İndirme Planama Nasıl Yapılır?

BTK’nın aldığı kararın ardından yapılacak incelemeyle Adil Kullanım Kotası için yeni uygulamalar devreye girecek. Bu uygulamalar arasında en dikkat çekeni 02.00 08.00 arasında yapılacak indirmelerin, Adil Kullanım Kotası içerisine dahil edilmemesi olacak. Çoğumuzun uyuduğu bu saatte, kotayı kullanmak için ise kimi uygulamalar size planlama avantajı sunuyorlar. Hazırladığımız bu yazıda da bu planlamayı nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle sadece utorrent veya buna benzer uygulamalar üzerinden yaptığını indirmelerin AKK’ye etkili olmadığının altını çizelim. İnternet üzerinde yaptığınız her işlem bir indirme içeriyor ve Adil Kullanım Kotası, sadece internette gezinerek bile dolabiliyor. Yani Youtube üzerinden izlediğiniz videolardan, Steam üzerinden parasını vererek satın aldığınız oyunları indirmek bile AKK içerisinde sayılıyor. Yine de bundan bir şekilde kaçmak için satın aldığınız kimi indirilebilir içerikleri, planlayarak edinmeniz mümkün. Bunun için ise kullandığınız uygulamaların buna izin vermesi gerekiyor. Aşağıda yer alan listede bunu yapabilen birkaç uygulama ya da eklentiyi bulabilecek, en çok kullanılan uygulamalar hakkında ipuçları öğrenebileceksiniz.

Utorrent Üzerinde İndirme Planama Nasıl Yapılır?

uttorent indirme planlama

En çok tercih edilen torrent uygulaması olan utorrent, kullanıcılarına indirecekleri içeriklerin ne zaman ineceğini planlama şansı da veriyor. Bunun için şu yolu izlemeniz lazım: Seçenekler > Tercihler > Zaman Çizelgesi.

Bu yolları izlediğinizde karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Sekmenin hemen yukarısında yer alan “Zamanlayıcıyı Etkinleştir” seçeneğini etkinleştirdikten sonra, onun altında yer alan karelerden, saatleri ayarlamanız gerekiyor. Her kare o gün için bir saatlik bir dilimi ifade ediyor. Resimde de gördüğünüz gibi 02.00 ve 08.00 arasında yer alan kareleri yeşil olarak bırakmanız, diğerlerini ise beyaz renge getirmeniz gerekiyor. Tüm işlemler bitince uttorent artık belirttiğiniz saatler arasında indirme yapacak konuma gelitor.

Firefox Eklentisi ile İndirme Planlama Nasıl Yapılır?

firefox indirme planlama

Sadece torrent uygulamaları değil; tarayıcı üzerinden de büyük boyutlu dosyalar indirebiliyoruz. Bunların en başında da donanım sürücüleri geliyor. Bir ekran kartı sürücüsünün boyutu kimi zaman GB’a ulaşabiliyor ve haliyle AKK’yi sonuna kadar etkiliyor. Bu indirmeleri AKK’den kaçırmak için ise Firefox üzerinde Download Scheduler isimli eklenti işinizi görecektir. Eklentiyi Firefox üzerinde kurduktan sonra indireceğiniz dosyanın linkine sağ tıklamanız ve en altta yer alan “Schedule Link As…” yazısına tıklamanız gerekiyor.

Ardından yukarıda gördüğünüz ekranda indirmenin hangi saate kadar yapılacağını seçebiliyorsunuz. Ayrıca yine seçenekler menüsünden planlı indirme sayfasına gelerek, bütün bu işlemleri manuel olarak da yapabilirsiniz.

Harici Uygulamalar ile İndirme Planlama Nasıl Yapılır?

fdm

Chrome çok uzun süre önce -yaklaşık 4 yıl önce- eklentilere böylesine planlamalar yapabilmelerine izin veriyordu. Fakat bu yine zor ve ekstra uygulamalar gerektiren bir işlemdi. Chrome kullanarak indirme planlama yapabilmenin en iyi yolu ise harici programlar kullanmak. Bunun için size önereceğimiz uygulama ise Free Download Manager olacak. Uygulamayı indirdikten sonra Chrome üzerinden yapacağınız indirmeleri, FDM üzerine aktarmanız mümkün olabiliyor. Ayrıca uygulamanın BitTorrent desteği sayesinde buradan yapacağınız indirmeleri de planlayabiliyorsunuz. Böylece hem Chrome hem de BitTorrent işini tek seferde çözebiliyorsunuz.

Steam ile İndirme Planlama Nasıl Yapılır?

steam indirme planlama

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarından Steam, kendi içerisinde bir planlayıcı sunuyor. Yapacağınız yeni oyun indirmeleri ya da güncellemeleri, bu yolla planlayarak belirli saatler içerisinde indirmeniz mümkün. Bunun için şu yolu izlemeniz yeterli olacak: Steam > Ayarlar > İndirmeler.

Ayarlardan indirmeler bölümüne geldiğinizde, indirme yapmak istediğiniz saat aralığını İndirme Kısıtlamaları başlığı altında görebiliyorsunuz. Bu başlık altında istediğiniz saati belirleyerek, AKK’ye takılmadan oyunlarınızı rahatça indirebilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir