İhracatçıya Büyük Kolaylık Geliyor!

İhracat yapanları çok yakından ilgilendiren haber Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi. Pekcan “İhracatçılarımıza sunduğumuz yeni bir hizmet olan İhracatta Yerinde Gümrükleme’ uygulaması ile firmalarımız adeta bir gümrük idaresi gibi işlemlerini kendi tesislerinden tamamlayabilecek. Yaşanan zaman kaybı ile maliyetleri ortadan kaldırmayı amaçlayan uygulama, hız ve kolaylık sağlayarak ihracatçılarımızın rekabet güçlerinin ve ihracat potansiyellerinin artmasına katkı sağlayacak” şeklinde bir açıklama yaparak tüm gözlerin bu yeni uygulamaya çevrilmesini sağladı.

İhracatta Yerinde Gümrükleme Uygulaması Geliyor!

Firmaların işlemlerini kendi tesislerinde tamamlayabileceklerinin altını çizen Bakan Pekcan bu uygulamanın neden devreye girdiğini ve uygulamanın amacını ise “Yaşanan zaman kaybı ile maliyetleri ortadan kaldırmayı amaçlayan uygulama, hız ve kolaylık sağlayarak ihracatçılarımızın rekabet güçlerinin ve ihracat potansiyellerinin artmasına katkı sağlayacak.” Sözleri ile açıklığa kavuşturdu. AA muhabirine konuşan Bakan Pekcan ülkenin ticaretin hem güvenli hem de kolay şekilde yapılabildiği ülkeler arasında olması için çalışmalarını sürdürdüklerini de kaydetti. Bu çalışmalar kapsamında sivil toplum kuruluşları ve aynı zamanda özel sektörle de iş birliği içerisinde olduklarını kaydetti.

Hem maliyetleri ortadan kaldırmayı hem de zaman kaybını önlemeyi hedeflediklerini dile getiren Bakan Pekcan, aynı zamanda ihracatta rekabet güçlerinin ve ihracat potansiyellerinin artmasına katkı sağladıklarını da vurguladı. Bu uygulamanın gümrüklerdeki iş yoğunluğunun da önüne geçtiğini ve riski yüksek olan firmaların daha detaylı incelenmesini sağladıklarını da sözlerine ekledi.

Riski Yüksek Firmalar Daha Detaylı İncelenecek

Bakan Pekcan konuya dair yaptığı açıklamada “İhracatta Yerinde Gümrükleme uygulamasında firmalarımızın tesisleri, mobil ekiplerimizle birlikte 7 gün 24 saat çalışan gümrük idarelerine dönüşecek. Firmalarımız kendi adlarına düzenlenen özel tipte mühürlerle gümrük mührüne ihtiyaç duymadan gümrük işlemlerini kendi tesislerinde tamamlayabilecek. AB üyesi ülkelerdeki en iyi uygulamalardan faydalanılarak başlatılan uygulama kapsamında, gümrük beyannamesi firma tesisinde verilecek. Gümrük Sistemi üzerinden yapılan merkezi risk analizi ile yerel düzeyde yapılan risk analizleri sonrasında ihracat eşyasının incelenmesini gerektirir bir durum bulunması halinde, mobil gümrük ekiplerince firma tesisine gidilerek yerinde inceleme yapılacak” ifadelerini kullandı!

Bu yeni uygulama hakkında detaylı bilgi de veren Bakan Pekcan “Gümrük idaresince eşyanın ihraç edilmesine ilişkin herhangi bir riskli durum görülmemesi halinde eşyanın sınır gümrük idaresine transiti yapılacak. Yerinde gümrükleme yapan firmaların işlemleri yıllık olarak faaliyet raporuna bağlanarak gümrük idaresine sunulacak. Gümrük müfettişlerince üç yılda bir firma tesislerine gidilerek yerinde gümrükleme işlemleri ile firmanın tüm işlemleri defter ve kayıtlar üzerinden incelenecek. Ayrıca riskli durumlar olması halinde üç yıllık periyotlar dışında da firma tesisinde denetim yapılabilecek.” dedi.

11 firmanın bu uygulamayı aktif bir şekilde kullandığını da dile getiren Pekcan “Her Tesis Bir Gümrük’ anlayışıyla önümüzdeki dönemde de hız kesmeden diğer firmalarımızı da bu sisteme dahil etmeyi hedefliyoruz. Bakanlığımız olarak dış ticarette devrim niteliğindeki bu uygulamayı ‘100 Günlük İcraat Programı’ kapsamında yakın zamanda yaygınlaştırarak ülkemizin hizmetine sunmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Uygulamadan Kimler Faydalanabilecek?

Bakan Pekcan bu uygulamadan 5 milyon dolar tutarında ihracat yapan ve aynı zamanda yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası olan firmaların bu uygulamadan faydalanabileceğini sözlerine ekledi. Konuyla ilgili “Koşulları sağlayan ihracatçılarımız adına sistemde gerekli tanımlamaları yapacağız ve firma ihracat yaparken isterse bu yetkisini kullanabilecek. İhracat eşyasını taşıyan araçlar firmalar tarafından mühürlenerek eşyanın ihracat işlemleri firmanın kendi tesislerinde tamamlanacak. Böylelikle ihracatçılarımızın eşyasının iç gümrük idaresine gitmesine gerek kalmayacak. Eşyanın muayene edilmesinin gerekli olduğu durumlarda ise mobil gümrük ekiplerimiz firmanın tesislerine gidip işlemleri burada tamamlayacaklar” ifadelerini kullandı. Haber iş dünyasında büyük yankı uyandırdı ve bu açıklama güvenilir canlı bahis siteleri dahil olmak üzere pek çok platformda tartışılıyor.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.