Yeni Başlayanlar İçin iPhone Kamera Kullanım İpuçları

Yeni Başlayanlar İçin iPhone Kamera Kullanım İpuçları

Akıllı telefon kameraları, özellikle son birkaç yılda hayli gelişmiş özellikler kazandı. Ortam ışığına göre otomatik çekim, yüz algılama ve özel mod seçenekleri sunan akıllı telefonlar, bu konuda dijital kompakt yapıdaki fotoğraf makineleri ve kameraları da saf dışı bıraktı.

Ancak telefonların bazı kamera özellikleri gözümüzden kaçabiliyor.

Yeni Başlayanlar İçin iPhone Kamera Kullanım İpuçları-2

Basit ayar değişiklikleriyle çok daha kaliteli fotoğraf video çekmek mümkün olabiliyor. Ya da kamera uygulaması çok daha işlevsel şekilde kullanılabiliyor. Bu rehberimizde iOS’a yeni geçen kullanıcılar için, basit ama işlevsel kamera özelliklerini paylaşıyoruz. iOS’taki kamera ayarları, Android’e oranla çok daha basit şekilde yapılabiliyor. Buna karşılık, iOS kamerasındaki birçok ayrıntı aslında kullanıcıdan gizlenmiş diyebiliriz.

(iPhone Kamerasından İyi Sonuçlar Almak için İpuçları)

Ses Kontrol Düğmeleriyle Çekim

Yeni Başlayanlar İçin iPhone Kamera Kullanım İpuçları-3

iPhone ya da iPad’lerde fiziksel bir deklanşör düğmesi yok. Dolayısıyla hem fotoğraf, hem de video çekimi için kamera uygulamasındaki dokunmatik deklanşörü kullanmanız gerekiyor.

(Akıllı Telefonlarla Daha İyi Fotoğraf Çekmek için Öneriler)

Ancak buna ek olarak, ses açma ve kısma düğmeleri sayesinde de fotoğraf çekilebiliyor. Yani kamera uygulamasında ekrana dokunmanın zor geldiği durumlarda (özellikle de özçekimlerde) fiziksel ses düğmeleriyle fotoğraf çekimi yapabilir, video kaydı başlatabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin iPhone Kamera Kullanım İpuçları-4

Benzer şekilde iPhone’un kutusundan çıkan kumandalı EarPods kulaklık üzerindeki kumanda yardımıyla da fotoğraf çekimi gerçekleştirilebiliyor.

Kaynak: Technopat (Yunus Emre Şahin)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.