Gmail Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar, gerek internet korsanlarının kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirdiği faaliyetler, gerekse de memnun olunmayan kullanıcı adları, şifreleri vb. nedenlerden ötürü gmail hesap kaldırma yönünde istekte bulunabiliyorlar. İhmal edildiği takdirde kullanıcıların internet üzerindeki işlemlerinde başlarına iş açabilecekleri pasif Gmail hesaplarını  kapatma ile ilgili yazımızı sizlere sunuyoruz.

Gmail hesabınızı artık kullanmamaya karar verdiniz ya da yeni bir Gmail hesabı oluşturmanız nedeniyle eski hesabınızı iptal etmek istiyorsanız karmaşık gibi görünen menüler yerine daha basit adımları kullanabilirsiniz. Gmail kullanıcıları için hesap iptali, doğru adımların bilinmemesi durumunda uzun süren bir sorun haline gelebilir.

Bu yazımızda Gmail hesap silme için yapmanız gerekenleri sıralayacağız.

Gmail hesap silme nasıl yapılır?

Mevcut Gmail adreslerini silmek isteyen kullanıcılara ne yapmaları gerektiğini söylemeden önce, şu tavsiyeleri aktarmak gerektiğini düşünüyoruz.

-Gmail adresinizi kalıcı olarak sildiğiniz takdirde, kullanıcı adınız artık kullanımda olmayacak. Yani aynı kullanıcı adını gelecek süreçte bir daha kullanamayacaksınız.

-Gmail adresinizi kalıcı olarak sildiğinizde mevcut hesaptaki e-postalar, içeriklerde silinmiş olacak. Ancak yalnızca Gmail hesabınızı silmeye yönelik bir işlem uyguluyorsanız “Arama Geçmişiniz”, “Youtube Kullanımı” gibi bilgileri içeren Google Hesabınız sabit kalacaktır.

Daha güvenli bir Gmail hesabı için bu yazımızı inceleyebilirsiniz :Gmail Güvenlik Ayarları Nelerdir?

Kıssadan hisse dememiz o ki, internet korsanları, hackerlar, virüs programları, kötü amaçlı yazılımlarla karşı karşıya değilseniz hesabınızın aktif olarak kalmasında yarar var.

Gmail Hesap Silme Nasıl Yapılır

1-Öncelikle  My Account adresinden açık olmadığı takdirde, hesap oturumunuzu açmanız gerekiyor.

2-Soldan üçüncü sırada yer alan “Hesap Tercihleri” bölümünde “Hesabınızı Veya Hizmetlerinizi Silme” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

3-Gmail hesabınızı kalıcı olarak silmeye yarayacak diğer adımda sayfanın sağ tarafında “Ürünleri Sil”i seçmeniz gerekecek. Bu bölmeye tıklamanızdan sonra, Google size yeniden oturum açma talebini iletebilir.

İlginizi çekebilir :Gmail’de Göndermekten Vazgeçtiğiniz e-postayı Geri Getirme

4-Ardından karşınızda  “Ürün Sil” bölümünde yer alan hizmetlerden “Gmail”i bularak “Sil” simgesini seçmeniz yerinde olacaktır.

5-Gmail hesabınızı kalıcı olarak silme yolundaki son adımda, Google kullandığınız Google Dil Seçeneğine uygun olarak çeşitli talimatlar içeren bir sayfayı sizin önünüze sunacaktır.

“Lütfen bunu dikkatlice okuyun. Bu o bildiğiniz sıkıcı metinlerden değildir” şeklinde başlayan talimat, Gmail adresinize bir daha e-posta, içerik alamayacağınıza yönelik uyarılarla devam edecektir.

Talimatlara göre ayrıca mevcut adresiniz ile Google dışında kullandığınız hizmetlerde de çeşitli aksaklıklar yaşayabilirsiniz.

Örneğin banka hizmetleriniz, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesaplarınızda mevcut Gmail adresinizi kullanıyorsanız, bu sizin için büyük sorun teşkil edecektir.

Bu sorundan kurtulmanız için sunulan alternatif yol ise, Google dışındaki hizmetlerde kullandığınız Gmail adresinizi diğer hizmetlerde güncellemeniz olacaktır.

Gmail hesabınızı sildiğinizde, Gmail Posta Kutusu kapatılacak, tüm Gmail içerikleri silinecek ve 2 iş günü içerisinde e-posta adresinize erişiminizi kaybetmiş olacaksınız.

-Son olarak, “Evet, kullanıcı@gmail.com adresini kalıcı olarak silmek ve bu adresi Google Hesabımda kaldırmak istiyorum” seçeneğini tıklayarak, yeni Gmail adresi açmak için kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra Gmail Hesabınızı Silme işleminiz sonlanacaktır.

Son derece külfetli ve gelecek süreçte zararı dokunacak gibi gözüken işlemleri yapmak ya da yapmamak sizin elinizde; fakat hackerlar, internet korsanları tarafından ele geçirilmemiş, virüs barındırmayan bir Gmail adresiniz varsa, mevcut adresinizi korumayı tercih etmenizi önerebiliriz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir