Windows’ta Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir?

Dosyaların formatını klasör ön izlemesinde görmek isteyen kişilerin herhangi bir program kullanmasına gerek kalmadan bu işlemleri sistem ayarları üzerinden yapabilmektedir. Bu işlem pek çok kullanıcı için pratik bir kullanım sağlarken, kısa süren işlemleri yaparak sizler de dosya formatları konusundaki karışıklığı ortadan giderebilirsiniz. Özellikle benzer adlara sahip dosya ve fotoğrafların ayırt edilmesinde dosyaların formatları büyük bir önem taşımaktadır.

(Windows 10’da Gizli Dosyaları Gösterme Nasıl Yapılır?)

Kişilerin formatları gösterebilmesi için klasör seçeneklerini açması gerekmektedir. İlgili seçenek klasör ön izleme ekranının üst tarafında olabileceği gibi denetim masası üzerinden de erişilebilir durumdadır. Ayrıca kişiler Windows 10 işletim sistemlerinde başlatı açtıktan sonra arama yaparak direk klasör seçeneklerine ulaşabilir. Fakat işletim sistemlerinde dosya gezgini gibi farklı isimler de kullanılmaktadır.

Windows'ta Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir-1

Bu ayar ekranına erişim sağlandığında üstte yer alan menüden görünüm sekmesi seçilmelidir.

Windows'ta Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir-2

Bu bölümde klasör ön izleme ile ilgili ayarlar yapılabilmektedir. Sadece dosya formatları için değil, diğer seçenekler için de bu bölümden ayarlamalar yapılabilmektedir. Dosya formatlarının görüntülenmesi ya da görüntülenmemesi için resimdeki seçenek işaretlenmelidir.

Windows'ta Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir-3

İşlemleri yaptıktan sonra uygulama diyerek, seçimlerin aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.