Google Plus Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Plus nedir? Google tarafından yönetilen, temel olarak Gmail, Blogspot, Google Contact, Picasa, Gtalk ve Google Connect gibi geniş bir yelpazedeki sosyal ağların kullanılmasına imkan veren bir kimlik doğrulama hizmetidir. Google Plus uygulaması kimi zaman Google+ ya da G+ şeklinde gösterilmektedir.

Google Plus’ın Twitter ve Facebook ile bazı benzer özellikleri bulunmaktadır. Örneğin Twitter’daki gibi takipçileriniz veya sizin takip ettiğiniz kişiler bulunmaktadır. Facebook ile benzerliği ise paylaşımlar yönünde. Google Plus’ta da tıpkı Facebook’ta olduğu gibi fotoğraf ve video eklenip paylaşılabilmektedir. Benzer özelliklerinin yanında Google Plus’ın diğer sosyal ağlardan farklı yönleri de bulunmaktadır.

Bunlardan birisi çoklu video görüşmelerine olanak sağlayan Hangouts özelliğidir. Bu özellik sayesinde video görüşmesi yapmak isteyen arkadaşlarınızla, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, konferans şeklinde toplu görüşmeler yapılabilirsiniz.

Google Plus Nedir?

Google Plus Nedir?Google Plus, kurucusu olan Google tarafından yönetilmekte olan kimlik doğrulama ve sosyal ağ hizmetidir. Google+ şeklinde gösterimi yaygındır. İlk olarak 28 Haziran 2011 tarihinde duyurulan servis, ilk dönemlerde davetiye sistemiyle üye kabul etmiştir. 20 Eylül 2011 tarihinden itibaren de siteye üyelerin gerçek adlarını kullanmaları şartıyla 18 yaş üzerindeki herkese açılmıştır.

Google Plus, Google Profiller üzerine inşa edilmiş bir sistemdir. Google Buzz ve diğer Google projeleriyle de entegre olarak çalışan bu servis Konular, Çevreler ve Video Sohbet Odaları gibi sosyal ağ dünyasında yeni olan özellikleri de içermektedir.

Google Plus Nasıl Kullanılır?

Google Plus Nasıl Kullanılır?Google Plus’a bilgisayar ve mobil uygulamalar ile erişilebilmektedir. Aşağıda Google+ üzerinde bulunan seçeneklerin nasıl kullanıldığı anlatılmıştır.

 • Akış: Çevrelere eklenmiş olan kullanıcılar ve sayfaların güncellemelerinin toplandığı ve tarih sıralamasına göre listelendiği bir alandır. Fotoğraf, metin, internet bağlantıları ya da videoların bulunduğu bu akış alanı, tüm gönderilerin görüntülenebildiği ana alandır.
 • Çevreler: Google Plus’ın sosyal ağ dünyasına kazandırmış olduğu bir sistem olan Çevreler seçeneği, takip edilen kullanıcıların sürükle-bırak yöntemiyle farklı gruplar altında toplanmasını sağlamaktadır. Bu sayede farklı sektörlerde yer alan tüm kullanıcıları tek çatı altında incelemek ve takip etmek oldukça kolay bir hal almaktadır. Ayrıca kullanıcılar paylaştıkları içerikleri Çevreler’e göre sınırlayabilme imkânına sahiptir. Böylece farklı konularda olan içerikler ilgili konuyla alakalı Çevreler tarafından görüntülenmektedir.
 • Sohbet: iPhone, Android ve SMS destekleyen cihazlar tarafından kullanılabilecek olan Sohbet, Çevrelerde bulunan kullanıcıların yanında Gmail, Google Talk, iGoogle, Orkut ve 3. taraf uygulamalarda ekli olan kullanıcılarla da metin mesajı yoluyla iletişimi geçebilme imkânı sağlamaktadır. Ayrıca bu seçenekte fotoğraf paylaşma özelliği de yer almaktadır.
 • Video Sohbet: Birden çok kullanıcının maksimum sayı 10 olacak şekilde bir video sohbet odası oluşturmasıyla topluca iletişime girmesini sağlayan özelliktir. Tıpkı Çevrelerde olduğu gibi sosyal ağ dünyasında ilk olma özelliğine sahiptir. Daha sonra bu özellik Facebook tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 20 Eylül 2011 tarihinden itibaren Android 2.3+ işletim sistemine sahip tüm telefonlarda da kullanılabilen bir özellik olan Video Sohbet isterseniz gizli isterseniz herkese açık olarak kullanılabilmektedir. Video Sohbet özelliğinin ilk herkese açık yayını ise 21 Eylül 2011 tarihinde will.i.am adlı kullanıcı tarafından gerçekleştirilmiştir.
 • Hızlı Yükleme: Bu özellik sadece Google Plus uygulamasının yüklü olduğu Android cihazlarda kullanılabilmektedir. Mobil cihazlarla çekilen fotoğraflar ve videoları gizli ya da otomatik olarak Google Plus hesabına yüklemektedir. Kimsenin görme izni olmayan bu ilk yüklemeden sonra içerikler istenildiği zaman diğer kullanıcıların görünümüne de açılabilmektedir.
 • Konular: Google Arama ile internet içeriklerinin filtrelenerek daha önceden tanımlanmış ilgi alanlarını kullanıcıya sunmakta olan bu özellik ile kullanıcılar takipçisi oldukları konularda yapılan son güncellemelerden haberdar edilmektedir.
 • Oyunlar: 16 oyunla birlikte 16 Ağustos 2011 tarihinde kullanıcılara sunulmuş olan bu özellik Facebook oyunları ile karşılaştırıldığında daha az bildirim kullanmaktadır.
 • +1: İnternet sitelerinde kullanılmak üzere Google tarafından kullanıma sunulmuş olan +1 düğmeleri ile, +1’lenen sayfalar Google Plus’ta listelenmekte ve Çevrelerdeki kullanıcılara önerilmektedir. Bu düğmeler Facebook üzerindeki “Beğen” düğmeleri gibi düşünülebilir.
 • İlginizi çekebilir :Google Plus (G+ veya Google+) Hesabı Nasıl Silinir?
 • Sayfalar: Kullanıcılarının sadece gerçek adları ile hesap açabilmesine izin veren Google+, 7 Kasım 2011’de hizmete girmiş olan Sayfalar özelliği sayesinde özel işletmelerin ve kurumların da siteye katılımını amaçlamıştır.
 • Etkinlikler: Kullanıcıların çevreleri ile birlikte toplantı, eğlence, gezi gibi pek çok etkinlik düzenlemesi için haberleşmelerine imkân sağlayan bir özelliktir.

Google Plus Ne İşe Yarar?

Google Plus Ne İşe Yarar?Google+ uygulaması sosyal ağ hizmeti olarak kullanıcılara sunulmuştur. Çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi, arkadaş olunan kullanıcılarla haberleşme, sohbet, video sohbet gibi hizmetler sunmaktadır.

Google Plus Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir