Instagram’da Hashtag Kullanmanın İncelikleri

Instagram’da hashtag en az diğer sosyal ağlar kadar önemli. Resimlerinizi kategorize edebilmek ve daha hızlı ulaşılmasını ağlamak için kullanılması gerekir. Ancak bu sistemi yararlı kullanabilmek için instagramda etiketler için bazı incelikleri de bilmeniz gerekiyor.

Hashtag, sosyal ağlarda bir ya da birkaç kelimenin başına ‘#’ sembolü eklenerek oluşturuluyor. Instagram, Facebook, Google Plus, Twitter ve benzeri sosyal ağ servisleri, ‘#’  sembolünün kelime veya kelime grubunun önüne eklenerek oluşturulan bağlantılar olarak da bilinir. Bu sistematik durum, anlık bilgileri kategorize etmeye ve kitlelere kolaylıkla ulaştırmaya yardımcı olur.

Instagram’da hashtag kullanmak hem yeni kullanıcılara ulaşmak hem de fotoğraf paylaşımlarınızı sınıflandırarak diğer kullanıcıların paylaşımlarınıza daha hızlı ulaşmasına olanak tanıyor. Ancak hashtag kullanımı biraz dikkat istiyor.

İlginizi çekebilir : Instagram için Doğru Hashtagler Nasıl Bulunur?

Hashtag kullanımıyla ilgili vereceğimiz ipuçlarında 1968 model bir Volkswagen minibüs fotoğrafını örnekleyelim.

Instagram’da Hashtag Kullanmanın İncelikleri-1

Açık ve net olun

Net etiketler seçebilmek Instagram üzerinde sizin gibi düşünen insanlarla hızlı iletişim kurmanızı sağlar. Bu araba için #minibus yerine #vwvan kullanmak son derece belirleyici olabilir. Bu sayede diğer tüm Volkswagen hayranlarına ulaşmanız kolaylaşır.

Instagram’da Hashtag Kullanmanın İncelikleri-2

Konudan sapmayın

Sizin gibi düşünen diğer Instagram kullanıcılarını kolayca bulmak için konudan sapmayan hashtag etiketleri bulmanız oldukça faydalı. Mesela, #resim gibi bir kelime seçimi sizi özel kategoriden uzaklaştırabilir. Aynı şekilde etiketlenmiş yüzbinlerce resim arasında kaybolabilirsiniz. Fotoğrafı daha da belirgin kılmak için  #volkswagen, #vwvan gibi iki hashtag’i birden kullanmak fotoğrafın görüntülenme şansını artıracaktır.  Bu durumu #1968, #volkswagen, #vwvan gibi etiketlemek şansınız daha da artırır.

İlginizi çekebilir : (Instagram’da Takipçi Arttırmanın Yolları)

Dikkatli olun

Benzer fotoğraflara başka kullanıcıların nasıl etiket yapıştırdığını mutlaka takip edin. Oldukça popüler başka etiket kelimelere rastlamanız her zaman büyük bir olasılıktır. Aşağıdaki örneklerde #vw ve #volkswagen etiketlerinin ulaştığı resim sayısı farkını açıkça görebilirsiniz.

Instagram’da Hashtag Kullanmanın İncelikleri-3

Instagram’da Hashtag Kullanmanın İncelikleri-4

Etiketinizi daha da belirginleştirdiğiniz müddetçe konuyla ilgili kullanıcı olasılığı bulma şansınızın nasıl arttığını da aşağıdaki örnekte görmeniz mümkün. Böylelikle sizinle aynı konuya ilgi duyan insanlara daha kesin ve net bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Instagram’da Hashtag Kullanmanın İncelikleri-5

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.