Toplu Halde Dosya Uzantısı Nasıl Değiştirilir?

Toplu Halde Dosya Uzantısı Nasıl Değiştirilir

1. Başlat-Donatılar kısmından yeni bir notepad dosyası açıyoruz. ( yada kısayoldan windows tuşu+r yaparak gelen çalıştır ekranına notepad yazarak enter yapıyoruz. )

2. Açılan dosyaya

ren *.chk *.raw 

yazıyoruz. Sonrasında kırmızıyla belirttiğim ilk uzantıya değiştireceğimiz dosyanın uzantısını, sonraki mavi olana da değiştirilen dosyanın hangi uzantıyla kaydedileceğini yazıyoruz.

dosya-uzanti-degistirme

Değiştireceğiniz dosyanın uzantısını üzerine gelerek açılan bildirim kutucuğunda yada özellikleri kısmında bulabilirsiniz.

dosya-uzanti-degistirme-0

3. Notepad üzerindeki Dosya kısmından Kaydet seçeneğine giriyoruz. Dosyayı kaydedeceğimiz yeri girdikten sonra dosya ismini degistir.bat olarak giriyoruz. Altındaki seçeneği Tüm Dosyalar yaparak Kaydet butonuna basıp kaydediyoruz.

dosya-uzanti-degistirme-1

4. İçeriğini değiştirmek istediğimiz dosyaları bir klasörde toplayarak degistir.bat dosyasını içerisine atarak çift tıklayıp çalıştırıyoruz. Dosya uzantılarının tamamen değiştiğini göreceksiniz. İşlemimizin tamamı bu kadar.

5. Yok ben bunları yapamam diyorsanız alttaki linkte paylaşmış olduğumuz .zip dosyası içindeki degistir.bat dosyasını notepad açarak içine sürükleyerek dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

degistir.bat indirmek için buraya tıklayınız.

Not: Bu yöntem windows 10 da dahil tüm sistemlerde geçerli olup, işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka değiştirdiğiniz dosyaların bir yedeğini almalısınız. Bazı uzantılar arasında uyumsuzluk söz konusu olabilir. Bu sadece dosya uzantılarındaki hatalar için kullanılabilir. Aksi halde bu işlemin dosyalarınızı convert edemeyeceğini söylemeliyiz.

 

 

Kaynak: PC Bilimi

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir