Snowpiercer Filmi ve Konusu (2013)

Bilim adamları küresel ısınmayı durdurmak için bir deney yaparlar. Ancak deneyin sonuçları felaket olur ve küresel ısınma durmadığı gibi dünya bir buz tabakasına döner. Pek çok insan dondurucu soğuktan hayatını kaybeder. Şehirler artık yaşanılmaz haldedir. Ancak tek bir yerde hayat vardır hiç durmadan ilerleyen ve dünyayı dönüp dolaşan Wilford Treni. Bu tren tüm yaşamını trenler üzerine geçirmiş Wilford tarafından inşa edilmiştir. Fakat trende herkes aynı konumda değildir. Önde trenin ve trende ki yaşamın beyni olan lokomotif bulunmaktadır. Wilford lokomotifte yaşar ama ona ulaşmak mümkün değildir. Yoksul kesim trenin en sonunda bulunmaktadır ve hayat şartları çok kötüdür. Taze meyve sebze ya da su bulmak imkânsızdır. Sadece protein yönünden zengin olan bir madde yiyecek olarak verilir. Diğer vagonlarda yaşayan küçük bir azınlığın yaşam şartları oldukça yüksektir. En arkada ki vagonda su bulunmazken öndeki vagonlarda organik bahçeler ve jakuziler vardır. Zaman zaman lokomotife ulaşmak için en arka vagondakiler isyan çıkarsa da bu hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Yeni bir isyan başlatma sırası hırslı Curtis ve arkadaşlarındadır. İsyanın sonunda Curtis’i hiç beklemediği olaylar karşılayacaktır.

Snowpiercer Filminin konusu bu şekilde. Film 2013 yılı yapımı ve aksiyon bilimkurgu türünde. Bir trenin içinde oluşan kast tabakasının hikâyesini arka fon olarak kullanan film konu itibari ile de güncel. Sonuçta küresel ısınmanın sonuçları az çok biliniyor ve bu gerçeği hareket halinde ki bir treni mekan olarak seçip kurgulayarak sunan yönetmen kaos ve toplumsal ayrışmayı gayet başarılı bir şekilde aktarmış. Bazı bölümlerdeki şiddet sahneleri ise gerçekçi. Snowpiercer Filmi aksiyon ve bilim kurgu türünü sevenler tarafından ilgi ile seyredilecektir.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.