Daha Hızlı Bir Google Chrome İçin Yapılacaklar

Chrome kullanıcıları uygulayabilecekleri bazı özel girişimler ile hızlandırma yapmaları mümkündür. Bunun için işe öncelikle kullanmadığınız eklenti ve yan uygulamalardan başlamalısınız. Bu uygulamalar tarayıcı sisteminde birikim yaptığı zaman hem tarayıcınız daha geç açılır hem de genel olarak yavaşlama sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle gereksiz uzantı ve eklentileri kaldırıktan sonra neler yapabileceklerimizi ele alalım.

1. Dokunmatik Ekranlar

Eğer dokunmatik ekrana sahip bir bilgisayar sistemi kullanıyorsanız, muhtemelen Chrome bunun için uygun olmadığı için büyük bir performans kaybı yaşıyorsunuzdur. Bu durumu düzeltmek ve kullanmış olduğunu Chrom web tarayıcısını dokunmatik ekran ile uyumlu yapmak istiyorsanız, chrome://flags adres satırına yazın ve ayarlar sayfasına gelerek, dokunmatiği etkinleştirin. Bu sayede artık tarayıcınızın daha performanslı bir şekilde dokunmatik ekranınıza uyumlu olarak çalıştığını göreceksiniz.

2. Uzun Sayfalar

Chrome ile web üzerinde gezinti yaparken bazı sayfalar beklediğinizden çok daha uzun olabilmektedir. Bu durumda bilgisayarınızın daha çok RAM harcaması ve daha fazla performans tüketmesi gerekir. Dolayısıyla Chrome yavaşlamaya başlar. Bunun önüne geçebilmek ve uzun web sayfalarını bile kolay, sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilmek için yapabileceğiniz bir ayar bulunuyor. Bunun için yine chrome://flags ayarlar sayfasına girin ve burada Kaydırma tahminini etkinleştir seçeğini aktifleştirin. Bu ayardan sonra artık uzun sayfaları da kolay bir şekilde görüntüleyebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir :Chrome’ da Yumuşak Kaydırma Özelliği Nasıl Kapatılır?

3. Hızlı Pencere Kapatma

Sekmeler arasında dolaşırken, bir pencereyi kapatmak çok zamanınızı alıyorsa, bu işlemin arka planda gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ayarlar kısmından Hızlı sekme/pencere kapatmayı etkinleştir seçeneğini etkinleştirmek ve bundan sonra artık sekmeler arasında hızlı bir şekilde dolaşabilir ve en ağır sayfa boyutlarında bile zorluk çekmezsiniz.

4. Uygulamaları Kaldırın

Gereksiz ek uygulamaların pek çoğu zaten çeşitli siteler yönlendirme yapmaktadır. Bu çoğu zaman Chrome’un boşuna alan işgal etmesine sebebiyet verir. Aynı zamanda hafıza kullanımını da ciddi oranda arttırmakta ve tarayıcı ile ilgili işlemlerinizin yavaş bir şekilde gerçekleştirilmesine sebebiyet vermektedir.

İlginizi çekebilir :Arkaplanda Çalışan Chrome Tarayıcısı Nasıl Kapatılır?

Uygulamaları kaldırmak için adres satırına chrome://apps yazın ve çıkan ekrandaki uygulamalar arasında kullanmadıklarınızı, işe yaramayanları belirleyip üzerine sağ tıklayın. Sağ tıklayınca çıkan Chrome’dan kaldır seçeneğine tıklayın ve artık o uygulama Chrome üzerinden kaldırılmış olacak. Bu sayede hissedilir oranda bir performans artışı fark edeceksiniz.

5. Sayfaların Hızlı Yüklemek

Chrome girmiş olduğunuz her web sitesinde içeriğin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilir. Bunun için ayarlardan gelişmiş ayarlar seçeneklerine gelin ve sayfaları daha hızlı yükelemek için ön getir seçeneğini aktif edin. Artık girdiğiniz her bir web sitesinde içeriklerin daha hızlı yüklendiğini fark edeceksiniz.

6. Tarayıcı Geçmişini Temizleyin

Tarayıcınızın geçmişini temizlemek hem performans artışı hem de gizliliğinizin korunması açısından önemlidir. Bunun için ayarlardan kolay bir şekilde tarayıcı geçmişini silebilirsiniz.

7. Kullanmadığınız Eklentiler

Diğer bir ifade ile plug-in eklentileri, Chrome’un sunmuş olduğu eklentilerden daha farklı olarak, tarayıcınızın yan uygulaması şeklinde çalışan flash player gibi eklentileri ifade eder. Bu eklentileri about:plugins yazarak görebilirsiniz. Kullanmadıklarınızı devre dışı bıraktığınızda hem Chrome açılışında hem de normal kullanımında oldukça yüksek bir performans artışı olduğunu göreceksiniz.

İlginizi çekebilir :Mutlaka Kullanmanız Gereken Google Chrome Eklentileri

8. Temizlik Programı Kullanın

Hem hataları belirleyen hem de tarayıcınızdaki gereksiz dosyaları silecek CCleaner gibi yazılımları düzenli bir şekilde kullanarak performans artışı sağlayabilirsiniz. Bu sadece Chrome için değil aynı zamanda kullanmış olduğunuz tüm sistem için geçerlidir.

9. Kısayolları Kullanın

Kısayol çubuğunu kullanmak, gideceğiniz siteye hızlı ulaşmanızı sağlar.

10. Başlangıç Sayfası

Başlangıç sayfasını en çok kullandığınız web sitesi adres ve kıyasyolları ile dizayn edebilirsiniz. Bunun için pek çok eklenti mevcut.

İlginizi çekebilir :Google Chrome Nasıl Sıfırlanır?

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.