Android Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Android işletim sistemi İOS işletim sistemine göre daha özgür bir bir sistemdir.

Özelleştirilebilir ve kişiselleştirilebilir bir sistem olduğu için ne kadar eğlenceli ve bir o kadar da zararlı olabiliyor.Android işletim sistemine verdiğiniz izinler yüzünden sisteme dışardan yüklemeye çalıştığınız uygulama ve oyunlar yüzünden zararlı dosyalar canınızı sıkabilir ve sorunlar yaşayabilirsiniz.

Android işletim sistemlerine sadece Google Play üzerinden değil aynı zamanda dışardan Apk dosyalarını yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.Tabi bu gibi durumlar biraz sakıncalı olabiliyor ve zararlı dosyalar Android cihazınıza bulaşabiliyor.Bu zararlı dosyalar cihazınızı yavaşlatabilir ve kullanılmaz hale getirebilir yada bilgi hırsızlığında kullanılabilir.

Android cihazınızdaki zararlı dosyalar ve virüsler nasıl temizlenir yada neler yapmalıyız.
İlk olarak cihazımızı güvenli modda başlatmamız gerekmektedir.

Güç düğmesine bir süreliğine basılı tutuyor sonrasında Kapat’a uzun süre dokunuyorsunuz. Eğer bu şekilde yapamıyorsanız cihazın bataryasını çıkarmayı veya 10 saniye boyunca güç ve ses azaltma butonlarına aynı anda basılı tutmayı deneyin.

and-malware-1 and-malware-2

Daha sonra ise cihazınız açıldığında sağ alt köşede Güvenli Mod yazısını göreceksiniz.Eğer çıkmıyorsa tekrar cihazın bataryasını çıkarmayı veya 10 saniye boyunca güç ve ses azaltma butonlarına aynı anda basılı tutmayı deneyin.

and-malware-3

Daha sonra ise hata veren ve zararlı olduğunu düşündüğünü uygulamaları kaldırmaya başlayınız.Bu işlem için ise Ayarlar – Uygulamalar – İndirilenler Güvenli olmadığını hissettiğiniz zararlı uygulamayı kaldırmak için üzerine dokunuyor ve ardından “uygulama bilgileri” ekranında “kaldır”a dokunuyorsunuz.

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi-5 Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi-6

Eğer kaldır butonu aktif değilse Ayarlar – Güvenlik – Cihaz Yöneticileri yolunu izliyorsunuz ve cihaz yöneticilerine girip Android Cihaz Yöneticisi’nin yanında onay kutucuğunu kaldırıyorsunuz.

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi-7 Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi-8

Malware’i silme işlemini tamamlandıktan sonra cihazınızı olağan şekilde kapatıp açıyorsunuz.

Cihazınız yepyeni meydana geldiğini yönelik aynı vaziyetle karşılaşmamak için sizler için seçtiğimiz Android için en güzel antivirüs uygulamaları listesinden bir tanesini cihazınıza indirip yüklemenizi öneri ederiz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir