Oyuncu Klavyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncular için en önemli ekipmanlardan biri olan Oyuncu Klavyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir ?

Özellikle günümüzde gitgide daha popüler olan çevrimiçi oyunlarda öne geçmenizi sağlayacak en önemli silahlarınızdan biri de klavyenizdir. Bu sebeple seçimi de bir o kadar önemli.

Ancak teknoloji marketlerinden içeri girdiğinizde karşınıza birçok seçenek çıkıyor. Oyuncu klavyeleri hayli çeşitli olunca, seçim yapmak da zorlaşıyor.

Oyuncu Klavyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizin için oyuncu klavyesi alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralıyoruz. Elbette neyi seçeceğiniz ve nasıl bir ekipman alacağınız en sonunda size kalıyor ama, böylece en azından oyuncu klavyesi seçerken dikkat etmeniz gereken şeyleri bilmiş olacaksınız.

Oyuncu Klavyesi Alırken Oyun Türüne Göre Seçim Yapma

Oyun tutkunlarının en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri hangi oyun türüne göre klavye seçimi yapacağı. Tabi ki alacağınız bir oyuncu klavyesi tüm bilgisayar oyunlarında rahat bir şekilde kullanılabilir fakat bazı klavyelerin bazı oyun türlerine göre çok daha ayrıcalıklı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Oyuncu klavyesi seçerken oyun alışkanlıklarınızın farkında olmalısınız. En çok oynadığınız yapımlar sizin tarzınızı belirleyecektir. FPS oynayanlar genel olarak ek fonksiyon tuşları tercih ederken, MOBA oyunları ulaşımları altında sadece belli tuşların olmasını tercih ettikleri için ona göre bir seçim yapıyorlar.

Tuş hassasiyeti de ayrı bir konu. Eğer oyun oynarken tuşlara ardı ardına basmanız gerekiyorsa ve her birinin hassasiyeti önemli ise mekanik bir klavye seçmeniz gerekiyor.

Oyuncu Klavyesi Alırken  Markaya Göre Seçim Yapma

İlk aşamada önem verilmese de oyuncu klavyeleri için marka en önemli etkenlerden bir tanesidir. Piyasada görünüş olarak çok ilgi çekici tanınmamış birçok markanın klavye modelleri mevcut.

Her şeyin ötesinde biz oyuncular ekipmanların gösterişli olmasını severiz. Bu gösterişe bir noktada marka seçimi de dahil olur. Günümüzde bazı ekipman üreticileri kanıtladıkları kalite standartları ile hemen ön plana çıkıyorlar.

Bu üreticileri Razer, Logitech, SteelSeries ve Asus olarak sıralayabiliriz.

Oyuncu Klavyesi Alırken Fiyata Göre Seçim Yapma

Son olarak dikkat edilmesi gereken nokta tabi ki oyuncu klavye serilerinin fiyatı.

Evet, bir önceki madde üzerinde sizlere harika oyuncu klavyeleri gösterdik ama bütçeye göre oynamak her zaman en iyi seçenektir. Aradığınız oyuncu klavyesi 700 TL de olabilir, 250 TL de olabilir. Bu yüzden fiyat/performans ürünlerini de yönelmek isteyebilirsiniz.

Oyuncu Klavyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada tepki süreleri tuş hassasiyeti gibi konularda çok düşük performans verse de sadece tasarımı ve renk düzeniyle çok daha yüksek fiyatlara satılan ürünler var. Bu ürünlerden performans almanız mümkün değil. Bunun için daha çok teknik özellikleri ön planda olan fiyat performans ürünü oyuncu klavyelerini tercih etmek gerekli.

Yine Logitech, SteelSeries gibi markaların 200 TL fiyat bandında kaliteli ürünleri olabiliyor. Üst segment bir ürün yerine fiyat/performans ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Oyuncu Klavyesi Alırken Tasarıma Göre Seçim Yapma

Tasarım çok önemlidir. Belli bir fiyat bandına sırtınızı yasladığınızda, alacağınız ürünü dikkatli seçerek zaten aradığınız performansa ulaşabilirsiniz.

Piyasada herhangi bir tasarımsal özelleştirmeye uğramamış düz modeller de bulabileceğiniz gibi, çoğunluğu tasarım yönüyle zengin klavye modelleri oluşturuyor. Özellikle oyuncular tarafından tercih edilen büyük ve geniş yapılarıyla dikkat çeken klavyelerin yanında, elektronik marketlerde mobil kullanıcılar için tasarlanan kompakt klavyeleri de bulabiliyorsunuz.

Oyuncu Klavyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klavyeler farklı tasarım ve boylarda karşımıza çıkabiliyorlar. Daha rahat bir yazım için tuşlarına yön verilmiş ve ele oturması için farklı ergonomik şekillerde tasarlanmış modelleri tercih edebilirsiniz elbette, ancak bu tür klavyeler kullanım açısından alan daralttığı için pek tavsiye etmiyoruz.

Ama tasarım içinize sinmezse o oyuncu klavyesinin hiçbir önemi kalmaz. Oyuncuların hem tasarım hem de performans açısından dikkat ettiği şeylerden biri mekanik tuşlardır.

İkincil olarak ise ışıklı tuşlar göze çarpar. Bu yüzden tasarımı göze hoş gelen bir ürün, eğer oyuncu klavyesi olarak ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa düşünmeden almak isteriz.

Oyun Deneyimini Arttıracak En İyi 4 Oyuncu Kulaklığı

Uygun Fiyatlı En İdeal Oyuncu Mouseları

Oyuncular için Bütçe Dostu Sistem Tavsiyeleri

Bilgisayarlar İçin En iyi 3 Gamepad

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir