virüs

Bilinen ilk virüs yazılımı yine 1971 yılında saptandı. Adına Creeper denen bu virüs bulaştığı bilgisayar ekranlarında “Ben Creeper’ım Kolaysa Gel ve Beni Yakala” mesajı yanıp sönüyordu. Creeper’ı temizlemek için Reaper adında bir yazılım yazıldı. Reaper’da  virüs yazılımlarının atası sayılır.

İlk spam e-posta

Geldik 1978’e, tam tamına 393 kişiye spam e-posta atıldı. Bu aslında bir dijital sarf malzemeleri satan şirketin yaptığı ilk elektronik pazarlama olarak da tarihe geçebilir. Pazarladıkları ürünlerden ve verdikleri hizmetlerden uzun uzun bahseden şirket yaklaşık bin kelimeden oluşan e-postayı tamamen “CapsLock” kullanarak büyük harfle yazmıştı.

İlk alan adı kaydı

15 Mart 1985 yılında symbolics.com isimli alan adı satın alındı. Symbolics bilgisayar yazılımları üreten bir firmaydı. 1985’ten 2016’ya kadar 275 milyon kayıt altına alınmış alan adı bulunuyor.

İlk arama motoru

Alan Emtage adında bir yazılımcı 1990 yılında Archie adını verdiği bir arama motoru yaptı. Emtage daha sonra Archie adının arasına bir de “V” harfi eklemek zorunda kaldı ve motorun adı Archive olarak değişti. Bu değişikliğin sebebi Archie isminin o zamanın popüler bir çizgi roman kahramanı ile karıştırılmasıydı.

İnternete ilk yüklenen fotoğraf

18 Temmuz 1992 yılında ilk resim internete “upload” edildi. Fotoğrafın ebadı bir posta pulundan daha büyük değildi. Ancak görüntülenmesi 1 dakikadan fazla sürüyordu. Fotoğraf Les Horribles Cernets adında bir müzik grubuna aitti. Bu grup CERN’de çalışan bilim insanlarından oluşuyordu.

İnternete ilk yüklenen fotoğraf

İlk blog yazarı ve yazısı

27 Ocak 1994 yılında internet ilk blog yazısıyla tanıştı. “Justin’in Yer Altından Linkleri” adını taşıyan bu yazarı Justin Hall’ın internet üzerinde dolaşıp beğendiği ve okuyucularına tavsiye ettiği web adreslerinin tanıtımıydı. New York Times gazetesi daha sonra Justin Hall’u blog yazarlarının atası olarak tanımladı.

İlk internet alışverişi ve para ödeme işlemi

11 Ağustos 1994 yılında NetMarket isimli bir e-ticaret sitesinden, 12.48 dolara STING’in Ten Summoner’s Tale albümü satın alındı ve ödeme tamamen elektronik olarak gerçekleştirildi.

İlk bant reklam

Genel olarak internet reklam ve pazarlama jargonunda “banner” olarak tanımlanan reklam bantlarının ilki 27 Ekim 1994 yılında AT&T Sanat Müzesi için kullanıldı. Günümüzde dijital reklam pazarının gücü 170 milyar doları zorluyor.

İlk sosyal medya

1995 yılında kurulan www.classmates.com, bilinen ilk arkadaşlık ve sosyal medya altyapısına sahip web sitesi olarak tarihe geçti. Site genel olarak okul arkadaşlarının bir araya gelebilmesine odaklanıyordu.

İlk sosyal medya

İlk Amazon ve Ebay satışları

Şimdinin internet satış devlerinden olan Amazon, ilk çevrimiçi satışını 3 Nisan 1995 yılında yaptı. Bu satış bir bilgisayar bilimleri ve programlama dilleri kitabıydı. İkinci el satışların ve açık artırmaların merkezi Ebay’de ise 3 Eylül 1995’te ilk satış kullanılmış ve kırık bir lazer işaretleyicisi olarak kayda geçti.

İlk internete girebilen mobil cihaz

İnternete giren ve bir tarayıcıya sahip olan ilk mobil cihaz Nokia 9000 Communicator oldu. 5 Ağustos 1996 yılına gerçekleşen bu durum daha sonra mobil telefon teknolojisinin cehresini değiştiren bir gelişme olarak tarihe geçti. Nokia 9000 Communicator o zamanlar 800 dolara satılıyordu.

İlk internete girebilen mobil cihaz

İlk Skype mesajı

2003 yılının Nisan ayında atılan ilk Skype mesajı “Alo sesimi duyan var mı” oldu. Ancak mesaj Estonya dilinde atılmıştı.

İlk Facebook profili

4 Şubat 2004 yılında Mark Zuckerberg ilk Facebook profilini oluşturmuştu. Zuckerberg FaceMash isimli başka bir projeden devşirdiği Facebook’un ilk kullanıcısı olarak kendi şirketinin tarihine geçmiştir.

İlk Instagram fotoğrafı

Bir köpek ve bir sandal ayakkabıdan oluşan bir kompozisyonu olan ilk Instagram fotoğrafı 16 Haziran 2010 yılında uygulamada paylaşılmıştı.

İlk Instagram fotoğrafı

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir