Yeni iPhone Kullanıcıları İçin İpuçları

Yeni iPhone Kullanıcıları İçin Faydalı İpuçları

Akıllı telefonlarımız hayatımızın bir parçası olmakla kalmadı; artık onlar olmadan birkaç dakika dahi geçiremeyecek duruma geldik. Bazılarımız işi dolayısıyla bazılarımızsa keyfi olarak gün içerisinde telefonla oldukça uzun zaman harcıyor. Telefonunu sosyal ağlarda gezinmek dışında da kullanan başka bir deyişle sahip olduğu telefonun hakkını verme düşüncesi olan kullanıcılar için telefonlarını daha etkili kullanmalarına yardımcı olacak faydalı ipuçları paylaşıyoruz.

Yeni bir iPhone satın aldınız ve iPhone’unuzla gösteriş yapmak yerine onu tam manasıyla kullanmak, tüm özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız rehber yazımıza göz atmanızı öneririz. Paylaştığımız bilgiler kimsenin bilmediği çok özel “gizli” niteliği taşımıyor ancak günlük kullanımınızda yararlı olacağını düşünüyoruz. Android’den iPhone’a geçtiyseniz diğer bir deyişle ilk iOS deneyiminizi yaşayacaksanız kesinlikle işinize yarayacak bilgiler bunlar.

Pilinizi daha iyi yönetin:

iPhone’ların en büyük sıkıntılarından biri pil sorunu. Ne yazık ki iPhone 6s ve 6s Plus’da da (iPhone 7’de bataryanın büyütüleceği, pil sorununun çözüleceği söyleniyor) pilin erken tükenmesi sorunu var ancak Apple’ın Düşük Güç Modu adını verdiği, iOS 9 ile birlikte tanıştığımız pilin bitimine yakın ek süre kazandıran bir mod bulunuyor. Bu modu aktif ettiğiniz vakit e-postalarınız için push bildirim, arka planda uygulama yenileme, otomatik indirmeler, görsel efektler kapatılıyor. Menülerde herhangi bir değişiklik olmuyor, iPhone’unuzu normal kullanmaya devam ediyorsunuz. Şarj seviyesi yüzde 20’ye geldiğinde otomatik olarak veya dilediğiniz vakit aktif edebileceğiniz düşük güç modu yaklaşık 6 saat kazandırıyor ki günü kurtarmaya yetiyor. Ayrıca bataryanızı sömüren, su gibi akıp gitmesini sağlayan uygulamaları Pil menüsü altından gözlemlemenizi tavsiye ederiz.

iphonne-ipuclari-2

Fotoğraflarınızı meraklı gözlerden gizleyin:

iPhone’unuzla çektiğiniz özel fotoğrafları sizden başka kimsenin görmemesi için parmak izinizla şifreleyerek koruma şansına sahip değilsiniz ancak birkaç dokunuşla göz önünden kaldırmanız mümkün. Fotoğrafa dokunduğunuzda altta çıkan seçeneklerden paylaşa dokunuyorsunuz ve ardından Gizle dediğinizde fotoğrafınız fotoğraflar sekmesinde görünmüyor. Ancak fotoğraflarınızı görmesini istemediğiniz kişi bir iPhone kullanıcısı ise Albümler’e giderek gizlediğiniz fotoğrafı rahatlıkla görebilir çünkü gizlenen fotoğraf sadece Fotoğraflar uygulamasının bir parçası olan Anlar, Koleksiyonlar ve Yıllar bölümünden kaldırılıyor. Keşke fotoğraflar uygulaması parmak izimizle açılsa ancak şu an bu mümkün değil.

iphonne-ipuclari-1

Siri ile unutmalara son:

iOS 9 ile daha da akıllanan asistan Siri harika bir hatırlatıcı. İşten eve dönerken alınması istenen dolgun alışveriş listesini unutmamak adına Siri’ye marketin yakınlarına geldiğinizde alışveriş yapacağınızı hatırlatmasını isteyebiliyorsunuz. Veya o anda vaktiniz olmadığından detaylı bakamadığınız bir makaleyi, e-postayı, dokümanı sonradan incelemek üzere hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz. Hatırlatma dışında da yetenekleri olan Siri, eğer iPhone 6s veya 6s Plus sahibi iseniz sürekli sizi dinler vaziyette ve sizden başkasına yanıt vermiyor.

iphonne-ipuclari-7

Spotlight araması ile hız kazanın:

Ana ekranın herhangi bir noktasında aşağı doğru sürüklediğiniz vakit ulaşabileceğiniz arama çubuğu diğer bir deyişle Spotlight, iPhone’unuzda yüklü tüm uygulamalara, kişilerinize, ayarlarınıza, mesaj ve e-postalarınıza hızlıca erişme imkanı tanıyor ki ilk başlarda olmasa da telefonunuzun depolama alanı artıkça bulmakta zorlandığınız içeriğe ulaşmanızda büyük kolaylık sağladığını görüyorsunuz.

iphonne-ipuclari-6

Çoklu görev ile uygulamalar arasında hızlıca gezinin:

iPhone 6s veya 6s Plus kullanıcısı iseniz ekranın sol tarafına basılı tutarak, daha eski iPhone’larda Home tuşuna iki kere dokunarak açabileceğiniz çoklu görev menüsünden açık uygulamalar arasında kolaylıkla gezinebiliyorsunuz. iOS 9 ile gelen bu yenilik birkaç uygulama arasında gidip gelmeniz gereken durumda çok kullanışlı. Geri butonunu da unutmamak gerek.

iphonne-ipuclari-5

Kolay yanıtlar:

Arkadaşınızdan mesaj veya mail geldiğinde yanıtlamak için iPhone’uzun kilidini açıp ilgili uygulamayı açmanız gerekmiyor. Kilit ekranınızda ileti üzerinde sola kaydırdığınızda çıkan Yanıtla seçeneğiyle hızlıca gelen mesaja yanıt verme şansına sahipsiniz. Bu seçeneği tüm anlık mesajlaşma, mail uygulamaları sunuyor.

iphonne-ipuclari-4

Maillerinize dosya, fotoğraf ekleyin:

iPhone’unuzda mail uygulaması olarak Gmail’i kullanıyorsanız e-postalarınıza dosya iliştirmek için ataç simgesine dokunmanız kafi. Ancak önyüklü gelen Mail uygulamasını kullanmayı tercih ediyorsanız e-postaya dosya eklemek için mesaj yazdığınız alanda parmağınızı bir – iki saniye basılı tutmanız ve ardından küçük oka “İlişik Ekle”yi görene dek dokunmanız gerekiyor.

iphonne-ipuclari-3

Klavye kısayolları:

iPhone her ne kadar yazdığınız kelimeleri denetleyip otomatik düzeltme seçeneği sunsa da Klavyeler – Metin Değişimi alanına sıklıkla kullandığınız uzun kelimelerin kısaltmasını yazmanızı öneririz. Mesaj yazarken, yanıtlarken oldukça zaman kazandırıyor.

iphonne-ipuclari-8

 

 

Kaynak: Tam İndir Blog (Erkan Calp)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.