Windows 10 Keylogger Nasıl Devredışı Bırakılır?

Microsoft çıkardığı son işletim sistemi olan Windows 10’da klavyeden yazdıklarınızı, kamera, mikrofon gibi kişisel alışkanlıklarınızı veri merkezinde depoluyor. Elbette firmanın amacı, yaptıklarınızı takip ederek size daha kişisel bir deneyim sunmak ve işlevleri kullanım bilgileri doğrultusunda geliştirmek. Ancak bu durum, her kullanıcının hoşuna gitmeyebilir. Bolca zamanınız varsa Microsoft’un 17.000 kelimeden oluşan Gizlilik Şartlarını okuyarak, bu durumla ilgili detayları keşfedebilirsiniz. Siz farkında olmadan onaylayıp kişisel verilerinizi Microsofta teslim etmiş olursunuz. Peki Windows 10 Keylogger Nasıl Devredışı Bırakılır?

Keylogging (bastığınız tuşların kaydedilmesi ve Microsoft’a gönderilmesi) işlevini devre dışı bırakmanın bir yolu var.

Windows 10 Keylogger Nasıl Devredışı Bırakılır?

Başlat menüsünü açarak “Ayarlar” uygulamasını çalıştırın. Burada alt satırdaki “Gizlilik” simgesinin üzerine tıklayın. “Genel” bölümüne gidin ve “Gelecekte yazı ve el yazısı özelliklerini iyileştirmemize yardım etmek için Microsoft’a yazma şeklimle ilgili bilgi gönder” seçeneğini devre dışı bırakın.

Windows 10 Keylogger Nasıl Devredışı Bırakılır1
Daha sonra sol tarafta yer alan menüden “Konuşma, mürekkep oluşturma ve yazma” sekmesine tıklıyorsunuz. Açılan sayfada “Beni tanımayı durdur” düğmesine tıklayıp Windows’un konuşma, el yazısı ve yazı yazma geçmişinizi toplamasına son verin.

Windows 10 Keylogger Nasıl Devredışı Bırakılır2
Microsoft ile bağlantıyı kesmek neredeyse imkansız ancak kişisel verilerinizi göndermeyi durdurabilirsiniz. “Yapılan ayarlar sisteminizin temel özelliklerine etki etmeyecek olsa da Cortana gibi bazı ek özellikleri devre dışı bırakacaktır.” Gizliliğe önem veren biriyseniz göstermiş olduğumuz yöntemleri uygulayarak birazda olsa bunu sağlayabilrsiniz.

Windows 10 Keylogger Nasıl Devredışı Bırakılır? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir