Adet Dönemi Nedir?

Menstrüasyon dönemi, halk arasında bilinen adıyla adet dönemi, ergenlik döneminde başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden sağlıklı bir kadında her ay düzenli yaşanan rahim içi kanamalardır. 

Adet Dönemi Kaç Gün Sürer?

Ergenlik dönemine giren her genç kızın regl süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yaş, fiziksel, psikolojik ve kalıtsal farklılıklar bunun en büyük etkenleridir. Regl süresinin uzun olması genellikle doktorlar tarafından normal kabul edilmez. Ergenlik döneminden itibaren her kadın ortalama 21-35 gün döngüsü içerisindedir. Regl süresi 2 ila 10 gün arasında değişmekle birlikte yaş ilerledikçe regl süresi kısalmaktadır.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet ağrısı ya da bir diğer ismiyle dismenore, uterus duvarındaki kan damarlarındaki ve kaslardaki kasılmalardan kaynaklı olarak ortaya çıkan bir çeşit ağrıdır. Bu ağrının dışavurumu kişiden kişiye değişmekle beraber kramp, mide ağrısı, bel ve bacak ağrısı, alt karın bölgesi ağrısı olarak görülebilir. Aynı zamanda bazı kişilerde adet döneminde kusma, bayılma, ishal, mide bulantısı ve baş ağrısı görülebilir. Kadınların çoğunda adet döneminde bunlar görülmektedir. Ağrıların şiddeti kanama oranına, psikolojik duruma, fizyolojik nedenlere ve sağlık koşullarına göre değişkenlik gösterir.

Dönemsel olarak görülen adet sancısını normal görülen adet sancısı (birincil adet sancısı) ve sancının sebebi bir hastalığa bağlı olan ikincil adet sancısı olarak sınıflandırabiliriz. Birincil adet sancısı, adet döneminde olan kadınlarda normal görülen bir ağrıdır. Üreme organlarında görülen kanıtlanmış herhangi bir hastalığının olmadığına işaret eder. Birincil adet sancısı menstruasyon döneminden birkaç gün önce başlar. Genelde hafif şiddetle başlayarak kanamanın oranına göre artabilmekte veya azalabilmektedir. Bazı adet sancıları yaş aldıkça veya doğumdan sonra azalabilmektedir. İkincil adet sancısı kadın üreme organlarında var olabilen patolojik ve fizyolojik ortaya çıkmaktadır. Genellikle kramp ve ağır şiddetli ağrı olarak görülmektedir. Rahim ağzı darlığı, rahim tümörleri, rahim ve rahime yakın organların enfeksiyonu ikincil adet sancısının fizyolojik ve patolojik sebeplerine örnek gösterilebilir. Bunun dışında bazı araştırmalara göre sigara içen kadınlar, adet döneminde alkol kullanan kadınlar (Alkol adet ağrısının süresini uzatma eğilimindedir.), fazla kilolu kadınlar, 11 yaşından önce adet görmeye başlayan kadınlar ağrılı adet dönemleri açısından risk teşkil etmektedir. 

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısını giderebilmenin birçok yolu vardır. Birçok kişi adet sancısını doğal yollardan geçirmek ister. İşte adet sancısına iyi gelecek çözümler: 

  • Doğal bitki çayları tüketin.

Adet sancısı azaltmak için doğal yöntemlerden biri ağrılara iyi gelen ve semptomların şiddetini hafifleten rezene, papatya, ıhlamur, tarçın ve zencefil gibi doğal bitki çaylarıdır. Hem psikolojik hem de fiziksel ağrıların şiddetini büyük oranda azaltır ve kas kramplarını önleyici içeriğe sahiptir.

2. Alt karın bölgenize, belinize, ayaklarınıza sıcak su torbası koyun.

Adet sancısının temel sebebi rahim bölgesindeki kasların hareket koordinasyonudur. Bu kasların gevşemesi için sıcak su torbası ağrının şiddetini hafifletecek ve sizi rahatlatacaktır.

3. Sağlıklı beslenin. 

Özellikle lifli gıdalarla beslenmek adet sancılarını büyük oranda azaltmaktadır. Sancıyla eşlik eden baş ağrıları, vücut ödemi ve karın şişliğini azaltmak için tuz tüketim miktarını azaltmak önemlidir. Vitamin ve mineral alımı adet sancısını hemen kesmemekle birlikte uzun süreçte etkisini gördüğümüz bünyeyi zinde tutan ve içeriklerinde ağrı oluşumunu hafifleten nörokimyasallar bulunmaktadır.

4. Düzenli spor ve hafif egzersizler yapın.

Düzenli spor ve hafif egzersizler yapın. Yapılan egzersizlerin ve aktivitelerin vücuttaki en önemli yansıması endorfin hormonunun salgılanmasını tetiklemeleridir. Düzenli spor yapanların ve sporcuların adet sancıları, spor yapmayan insanlara oranla daha azdır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir