Ram Disk Nedir? Ram Disk Nasıl Kullanılır?

Ram Disk Nedir  Ram Disk Nasıl Kullanılır

Bilgisayarınızın Ram’inizi bir sürücüye dönüştürerek SSD’den bir kaç daha hızlı bir sürücü elde edebilirsiniz.

Son dönemde popüler olan SSD‘ler bilgisayarları gözle görülür şekilde hızlandırıyor. Peki SSD’den daha hızlı bir sürücüye sahip olmak istermisiniz. Bu deneyimi yaşamak isteyenler için önereceğimiz program ile Ram’inizi bir sürücüye dönüştürerek programlarınızı daha da hızlandırabilirsiniz. Ram Disk isimli program ile bilgisayarınızdaki Ram’inizi kullanan program ile belirleyeceğiniz programları hızlı kullanabilirsiniz.

Ram Disk Nedir?

Eğer siz de Ram’inizi kullanarak programlarınızı daha hızlı kullanmak istiyorsanız yüksek ram kapasitesine sahip olmanız gerekiyor. Örneğin 8 GB ram’iniz varsa ikiye bölerek 4 GB ram’i bilgisayarınızın kullanmasını sağlayabilir diğer 4 GB’lık ram’i ise kullanacağınız programlar için ayırabilirsiniz. Ancak bilgisayarınız 4 GB ram kullanacağı için performansınızı etkileyebilir.

SSD ve Ram Disk Arasındaki Performans Farkı

SSD ve Ram Disk Arasındaki Performans Farkı

Ram Disk ile Photoshop gibi programları Ram’inize taşıyarak hızı gözle görülür şekilde fark edeceksiniz. Eğer bir SSD’niz varsa pek tavsiye etmiyorum ancak programı denemek isteyenler için güzel bir programdır. Sizler için Ram’i sürücüye dönüştürerek SSD’den ne kadar hızlı olduğunu yapılan teste yakından bakalım ve ne kadar hızlı olduğuna bakalım.

Ram Disk Görselleri

ram-disk-2

ram-disk-3

ram-disk

Ram Disk İndir

Sözü fazla uzatmadan sizi Ram Disk programı ile başbaşa bırakalım. Ram disk programı ayrıca tamamen ücretsiz ve türkçe dil desteğide sunuyor.

Ram Disk İndir

 

Kaynak: rooteto – Ertuğrul SAĞLAM

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. ram bellekten veri okumak ve veri yazmak çok hızlı olduğu için ramdisk yavaş uygulamalar için büyük bir can simidi gerçekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.