WinRAR ile Dosya Bölme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Kullandığımız bütün bilgisayarlarda yüklü olan ve depolama alanını her genişletmeye çalıştığımızda veya bir dosya göndermek, almak istediğimiz de sıklıkla başvurduğumuz olmazsa olmaz olan WinRAR. Bir çok durumda kurtarıcı rolü oynadığını kesinlikle inkar etmemek gerekir. WinRAR programı sayesinde klasörlerinizi RAR veya ZIP formatında sıkıştırılmış dosyalar haline getirmek son derece kolay. Bu sayede dosyaları bir yerden bir diğer bir yere aktarmak, dosyaları almak, kullandığımız cihaz üzerinde kalabalık ve yer kaplayan her klasörü sıkıştırarak yer açmak için kullandığımız WinRAR programı üzerinde dosyalarımız bölme özelliği de bulunmakta. WinRAR ile Dosya Bölme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bazen dosyaların tamamını sıkıştırmak yaşanan tüm boyut sorunlarınızı çözmeye yetmiyor. Elinizde bulunan depolama aygıtlarının veya paylaşım yapmaya karar verdiğiniz hizmetlerin kapasiteleri daha küçük boyutlara sahip dosyalara imkan sağladığından dolayı WinRAR programı ile dosya bölme özelliğini kullanmamız gerekiyor.

WinRAR ile Dosya Bölme İşlemi Nasıl Yapılır ?

WinRAR programının doysa bölme özelliğini kullanarak sıkıştırılmış olan dosyalarınızı istediğiniz boyutta ayarlayarak ve istediğiniz sayıda dosya olarak yaratabiliyorsunuz.

İlk olarak yapmamız gereken bölünecek olan dosya yada klasörün üzerine gelerek sağ tıklıyoruz ve Arşive ekle sekmesine tıklıyoruz.

WinRAR ile Dosya Bölme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Sonraki aşamadan açılan pencere üzerinden arşiv biçimimizi ve karar verdiğiniz sıkıştırma yönteminizi seçtikten sonra Ciltlere böl, boyut bölümünde yer alan miktar kısmına bir rakam girmeniz gerekiyor ve hemen yan kısmında bulunan alandan KB – kilobyte, MB – megabyte yada GB – gigabyte seçeneklerinden birini seçmelisiniz.

WinRAR ile Dosya Bölme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Seçimlerinizi tamamladıktan sonraki aşamada OK sekmesine basarak sıkıştırma işlemini başlatmış oluyoruz.

Sıkıştırılmış olan dosyaları hazırladığınız alanda kaç dosyaya böldüyseniz görebileceksiniz. Elinizde bölünmüş yada sıkıştırılmış olan dosyalar bulunuyorsa bu dosyaları tek parça haline getirmek son derece basit. Bölünmüş durumda olan dosyalardan herhangi birinin üzerine sağ tıkladıktan sonra Klasöre çıkart sekmesini kullanarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

WinRAR ile Dosya Bölme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bu aşamada önemli olan bölünmüş olan dosyaların isimlerinin değiştirilmemiş olmasıdır. İsimleri değiştirilen dosyalar açılım esnasında birbirini takibi bozulacağından dolayı sorun yaşamanız muhtemel olacaktır.

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Winrar’da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Sorunu ve Çözümü

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.