Windows Mavi Ekran Hatası Neden Mavi Renkte ?

Windows Mavi Ekran Hatası Neden Mavi Renkte ? Birçok kullanıcının baş belası olan Windows mavi ekran hatası, en başından beri kullanıcıların karşısına çıkmıyor. Bu hata ekranını işletim sistemine ekleyen John Vert, bunun nasıl ortaya çıktığını ve neden mavi rengi seçtiğini şöyle açıklamıştı.

İlk sürümü 1983 yılında geliştirilen Windows, 1985 yılında satışa çıkmıştı. Ardından çıkan DOS tabanlı işletim sistemi sürümleri, Windows NT ile birlikte kendi alt yapısına geçmiş ve bugün kullandığımız işletim sistemlerinin temelleri atılmıştı. Windows 10’da dahi kullanılmaya devam edilen mavi ekran hatası ise ilk kez 1993 yılında yayınlanan Windows NT 3.1 ile kullanıcıların karşısına çıkmaya başlamıştı.

Windows Mavi Ekran Hatası Neden Mavi Renkte ?

1991 yılında mevi ekranın ilk kodlarını yazan John Vert, ardından yayınlanacak sürümlerde çıkacak bu ekranın da temellerini atmış oldu. Vert, daha önce yayınladığı bir yazıda neden mavi ve beyaz renkleri seçtiğini şöyle açıklamış.

  • Windows’un MIPS portu için kullandığımız MIPS temelli makinanın, önyükleme seçenekleri ekranı beyaz ve mavi renklerden oluşuyordu. Hata kontrolü ekranlarının birbirine benzemesi mantıklı geldiği için mavi ve beyaz kullandım.
  • Öte yandan benim kullandığım metin düzenleyicisi SlickEdit, o zamanlar, beyaz ve mavi temadan oluşuyordu.

Yazısında Vert, daha önceki hata kontrolü ekranlarının eski Microsoft çalışanı Mark Lucovsky tarafından yazıldığ bilgisini de vermiş. Daha önce Windows NT 3.1’den sonra çıkan mavi ekran hatalarının, Steve Ballmer tarafından yazıldığı haberleri çıkmıştı. Ballmer’in ilk mavi ekran hatasının şeklini sevmediği için değişikliğe gittiği ve uzun süre kullanılan bu sayfayı ortaya çıkardığı söylenmişti. John Vert’in açıklamalarıyla birlikte değiştirilen ekranın da kimin tarafından yazıldığı öğrenilmiş oldu.

Sistemi Göremeyen Windows 10 Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayarın Sebepsiz Yere Kapanması Sorunu ve Çözümü

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.