USB Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüs Nasıl Temizlenir?

USB Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüs Nasıl Temizlenir

Flash belleklerle sık sık dosya alışverişi yapan kişilerin karşılaştığı ve diskin içindeki dosyaları görünmez hale getiren virüslerden şikayetçi olanlar için hazırladığımız bu rehber yazımızda çözüm yollarını anlatıyoruz.

USB belleklerimizi sık sık başka bilgisayarlarda kullandığımızdan dolayı zararlı yazılımların bulaşması kaçınılmaz olabiliyor. Bu zararlı yazılımlardan bir tanesi de belleklerin içindeki klasörleri gizleyen ve bir türlü eski haline getirilmeyen virüsler.

USB Flash Bellek ‘e Nasıl Şifre Koyulur?

Bellekte bulunan klasörleri kopyalayarak .exe uzantılı olarak gösteren ve tıklandığında aktifleşen bu virüsün temizleme yollarını sizler için anlattık.

İlk olarak gizlenen dosyaları görünür hale getirmemiz gerekiyor ki işlemleri daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilelim. USB belleğinizi bilgisayarınıza taktığınızda sürücü harfini bir kenara not ediyoruz. Örnek olarak benim belleğim F: harfini aldığı için kullanacağımız komutlarda bu harfi kullanacağım.

USB Flash Disk Nasıl Formatlanır?

  • Çalıştır konsolunu açıyoruz (Windows tuşu ile R tuşuna birlikte basabilirsiniz.)
  • cmd yazıp Enter’a basın.
  • Açılan siyah pencerede flash belleğinizin harfini yazıp enter’a basıyoruz.

F:

Attrib /d /s –h –s

USB Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüs Nasıl Temizlenir çözümü

Bu komutu uyguladığınızda tüm gizli klasörleriniz görünür hale gelecektir. Bu işlemlerden sonra belleğin içine girip, dosya türü bölümünde uygulama yazmayan klasörleri yedekledikten sonra biçimlendirme işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bir ipucu daha vermek gerekirse; belleğin içine girdiğinizde belleğinizin ismiyle görünen bir kısayol göreceksiniz, bu kısayola tıkladığınızda asıl dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Yine bu dosyaları yedekledikten sonra diski biçimlendirip, bilgisayarınızı bir antivirüs programıyla taratmanızı öneririm.

USB Flash Disk Dolu Ama İçindeki Dosyalar Gözükmüyor Çözümü

Peki bu tür virüslerden başka nasıl korunabiliriz?

  • USB bellekler için geliştirilen virüs programlarını kullanabilirsiniz.
  • USB belleğe çift tıklayarak açmak ya da otomatik kullan seçeneğini kullanmak yerine, adres çubuğuna ya da Çalıştır konsoluna sürücü harfini yazıp girebilirsiniz. (Örneğin: F:gibi )
  • Belleğin içindeki klasörleri açmadan önce dosya türü bölümünde Dosya Klasörü yazmasından emin olun, Uygulama yazıyorsa fakat klasör ikonuna sahipse virüs olduğundan hiç şüpheniz olmasın.
  • Güncel antivirüs programı kullanın ve tespit edilen virüsleri raporlamayı unutmayın. Çünkü virüsler, antivirüs programlarına yakalanmamak için sürekli şekil değiştirmektedir. Virüslü dosyaları tespit edip, antivirüs firmasına rapor ederseniz hem siz hem de diğer kullanıcılar için faydalı olacaktır.

 

Kaynak: Tam İndir Blog (Volkan Yılmaz)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir