İnternet Kotası Bitiyor Sorunu ve Çözümü

İnterneti kullanmamış olmanıza rağmen Adil Kullanım Kotası yani İnternet kotanız bitiyor mu?  İşte İnternet Kotası Bitiyor Sorunu ve Çözümü.
Son dönemlerde sıkça dile getirilen birkaç gün içinde download yapılmamasına rağmen internet kotası bitiyor, internet kotası çabuk bitiyor sorunlarının sebebi ortaya çıktı

Son dönemlerde gerek Türk Telekom, gerek Turkcell Superonline, gerekse Türksat KabloNet kullanıcıları olmak üzere tüm internet servis sağlayıcılarından alınan internette AKK kotasının çabuk bitmesi sorunu ortaya çıkmıştı.

Herhangi bir şekilde büyük dosya ya da oyun, program vb indirme yapmayan kullanıcılar Adil Kullanım Kotası/Noktası’nı aşması sebebiyle sorun yaşadı. Bu sorunun sebebi Windows’ta ancak sorun sadece windows güncelemmelerinden kaynaklanmıyor..

İnternet Kotası Neden Çabuk Bitiyor

İnternet Kotası Bitiyor Sorunu  için kaynak Windows’un muhtemelen Yıl dönümü (Anniversary) Güncellemesi sonrasında eklenen özellik yüzünden PC’leri Windows 10’da güncelleme yapmak için sunucu olarak kullanıyor.

Yani nasıl Torrent’te seed dediğimiz olay varsa, Windows 10’da da aynı şekilde sizin cihazınız güncel ise güncellemek isteyen birine kaynak olabiliyorsunuz.

Bu sayede hem güncelleme için download yapan bilgisayarınız, aynı zamanda upload da yaparak diğer Win10 kullanıcılarına veri göndermesine izin veriyor.

Böylece genellikle download ve upload dahil AKK sınırı belirlemiş olan İSS lerin paketlerinde istemsizce kota aşımı yaparak 3mbps hıza mahkum oluyorsunuz.

İnternet Kotası Bitiyor Sorunu ve Çözümü

Hemen şimdi, Windows 10 yüklü bilgisayarınızda Windows Ayarları > Güncelleştirme ve Güvenlik > Gelişmiş Seçenekler > Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç bölümüne gelerek “Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler” bölümünü “Kapalı” konumuna getirebilirsiniz.

İnternet Kotası Bitiyor

Böylece daha ayın başındayken bu ay içinde AKK’yi aşma derdiniz en azından Windows 10 yüzünden olmayacak.

İnternet Kotasını Aşmamak İçin İpuçları

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir