Samsung Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Samsung hakkında yazımızda okuyacaklarınızı belkide ilk defa duyacaksınız. İşte Samsung Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Yıllardır sektöre yön veren markalardan biri olan Samsung, ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bir marka olup, tüm dünyada adını duyurmayı başaran şirketlerden bir tanesidir.Elektronik ve mobil sektörde bir imparatorluk kurmuş olan Samsung’un enteresan geçmişinden bir kesit sunuyoruz. Güney Koreli teknoloji devi hakında bilmeniz gereken 10 gerçek bu yazımızda…

Samsung Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

1938 yılında Lee Byung-chul tarafından kurulan Samsung, kurulduğu yıldan itibaren her zaman büyümeyi hedeflemiş bir atılım olarak dikkat çekmiş. Bilinenin aksine Samsung sadece elektronik üzerine odaklanmış bir firma hiçbir zaman olmadı.  İşte Samsung Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Samsung ne demek?

Korece (三星) olarak yazılan Samsung, kelime anlamı olarak “üç yıldız” manasına geliyor. Kore lisanında “Sam” üç, “Sung’da” yıldız anlamına geliyor. Üç yıldız sembolü uzun zaman boyunca Samsung logosunun sol üst köşesinde de yer almıştı.

Samsung ne demek?

Samsung ilk kurulduğunda lokal çiftçilerden aldığı unlarla bir Çin yemeği olan “noodle” üretiyordu. Aynı zamanda bölgede meyve ve sebze hali görevi görüyordu. Bir nevi “makarnacıydı” ya da “erişteciydi” diyebiliriz. Samsung 1950 yılında sigortacılık, güvenlik ve perakendecilik alanlarına doğru genişlemeye başladı.

Dünyanın en ünlü 32 Büyük Markasının İsimleri Nasıl Bulundu ?

Samsung da kaç kişi çalışıyor?

1938 yılında köhne imalathanesinde 40 kişi bile çalıştırmayan Samsung, bugün 80 alt şirkete 370 bin çalışına sahip. 78 yıllık şirket tarihi ile karşılaştırıldığında bu rakam inanılmaz gelmiyor mu size de? Samsung aynı zamanda dünyanın 80 ülkesine yayılmış pek çok şirketi var ve bunlar inşaat, askeri ürünler, yiyecek, beyaz eşya, elektronik ekipmanlar üretiyorlar.

Samsung’un bilinmeyen ürünleri?

Dubai’de bulunan dünyanın en yüksek binası olan 828 metre boyundaki 160 katlı Burj Khalifa, Samsung tarafından inşa edildi. Bu binanın yanı sıra Malezya’daki Petronas ikiz kulesinin inşaatında da Samsung imzası var.

Samsung’un ilk elektronik ürünü neydi?

Samsung’un elektronik olarak tüketicilere sunduğu ilk ürün 1970 yılında ürettiği siyah beyaz bir televizyon oldu. Samsung ilk bilgisayarını 1983 yılında ürettikten sonra hemen ardından 1986 yılında ilk araba telefonunu üretti. 1990 yılı Samsung’un global yükselişini ilan ettiği yıl olarak teknoloji tarihine geçmiştir. 1990 yılında ilk dizüstü bilgisayarını üreten Samsung, bu dizüstü cihazına bir yazıcı bile eklemeyi de başarmıştı.

Samsung’un ilk elektronik ürünü neydi?

Samsung logosu nedir?

Samsung 78 yıllık tarihinde tam 3 kere logo değiştirdi. Dikkatli bakıldığında tüketicilerde yabancılık yaratmaması için özenle yenilenen Samsung logoları 1993 yılında 3 yıldız sembolünü tamamen terk etti.

Samsung logosu

Samsung’un büyüme dönemi

1993 yılında Samsung’un CEO’su olan Lee Kun Hee şirketin felsefesini tamamen değiştirdi. Ürün kalitesinin artırılarak dünya pazarlarına açılmasının yolunu açtı. 1995 yılından itibaren Samsung dünya piyasasına beyaz eşya ve elektronik ürünlerle son derece emin adımlarla girmeyi başardı. Lee Kun Hee 1995 yılında eline bir balyoz alarak, iki bin işçisinin gözleri önünde 50 milyon dolarlık elektronik eşyayı teker teker parçalayan bir CEO olarak tarihe geçmiştir. Bunun hareket, dünya pazarına açılmış bir şirketin daha kaliteli ürünler çıkarması gerektiğine dair bir mesaj olarak hafızalarda yer etti.

Samsung’un ilk CDMA telefonu nedir?

İlk önce CDMA nedir onu kısaca bir hatırlayalım; CDMA, Qualcomm firmasının geliştirdiği bir mobil iletişim teknolojisi olarak bilinir. Daha GSM alt yapısı henüz gelişmemişken kullanılan bir telefon haberleşme yöntemiydi.  CDMA (Code Division Multiple Access) kablosuz ortamda aynı frekans ve zamanda herkesin yalnızca birbirini anlayacağı “çoklu erişim” tekniği olarak basitçe tanımlanabilir.

Samsung’un ilk CDMA telefonu nedir?

Samsung SCH-100, 1996 yılında şirketin ürettiği ilk CDMA telefon oldu. CDMA aslında GSM teknolojisine göre önemli avantajları olan bir teknoloji olarak dikkat çekiyor. GSM (Global System for Mobile communications) sistemlere göre 4-5 kat fazla iletim kapasitesine sahiptir. Diğer yandan, CDMA taşınabilir haberleşme cihazlarının konuşma süresi daha fazladır. Samsung bu durumu 1996 yılında akıllıca değerlendirmeyi başarmış ilk firmaydı. Anca küresel standartlar değişimce GSM daha öne çıkmayı başardı.

İlk saat-telefon Hybrid cihazı Samsung yaptı

Aşağıda videosunu izleyeceğiniz cihaz bir bilim kurgu filmine ait değil. 1999 yılında Samsung’un ürettiği Samsung SPH-WP10 giyilebilir mobil cihazı, ilk küçük akıllı saat olarak tanımlanabilir. Samsung SPH-WP10 tam 90 dakika konuşma süresi sağlıyordu.

Android ve iOS’dan önce Samsung akıllı telefon vardı

Samsung’un ilk mobil telefonu yaptığını söylemek yanlış olur. Ancak ABD pazarına PDA telefonu 2001 yılında tanıtan ilk firma olduğunu söylemek asla abartı olmaz. Aşağıda resmini gördüğünüz SPH-i300 cihazı, ABD’de Sprint operatörü ile uyumluydu Palm OS işletim sistemiyle çalışıyordu. Kişisel asistan olarak da tanımlanan PDA’ler arsında arama yapabilen ilk cihaz olarak tarihe geçmeyi başardı. Çünkü PDA cihazlar sadece kelime işlem, hesap tablolama, internete girme, e-posta kullanımı, ses kaydı yapabilme gibi sınırı işlemler yapıyordu. SPH-i300 bu konuda PDA kavramını kökünden değiştirdi.

Android ve iOS’dan önce Samsung akıllı telefon vardı

Samsung reklam ve pazarlama gideri dudak uçuklatıyor

Samsung reklam ve pazarlama gideri neredeyse tüm elektronik cihaz üreticilerinin toplamına denk geliyor. Örneğin 2012 yılında en büyük rakibi Apple 1 milyar dolarlık bütçeyle küresel reklam ve pazarlama bütçesiyle çalışırken, Samsung aynı dönemde 4 milyar doları reklam ve pazarlamaya akıtmaktan hiç çekinmedi. Ayı dönemde Microsoft 2 milyar, Coca Cola 3.5 milyar dolar reklam ve pazarlama harcaması yapmışlardı.

Samsung reklam ve pazarlama gideri

Kısa kısa

Aslında özetlemek gerekirse Samsung bugün sadece ev de yiyeceklerimizi soğutup, çamaşırlarımızı yıkamıyor ya da cebimizde iletişim aracı, TV seti olarak hizmet vermiyor şirket, inşaatlar yapıyor, sivil ve askeri savunma teknolojileri üzerinde çalışıyor bir yandan da dev teknoloji firmaları için donanımlar hazırlıyor. Bundan dolayı bir şirketin sadece bir ürünüyle değerlendirmek yerine ne kadar köklü ve güvenilir olabildiğini anlamak için biraz araştırma yapmak son derece keyifli olabiliyor.

Dünyanın En Değerli Markası Hangisi ?

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.