10 Adımda Laptop Temizliği!

10 Adımda Laptop Temizliği!

Laptopunuz, sadece masanızın üzerinde dururken bile kirlenebilir. Havada uçuşan toz birikir ve laptopunuzun ekranını, tuşlarını ve özellikle fanını tıkar. Bu durum da fanınızın daha sık çalışmasına böylece laptopunuzun fazla ısınmasına yol açar. Laptopunuzun fazla ısınmasına izin vermek onu kısa yoldan öldürmenin en kolay yoludur.  Laptopunuzdan çıkan garip seslerin nedeni, fanlarınızın laptopunuzu soğuk tutmak için yüksek hızda dönmesidir. Bilgisayarınız geç açılıyorsa veya kullanıldığı sırada birden kapanıyorsa muhtemelen bilgisayarınızın fanları toz ve kirden dönemeyecek hale gelmiştir.

En son ne zaman laptopunuzu temizlediniz? Bu sorunun cevabını hatırlamıyorsanız ya da daha önce laptopunuzu hiç temizlemediyseniz işte size 10 adımda laptop temizleme rehberi:

1. adım: Laptopunuzu temizlemek için doğru temizlik ekipmanlarını edinin! Ekranınız için özel bir ekran temizleyicisi kullanmanız gerekiyor. Geri kalan yerler içinse ihtiyacınız olan sadece bir kase, biraz sabun,  saç kurutma makinesi ve temizleyici alkol.

2. adım: Laptopunuzu kapatıp bataryanızı çıkarın. Temizlik esnasında kendinizi elektrik çarpma riskinden ve bilgisayarınızı bozma riskinden koruyun. Farenizi, disk veya cdlerinizi ve laptopunuza bağlı her şeyi çıkarın. Laptopunuza bağlı hiçbir şey kalmasın.

3. adım: Laptopunuzu tuşları üzerindeyken temizlemek istiyorsanız saç kurutma makinesi kullanın. Kutuyu baş aşağı tutmayın, yana doğru yatırıp sıkın. Spreylerken sorun yaşıyorsanız laptopunuzu yana yatırabilirsiniz; ancak bu süreçte laptopunuza zarar vermemeye dikkat edin. Mümkün olduğunca fazla kiri temizleyene kadar spreylemeye devam edin.

Laptop Temizleme Rehberi2

4. adım: Laptopunuzu tuşları olmadan temizlemek ve tuşları ayrıca temizlemek istiyorsanız, tuşları çıkarmak için bıçağa ihtiyacınız olacak. Tuşları çıkartırken tuşlara ve kendinize zarar vermemeye dikkat edin. Tuşları çıkartmadan önce onları nasıl geri yerleştireceğinizi anladığınıza emin olun. Bazı laptop tuşlarını geri yerleştirmek diğerlerinden daha zor olabilir. Nasıl geri yerleştireceğinizi anladığınızdan emin değilseniz, tüm tuşları çıkartmadan önce sadece bir tuşu çıkartıp geri yerleştirmeyi deneyin.

5. adım: Bir kaseyi suyla doldurun ve içine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Laptopunuzun tuşlarını bu kaseye koyup kirleri ve yapışkanlıkları geçene kadar bekleyin. Temizleme işini bitirmek için tuşları diş fırçasıyla nazikçe fırçalayabilirsiniz.

6. adım: Başka bir kasenin yarısını ılık su yarısını da temizleyici alkolle ( izopropil alkol) doldurun. Pamuksuz bir bezi hazırladığınız temizleme solüsyonuna batırın. Bezi iyice sıkın ki laptopunuza su damlamasın. Klavyenizin içini ve laptopunuzun yan kısımlarını iyice silin.

7. adım: Saç kurutma makinesi ile laptopunuzun yan tarafındaki bağlantı girişlerini temizleyin (Spreyi dik ya da yana yatırarak kullanmayı unutmayın).

Laptop Temizleme Rehberi3

8. adım: Kasa fanlarını yerlerinden çıkartıp pervanelerini tek tek pamukla temizleyin. Bu kısımlara saç kurutma makinesi kullanmayın; çünkü hava vermek pervanelerin yanlış biçimde dönmesine neden olabilir. Laptopunuzdaki  havalandırma deliklerini ve ızgaraları saç kurutma makinesi ile temizleyin; ancak derinlere inmemeye özen gösterin.

9. adım: Laptopunuzu kuruması için bekletin. Kapağını kapatmayın. Tuşlarını çıkardıysanız, solüsyondan çıkarıp masanın üzerinde bekletin ya da kuru bir bezle silin. Laptopunuzun ve tuşlarınızın tamamen kuruduğundan emin olduğunuz zaman tuşları geri yerine takın.

Laptop Temizleme Rehberi4

10. adım: Ekranınızı temizlemek için özel bir ekran temizleyicisi kullanın. Ekranınıza sıkın ve temiz bir bezle nazikçe silin. Bu işlemi en sona bırakın ki ekranınıza temizleme işlemi sırasında kir bulaşmasın. Sakın normal sabun kullanmayın; çünkü normal sabun kullanmak ekranınıza zarar verip performansını düşürebilir.

Tebrikler! Artık oldukça temiz ve hızlı bir laptopunuz var, güle güle kullanın!

Kaynak: MigrosTV

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.