Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey

Elinizde artık pek fazla kullanmadığınız, güncellemelerle birlikte yavaşlayan ve bir kenarda tozlanmış şekilde bekleyen tabletiniz varsa onu çeşitli şekillerde değerlendirmeniz mümkün. Şimdi dilerseniz Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey nelermiş hep birlikte inceleyelim.

Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey

Tabletinizi Arduino Shield Olarak Kullanın

Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey-1

Arduino ile ilgili bizlere soru yönelten arkadaşlarımıza verdiğimiz ilk bilgi genellikle “Daha fazla para harcamaya hazırlıklı olun.” oluyor. Arduino mikrokontrolcülerinin fiyatları çok fazla değil (özellikle Çinli klonlarından birisini alıyor ya da kendi mikrokontrolcünüzü hazırlıyorsanız) fakat ona bağladığınız “kalkanlar” (shield) pahalı.

Bu kurulum Arduino kartına sensörler, radyolar ve bağlantı seçenekleri dahil edilmesiyle gerçekleştirilebiliyor. Örneğin Arduino’ya internet bağlantısı kazandırmak isterseniz WiFi ya da Ethernet modülü ediniyorsunuz. Hareket algılamalı bir sistem istiyorsanız bir akselerometre kalkanı bulmanız gerekiyor. Bu kalkanların fiyatı 10 USD‘den 50 USD‘ye kadar uzanabiliyor.

Şöyle ilginç bir nokta var: Satın almak isteyeceğiniz tüm sensörleri esasında ucuz bir tabletten elde edebiliyorsunuz. Örneğin Amazon Kindle Fire 7’de çift kamera, bir akselerometre, bir jiroskop, Wi-Fi, hoparlör ve mikrofon var. Amazon’da stok Android ile çalışan daha uygun fiyatlı Çin kaynaklı tabletler de mevcut.

1Sheeld adlı ürün iki parçadan oluşmakta. Birincisi fiziksel bir Arduino parçası; bir Android cihaza Bluetooth LE ile bağlanabiliyor. İkincisi Android cihaz üzerinde çalışan bir uygulama. İnternet bağlantılı Android tabletteki sensörlerin kullanılabilmesi için Arduino programlarının yazılabilmesini sağlıyor. 1Sheeld’ın Android 2.3 ve daha güncel işletim sistemli cihazları desteklediğini belirtelim.

Dijital Fotoğraf Çerçevesi Yapın

Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey-2

Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey konumuzdaki 2.ci eğlenceli iş tableti fotoğraf çerçevesi yapmak.Kişisel düşüncemiz esasında dijital fotoğraf çerçevelerinin çok da anlamlı ürünler olmadığı şeklinde. Hayli güç harcayan bu cihazlar düşük çözünürlüklü ve temiz olmayan görüntüler sunuyor. Tabii bu ürünlerden milyonlarca  satıldığı düşünülürse belki de biz yanılıyoruzdur.

Eski bir tabletiniz varsa cihazınızı bir dijital fotoğraf çerçevesi olarak değerlendirmeniz olası. Tabletinizi şarja bağlayın, Slideshow Maker uygulamasıyla bir slayt gösterisi organize edin ve işlem tamam.

Tabletinizi çerçeve gibi konumlandırmak için bir standa sahip değilseniz Amazon‘da bu işlevi üstlenebilecek uygun fiyatlı ürünler bulunduğunu hatırlatalım.

Güvenlik Kamerası İşlevine Büründürün

Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey-3

Yıllar geçtikçe akıllı telefon kameraları ciddi anlamda aşama kaydetti. Güncel bir iPhone modeli ile neredeyse stüdyo kalitesinde fotoğraflar çekilebiliyor. Ancak bu durum eski modellerin de kötü performans gösterdiği anlamına gelmiyor. Eski cihazlardan özellikle güvenlik kamerası olarak faydalanmak oldukça mantıklı çünkü görüntü kaliteleri tatmin edici ve akışı bulut teknolojileri üzerinden iletme imkanı var.

Yazılım konusunu dert etmenize gerek yok, bu işlem için Google Play’de SalientEye gibi hayli işlevsel uygulamalar mevcut.

Akıllı Ev Gösterge Paneli Oluşturun

Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey-4

Fransız teknolojisi firması Archos 2014 yılında bir akıllı ev teknolojisi geliştirmişti. Başlangıç paketinde iki adet kamera, iki adet hava durumu etiketi ve bunları kontrol etmek için bir tablet vardı. Verilen sözler ilginç ve fiyat etiketi son kullanıcılar için makul düzeydeydi ancak elde edilen sonuçlar başarısız oldu. Archos olumlu sonuç elde edememiş olabilir, siz kendi Android tabletinizle akıllı ev hub‘ınızı inşa edebilirsiniz.

Akıllı ev cihazlarını kontrol etme imkanı sağlayan üçüncü parti web platformları mevcut. SmartTiles.click Samsung’un SmartThings cihazlarını kontrol etme imkanı sağlayan bir hizmet. Kodlama bilginiz varsa kendi çözümünüzü Dashing.io ile geliştirebilirsiniz.

“Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey” bu şekildeydi. Faydalı dosya konularımızla önümüzdeki günlerde yine karşınızda olacağız.

www.Tamam.org

www.Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. flo indirim dedi ki:

    teşekkürler güzel bilgi olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.