Elektronik Atıklar Nereye Gidiyor?

Teknolojideki yenilikleri çok çabuk tüketiyoruz. Son 10 sene içinde kaç kere telefon değiştirdiğinizi bir düşünün. Bozulan ya da eskiyen elektronik cihazların sonu genelde çöp oluyor. En gelişmiş ülkelerde bile geri dönüştürülen miktar hala çok az. Sürekli yeni teknoloji açlığı, cihazların çok çabuk demode olması ve bir miktar da gereksiz harcamalarımız, korkunç miktarlarda elektronik çöpün ortaya çıkmasına ve gittikçe büyüyen bir soruna yol açıyor. Peki Elektronik Atıklar Nereye Gidiyor? Nasıl Değerlendiriliyor?
Sıradan bir ev ya da ofiste önemli miktarda elektronik atık çıkıyor. Elektrikli ev aletlerinin elektronik kısımları, bilgisayarlar, monitörler, yazıcılar, klavyeler, fareler, televizyonlar, cep telefonları, MP3 çalarlar ve diğerleri olarak liste uzatılabilir. Tüm bu cihazlarda sağlığa zararlı kurşun, kadmiyum, civa, lityum, fosfor gibi elementler değişik miktarlarda mevcut. Bunların dışında altın, kalay, platin gibi değerli elementler de bulunuyor. Tüm bu elementlerin geri kazanılması, önemli bir ekonomik değer yarattığı gibi, çevreye etkilerini de azaltıyor.
Dünyada yılda 50 milyon ton civarında elektronik atık çıktığı tahmin ediliyor. Birkaç örnek vermek gerekirse, ABD’de her yıl 30 milyon bilgisayar, Avrupa’da ise 100 milyon cep telefonu çöpe gidiyor. Bütün bu atıkların sadece %15-20 civarında bir kısmı dönüştürülebiliyor, geri kalan kısım ise normal çöpler ile birlikte ya yakılıyor, ya da bir yerlere dökülüyor.

Elektronik Atıklar Nereye Gidiyor?

Elektronik atıkların geri dönüştürülmesinde maalesef yine işgücü ucuz ülkelerdeki neredeyse kölelik ile eşdeğer şartlarda çalışan insanlar kullanılıyor. Bu konuda en önemli yer Çin’de Guiyu kenti. Saati sadece 1.5 dolara insanlar zehirin içinde çalışıyorlar. Çevredeki kurşun ve diğer zehirli maddelerin oranı normal sınırların defalarca üzerinde. Hiçbir yeraltı suyu içilemiyor. Buraya ziyarete gidenler bile şiddetli başağrısı ve ağızlarında metalik bir tattan şikayet ediyorlar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen işe devam edilmesi, çıkarılan değerli maddeler yüzünden. Bu çöplükten yılda 75 milyon dolar gelir elde ediliyor.
Elektronik cihazlarınızı çöpe atarken, bu dönüştürmede zehirlenen insanları da aklınıza getirin. Aşağıda bu zehirli ortamdan çarpıcı fotoğrafları paylaşıyorum.
Atıklar insanları sürekli olarak zehirliyor.
Telefon ve tablet kılıfları dönüştürülmeyi bekliyor

Cep telefonlarının işe yarar kısımları ayrılıyor
Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan çalışan insanlar
Dönüştürülecek bir elektronik devre dağı
Çevre de bu kirlilikten nasibini alıyor
Binlerce bilgisayar klavyesi
Çıkan her parça sınıflandırılıyor
Genelde işletmelerde aile boyu çalışılıyor. En büyük zararı görenler tabii ki çocuklar.

 

Elektronik Atıklar Nereye Gidiyor? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.