YouTube’dan Nasıl Şarkı İndirilir?

YouTube’dan Nasıl Şarkı İndirilir
[dropcap]D[/dropcap]ünyanın en popüler müzik kanalı iTunes, Spotify ya da Radio 1 değil. Her ne kadar asıl olayı video gibi gözükse de, en çok müzik dinlenen platform YouTube.

Siteye her dakika 300 saatin üzerinde video yükleniyor ve bu videoların ciddi kısmı da sadece müzikten oluşuyor. Buna rağmen, YouTube’da müzik dinlemek pek ideal değil çünkü iPod ya da akıllı telefonlar gibi cihazlarda, doğrudan şarkı formatları daha tecih edilesi. Fakat bu demek olmuyor ki, YouTube’dan şarkı indiremezsiniz veya formayını değiştiremezsiniz.

YouTube’dan Nasıl Müzik – Şarkı İndirilir?

www.clipconverter.cc/tr adresinden ulaşabileceğiniz ClipConverter uygulamasıyla, YouTube üzerindeki şarkıları cihazınıza indirmeniz mümkün. Üstelik burada MP3, M4A veya AAC gibi çeşitli müzik formatları seçmek de mümkün.

Tek yapılması gereken ise YouTube’daki müzik – video linkinin URL’sini Media Link kısmına yazarak, “Devam” tuşuna basmak.

(YouTube’dan Programsız Video İndirme Nasıl Yapılır?)

ClipConverter’da dediğimiz gibi üç müzik format seçeneği var: MP3, M4A ve AAC. MP3’ler bilindiği gibi neredeyse her bilgisayardan tutun, akıllı araba hoparlörlerine, iPod ve akıllı telefonlarına kadar her yerde çalışıyorlar. Buna rağmen epey eski bir format ve günümüzün modern müzik standartlarına göre kalite olarak düşük kalıyorlar. Buna rağmen, sistemde az yer kaplayan bir format.

ClipConverter’da ek olarak M4A ve AAC gibi seçenekler de mevcut. Bunlar da birçok sistemde destekleniyorlar ama örneğin USB destekli araba teyplerinde çalmak mümkün olmuyor. Eğer sisteminizde çalışıyorlarsa, MP3 yerine M4A veya AAC formatlarını tercih etmeniz, kalite konusunda sizi öne çıkarır. Ayrıca kopya korumasına sahip değiller ve MP3’ten daha iyi ses veriyorlar.

Müzik dosyanızın formatını seçtikten sonra, sırada “bitrate” oranını seçmek var. Bitrate, kelime anlamı olarak saniye başına bu formatın kullandığı bit sayısı anlamına geliyor. Tabii ki ne kadar bit olursa, kalite de o kadar artıyor. Müzik dosyalarında kbps kısaltması kullanılıyor ve örnek vermek gerekirse, 256kbps olan bir MP3 şarkı, 128kbps olandan iki kat kaliteli oluyor. Tabii ki doğal olarak dosya boyutu da artıyor. (Bilmeniz Gereken YouTube Kısayolları!)

 

ClipConverter’dan Nasıl Şarkı İndirilir

ClipConverter’dan Nasıl Şarkı İndirilir?

İlk olarak indirmek istediğiniz sanatçının şarkısını bulun ve şarkı linkini, tarayıcınızın adres çubuğundan alın. Bunu kopyalayarak yapacaksınız. Linki seçtikten sonra sağ tıklayıp kopyala’ya da basabilirsiniz, CTRL+C tuşlarını da kullanabilirsiniz.

Tabii ki pek çok YouTube şarkı dönüştürücüsü var ve bizim faborimiz de ClipConverter.

Direkt tarayıcı üzerinden çalışıyor ve gereksiz uygulamalar da yüklemiyor. Siteye girdikten sonra, Media URL kısmına, kopyaladığınız YouTube linkini yapıştırın. Bunu CTRL-V (Mac’te Cmd-V) tuşlarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

ClipConverter’dan Nasıl Şarkı İndirilir-1

Ardından yaratmak istediğiniz müzik dosyası formatını seçin. MP3 çok yaygın olsa da, M4A ve AAC’ın ses kalitesi daha iyidir. Ardından devam diyein ve bitrate’i seçin.

ClipConverter’dan Nasıl Şarkı İndirilir-2

Devam diyin ve bunun ardından ClipConverter yapıştırdığınız adresi kontrol edecektir. Burada her şeyi en üst seviyede istiyorsanız, herhangi bir müdahalede bulunmanıza gerek yok. Şarkıya bir isim verdikten sonra, Start yani başla tuşuna basın.

ClipConverter’dan Nasıl Şarkı İndirilir-3

Her şey tamamlandı ve ClipConverter size müziğinizi verdi. Üstüne tıklayın ve indirmek istediğiniz klasörü seçin. Hepsi bu kadar!

YouTube’dan Müzik İndirmek Yasal mı

YouTube’dan Müzik İndirmek Yasal mı?

Bu epey iyi bir soru. Müzik indirmek kesinlikle YouTube’un kurallarına aykırı. Yani içerikleri sadece site üzerinde kullanmaya izin veriliyor. Ayrıca etik yönü de var çünkü pek çok sanatçı, YouTube üzerine yükledikleri şarkılar için reklam yoluyla gelir elde ediyorlar. Yani burada bir şarkı ne kadar oynatılırsa, yükleyiciye o kadar gelir sağlıyor.

Fakat tabii ki bunun önüne geçmek mümkün değil ve herhangi bir yasal yaptırım da yapılamadığı için, insanlar devamlı olarak YouTube’dan şarkı indiriyorlar.

Kaynak: CepKolik (Anıl Kalkan)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.