Vimeo Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya platformlarında görsel paylaşımının yaygınlaşmasıyla birlikte video paylaşma hizmeti sunan sitelerin sayısı da artmıştır. Oldukça popüler olan bu sitelerin yaygınlaşmasıyla birlikte bu hizmeti kullanan kullanıcı sayıları da artış göstermiştir. Son dönemlerde kullanıcı sayısı artan video sitelerinden biri de Vimeo’dur.

Site içeriğinin kullanıcılar tarafından oluşturulduğu Vimeo’da video yüklemek oldukça basittir. Bir video paylaşım sitesi olan Vimeo’nun en büyük özelliği kullanıcılarına yüksek çözünürlükte video izleme imkanı sunmasıdır. Vimeo’nun internet dünyasındaki tek rakibi Youtube’dir. Size tavsiyemiz bu iki site üzerinden de aynı videonun HD seçeneğini açın ve izlemeye başlayın.

Bu şekilde aradaki görüntü kalitesi farkını çok daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Vimeo bu özelliği sayesinde profesyonel video tasarımcıları ve montajcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Fakat sosyal medya üzerinden paylaşımı yeterli olmayan Vimeo; Youtube ve Dailymotion‘ın bir adım gerisinde kalmıştır.

Vimeo Nedir?

Vimeo Nedir?ABD tabanlı olan Vimeo, video paylaşım hizmeti sunan bir sitedir. Kasım 2004 tarihinde kurulmuş olan site Zach Klein ve Jake Lodwick tarafından kurulmuştur. YouTube’ye doğrudan rakip olarak hizmet vermekte olan Vimeo, YouTube’den farklı olarak odağında daha çok film gibi uzun videolar bulunmaktadır. Oldukça kullanışlı bir video paylaşım sitesi olan Vimeo, oldukça fazla imkânı olan ve en önemli özelliği de video sıkıştırma kalitesi oldukça yüksek olan bir paylaşım sitesidir. Oldukça popüler olan ve HD çözünürlükte video paylaşımına izin veren bu sitede kısa filmlerin yayınlanmasınaimkânı verilmektedir. Vimeo üzerinde paylaşılan tüm videoları site kullanıcılarının hepsi görebilmektedir.

Diğer tüm video paylaşım sitelerinde olduğu gibi Vimeo’da da site içeriğini kullanıcılar oluşturmaktadır. Vimeo oldukça basit bir ara yüze sahip olduğundan istenilen tüm işlemler oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Videolar yüklendikten sonra eğer çok yoğun bir zamana denk gelmemişseniz oldukça çabuk bir şekilde yüklemek istediğiniz videolar yayına girmektedir. Vimeo kullanıcılarına HD kalitesindeki yüksek çözünürlüklü videoların izlenmesi imkânı sunulmaktadır. Bu özellik kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Vimeo Nasıl Kullanılır?

Vimeo Nasıl Kullanılır?Vimeo kullanımında video izlerken eğer video üzerinde değilseniz ekran üzerinde ne süre ne de başka bir ifade yer almamaktadır. Paylaşmak istediğiniz videoları sitenize koyabilmeniz için video üzerinde bulunan “embed” yazan butona tıklamanız yeterli olmaktadır. Vimeo’yu diğer video sitelerinden ayıran yönü sınırlı video ekleme imkânı vermesidir. Bu özellik pek çok kullanıcıya göre olumsuz bir özellik olarak görülse de kullanıcıların gereksiz ve alakasız videolar yüklemelerini engellemesi açısından oldukça doğru bir uygulamadır. Vimeo kullanıcılara 500 MB alan vermekte ve bu alana göre video eklemesi yapılabilmektedir.

Kontrol panelinin üst kısmındaprofilinizi düzenleme imkânınız bulunmaktadır.Video izlenirken kalp simgesine tıklanmasıyla videolar profilinizde beğendiğiniz videolar bölümüne eklenmektedir. Böylece daha sonra tekrar arama yapmaya gerek kalmadan bu alandan videolarınızı izleme imkânı bulabilirsiniz.

Video eklemesi yapmak için kontrol paneli üzerinde bulunan upload butonuna tıklanmaktadır. Açılan yeni sayfa üzerinde “choose a file to upload” yazılı mavi renkli kutuya tıklamanız gerekmektedir. Bu adımdan sonra karşınıza bilgisayardan seçmeniz için bir ekran gelmekte ve eklenmek istenen video seçilerek yükleme işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca ayarlar bölümü üzerinden profilinize ait çeşitli düzenlemeler yapılabilmektedir.

Vimeo Ne İşe Yarar?

Vimeo Ne İşe Yarar?Video siteleri oldukça popüler olan ve kullanıcı sayısı giderek artan siteler olarak hayatımızda yer almaktadır. Vimeo içeriğini kullanıcılarının oluşturduğu oldukça popüler olan bir video paylaşım sitesidir. Vimeo üzerinde bulunan medya player ile yüksek çözünürlüklü videoları izleme imkânınız bulunmaktadır. Oldukça sade bir yapıya ve kullanıma sahip olan site üzerinde Türkçe dil desteği ne yazık ki bulunmamaktadır. Vimeo fikir olarak diğer video paylaşım siteleri gibi görünse de video paylaşım sitesi kavramına farklı değerler katan bir sitedir. Sitenin en büyük ve yenilikçi özelliği ise High-Definition Video özelliğine sahip olmasıdır. Bu özelliği ile videonuzu en az kayıpla yüklemeniz ve paylaşmanız mümkün olmaktadır. 1280×720 çözünürlüğe kadar video kalitesini sağlayabileceğiniz bu site ile yüksek kaliteli videolar izleyebilirsiniz.

Vimeo Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir