Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek

www.Tamam.org

www.Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Sınırlı veri trafiği sunan bir internetiniz varsa kullanımı denetlemek ve sınırları aşmamak herkes için önemlidir. Bu yazıda ne kadar veri trafiği yaptığınızı basit adımlarla görüntülemeyi göstereceğim. Ağ Kullanımı

İnternet servis sağlayıcıları daima hızlarını arttırarak hem rekabette öne geçmeyi hemde kullanıcılarına daha iyi deneyim sağlamayı amaçlarlar. Ancak bazen artan hızlar nedeniyle veri limiti doğru orantı içinde değildir. Sınırlı bir internet planına sahipseniz bunu kontrol etmek gerekir, aksi halde kotayı aşabilirsiniz.

Ağ transferini görüntülemek sınırlı internet kullanıcıları için hayati öneme sahiptir. Çok şükür ki Windows 10 kullanımı görüntülemek için gerekli araçlara sahip durumda.

In Windows 10 there are two different ways to monitor the data that apps can send and receive in a given month, and in this Windows 10 guide, we’ll show you how you can monitor your network usage using the Settings app and Task Manager, and their pros and cons.

Windows 10’da uygulamaların ne kadar veri alışverişi yaptığını görüntülemenin iki yolu bulunuyor. Bu yazımızda veri trafiğini Ayarlar uygulaması ve Görev Yöneticisi ile ayrı ayrı görüntülemeyi göstereceğim, ve artılarını eksilerini de sıralayacağım.

Veri trafiğini görev yöneticisi ile görüntülemek

  1. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi‘ni başlatın..
  2. Windows 8’den itibaren görev yöneticisi varsayılan olarak küçültülmüş arayüzle açılıyor. Sol altta bulunan Diğer Ayrıntılar butonuna basalım.
  3. Uygulama Geçmişi sekmesine gidelim.

Bu ekranda uygulamaların başından beri ne kadar veri yediğini görebilirsiniz. Aynı zamanda üst kısımda bulunan veri geçmişini silme butonunu kullanarak sıfırlama yapabilirsiniz. Varsayılan olarak veri geçmişi 30 günde bir otomatik olarak sıfırlanır. Ağ Kullanımı

Burada işimize yarayacak olan sütun Ağ sütunudur. Bu sütun ile uygulamaların tek tek veri bilgilerini görebilirsiniz. Aynı zamanda Tarifeli Ağ sütunu da bulunuyor. Mobil bir internet kullanırsanız burada verilerini görebilirsiniz. Eğer mobile değilde Wi-Fi üzerinden bağlantı kuruyorsanız ve yinede internetiniz sınırlı ise, Ayarlar içinden Wi-Fi bağlantısını tarifeli bağlantı olarak işaretlemeniz gerekiyor.

Bütün olayı bu kadar, görev yöneticisinin eksisi ise, sadece Mağaza uygulamalarının veri trafiğini göstermesidir. Skype, Chrome vb, masaüstü uygulamalarının veri trafiğini bu ekrandan takip edemiyoruz.

Veri trafiğini Ayarlar uygulaması ile görüntülemek

  1. Başlat menüsünü açarak Ayarlar uygulamasını çalıştıralım.
  2. Ağ ve İnternet kısmına gidelim.
  3. Veri Kullanımı bölümüne geçelim. Bu ekranda kabaca Wi-Fi ve Ethernet bağlantısı için ayrı ayrı toplam veri trafiğini görebilirsiniz.
  4. kullanım Ayrıntıları bağlantısına tıklayalım, listenin oluşturulmasını bekleyelim. Yüklü olan uygulamaların bilgileri gelecektir.

Ayarlar içerisinden kontrol etmenin en büyük avantajı sadece Mağaza uygulamalarının değil, masaüstü uygulamalarının da veri akışını gösteriyor olması. Ağ Kullanımı

Ayarlar uygulaması ile denetlemenin eksi yanı ise, Tarifeli Ağ için kullanım göstermemesi ve görev yöneticisinde olduğu gibi sıfırlama seçeneğini vermemesi. En başından beri hangi uygulama ne kadar veri harcadıysa hepsini toplam olarak gösteriyor.

www.Tamam.org

www.Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.