Android Telefondaki Verileri Tamamen Silme

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Android akıllı telefonlarda ve tabletlerde yer alan tüm verileri temizlemek için Android Telefondaki Verileri Tamamen Silme yazımız işinize yarayacaktır.

Android tablet ve cep telefonlardaki sistemi sıfırlama fonksiyonu, cihazınızı tamamen temizlemek için çok yüzeysel yetersiz kalmakta. Bellekte bulunan fotoğraflar, banka bilgileri, giriş bilgileri ve bağlantılar, üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Özellikle cihazınızı satmak istediğiniz durumlarda, verilerinizi güvenli bir şekilde silmek isteyebilirsiniz. Bu yazımızda Android Telefondaki Verileri Tamamen Silme ‘nin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Android Telefondaki Verileri Tamamen Silme

Yeni bir modele geçiş yapmak için satma kararı aldığınız Android telefonunuzu elden çıkarmadan önce ilk yapacağınız şeyin cihazdaki tüm içeriği silip fabrika ayarlarına döndürmek olduğunu biliyorsunuzdur.

Ancak cihazı fabrika ayalarına döndürme seçeneğiyle sıfırlamak verilerinizi tamamen silinir yapmıyor. Cihazın yeni sahibi kurtarma programlarıyla size özel bilgilere rahatlıkla erişebilir.

Fabrika ayarlarına sıfırlamak yeterli mi?

Cihaz satışı yapmadan çoğu kişinin en iyi bildiği şey güvenlik bölümüne girip veya buton kombinasyonlarıyla sıfırlama işlemi yapmak.Bakınız : Android Telefon veya Tableti Fabrika Ayarlarına Döndürme

Fazla uzun sürmeyen bu işlemin ardından cihazı açtığınızda satın aldığınız ilk günkü ekran sizi karşılayacaktır ancak telefonunuzda depoladığınız tüm bilgilere erişmek bu durumda dahi mümkün yani bu şekilde android kalıcı silme olmuyor.

Mobil cihazdaki verileri kurtaran onlarca ücretli ve son derece başarılı program mevcut. Cihazı sattığınız kişi kötü niyetli ise bu programlardan birini kullanarak silinip gittiğini düşündüğünüz verilerinize erişebilir.

Bu nasıl mümkün oluyor? sorusunun yanıtı depolamanın nasıl işlendiğini anlamaktan geçiyor.

Silinen dosyalar gerçekten siliniyor mu?

Telefonunuzda yanlışlıkla sildiğiniz bir fotoğraf, video, mesaj veya kişi sonucunda silinen veriyi kurtarmak adına Google’da sorgulama yaptığınızda istemediğiniz kadar veri kurtarma programına rastlarsınız.

Genellikle ücretli olan bu programların dediğini yapması mümkün çünkü Android dahil tüm işletim sistemlerinin verileri depoladığı bir alan vardır. Sil butonuna dokunduğunuzda silindiğini sandığınız dosyalar sadece gözünüzün önünden kaldırılır ve boş alan olarak işaretlenir ve sistem yeniden alana ihtiyaç duyana kadar arka planda bırakılır. Yeni dosyalar geldikçe eskileriyle değiştirilir.

Yani bilgisayarımızda olduğu şekilde üst üste yazma gerçekleştirilir. Sabit sürücünün ömrünün korunması açısından gerekli bir durum diyip fazla detaya inmeden yapmanız gerekenlere geçiyorum:

Telefonunuzu şifreleyin:

Cihazı tamamen silme, fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra da verilerinizin erişilebilir olma ihtimaline karşı telefonunuzu şifrelemek yapacağınız ilk şey.

Cihazınızın güvenlik menüsü altından (bazı cihazlarda depolama alanında bulunuyor) şifrelemeyi etkinşleştirdikten (depolama alanına göre süre değişiyor ancak çok kısa süren bir işlem değil) sonra fabrika ayarlarına sıfırlamanız, verilerinize erişmeye çalışan kötü niyetli kişinin şifreli verilere erişebileceği sonucunu doğuruyor.

Android Telefonda Veriler Tamamen Nasıl Silinir2

Veri üzerine veri yazdırın:

Daha da ileri giderek telefonunuzun depolama alanını anlamsızca doldurun. Şarkı, film, fotoğraf, video aklınıza ne geliyorsa depolama alanını olabildiğince doldurun. Silin, tekrar yükleyin. Bu durumda cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırladığınızda kötü niyetli kişi verilerinize hiçbir kurtarma programıyla erişmesi mümkün olmayacak.

Daha doğrusu sabit sürücüde fazlasıyla doldur boşalt yapıldığından, veri üzerine veri yazıldığından ulaşılabilir veriler anlamsız, hiçbir şey ifade etmeyen veriler olacak. Bilgisayarda Active KillDisk tarzı programları kullandıysanız mantığı anlamışsınızdır.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.