Vejetaryenlık Nedir ?

Vejetaryenlık Nedir? Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir? Nasıl Vejetaryen Olunur?Vejetaryenler Neler Yer?Bilinen Vejetaryen Ünlüler kimlerdir ? Vejetaryen İlk Kez Et Yerse Ne Hisseder?

Vejetaryenlik Nedir ?

Kısa tabiriyle, et yememek anlamına gelen ve yedi farklı gurupta değerlendirilen bir yemek yeme ve beslenme şeklidir. Yapılan araştırmalarda, bilinenin aksine et yemeyen ancak etle karşılanan bedensel gereksinimlerini diğer gıdalardan karşılayan kişilerin, et yiyen kişilere göre daha sağlıklı ve güçlü oldukları öne sürülmektedir. Hayvansal hiçbir gıdayı tüketmeyen ve beslenmelerini yalnızca bitkisel ürünlerden alan kişilere verilen isin de vejeteryan’dır.

Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki kavram birbiriyle oldukça fazla karıştırılır. Veganlar, vejeteryanlardan farklı olarak et tüketmemenin yanı sıra hayvanlardan elde edilen yumurta, süt, bal ve yağ gibi ürünleri de tüketmezler. Vejeteryanlar arasında da bazı hayvansal gıdaları tüketmeyen istisnalar olsa da, vegan kültüründe bu kesinlikle yasaktır.

Vejetaryenlik ve Veganlık Sadece Beslenme Alışkanlığıyla Mı İlgilidir?

Vegan kültürü ve vejetaryenlik sadece beslenme alışkanlıklarıyla ilgili değildir. Pek çok vegan ve vejetaryen kürk, deri, yün gibi hayvanlardan elde edilen kumaş türlerini kullanmayı reddeder. Hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri kullanmaya da karşı çıkarlar.

Anlayacağınız bu sadece beslenmekle ilgili değildir, aynı zamanda politize bir hayat duruşudur.

Nasıl Vejetaryen Olunur?

Öncelikle bu yepyeni bir beslenme alışkanlığıdır. O yüzden vücudu buna hazırlamak gerekir.Bunun için et tüketimini bir anda kesmemek lazım. Örneğin önce tavuk eti yemeyi kesebilirsiniz. Üzerinden bir iki hafta geçtikten sonra diğer gıdaları bırakmaya başlayabilirsiniz.

Aynı zamanda vejetaryenler bu yeni beslenme ve hayat alışkanlığını kazanmaya çalışan insanlara bu kararı bir temele oturtma tavsiyesi verir. Neden vejetaryen olmak istediğini kişi kendine iyi açıklayabilmelidir. Örneğin, ‘Hayvanları korumak için mi?’, ‘Hayvansal gıdaların sanayi tipi üretimi ve hayvan haklarını korumak için mi? ve ya sadece ‘Daha sağlık bir beslenme alışkanlığı olduğunu düşündükleri için mi?’ …

Neden Vejetaryen Olunmalı?

Vejetaryenlığın insan sağlığı için daha faydalı bir beslenme kültürü olduğunu kanıtlayan oldukça fazla bilimsel çalışma olduğunu söylemek mümkün. Yapılan pek çok çalışma vejetaryenlerin, vejetaryen olmayanlara insana göre pek çok hastalığa daha düşük oranda yakalanma olasılığında olduğunu kanıtlamış durumda.

Elbette vejetaryenlerin öne sürdüğü tek sebep daha sağlıklı bir yaşam değil. Günümüzde vejetaryenlığı mevcut üretim sistemine bir eleştirel duruş olarak görmek de mümkün, çevreci bir anlayış içerisinde kişisel bir duruş olarak da değerlendirmek de.

Vejetaryenler Neler Yer?

Vejetaryenler Neler Yer?

Türkiye gibi zengin bir mutfak kültürüne hemde oldukça fazla et kullanılan bir yemek kültürüne sahip bir ülkede ‘vejetaryen biri ne yiyebilir ki?’ sorusunu soruyabilir olabilirsiniz. Cevabı aslında çok zor değil. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında zengin bir sebze ve ot kültürüne sahip olduğumuzu unutmamalıyız. İşte size vejetaryenlerin oldukça fazla tükettiği yemeklerdenden bazıları;

Soya fasülyesinden yapılan köfteler, aklınıza gelebilecek her türlü sebze yemeği, tofu, sebzeli lazanya, nohut gibi bakliyatlarla hazırlanan dürümler ve daha pek çok şey…

Vejetaryen İlk Kez Et Yerse Ne Hisseder?

Geçtiğimiz günlerde internete yüklenen bir video oldukça dikkat çekiciydi. Bu videoda ‘The Onion’ isimli programın yapımcısı olan Stephanie Potakis’in 22 yıl sonra ilk defa et yemesi yer alıyor. 4. sınıftan beri et yememiş olan Potakis’in bir et lokantasında iştahla pek çok farklı et yemeği yerken görüyoruz.

Bilinen Vejetaryen Ünlüler Kimlerdir ?

Ülkemizde de gittikçe artan vejateryanlık ve veganlık aslında dünyada oldukça yaygın bir anlayış. Bu anlayışı benimsemiş olan pek çok ünlü isim de var.

Bunlardan bazılarıysa Natalie Portman, Cameron Diaz gibi Hollywood starlarıyken, bazılarıysa Edison, Tesla, Einstein, Platon gibi ünlü düşünür ve bilimadamları. Ama bizi en çok şaşırtan isimse diktatörlüğü ve yüzbinlerce Yahudi’yi canice öldürmesiyle tanıdığımız Adolf Hitler!

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir