Öfke Kontrolü

İnsanlar her gün farklı bir ruh hali içerisinde güne başlarlar. Kimi zaman yaşadıklarımız bizleri sevince boğarken kimi zamansa zor günlerden geçerek ruh halimizi korumakta zorlanırız. Öfke, insanların sevmediği durumlara karşı verdiği anlık ve sert tepkilerdir. Öfke kontrolü ile birlikte bu durumlarda verilen tepkinin şiddeti ayarlanmaya çalışılır.

Öfke durumlarında ister istemez her insan bir reaksiyon verir. Ancak bu reaksiyonun şiddetleri kimi zaman insanları çok zor durumlara düşürebilmektedir. Böyle durumlarda yapılması gereken hemen bir tedavi yöntemi bulmak ve bu durumları kontrol altında tutmaya çalışmaktır. İnsanlarda öfkeli durumlarda bazı sert tepkiler görülebilir. Bunlar;

  • Kan basıncının doğal olarak artması ve bunun kontrol edilemeyecek boyutlara ulaşması,
  • Nefes almak ve vermek arasında düzensiz olarak hareketlerin görülmesi,
  • Aşırı şekilde stres, gerginlik ve kontrolsüzlük durumu
  • Şiddete meyillilik

Böyle durumlarda öfke kontrolü tedavisi olunması gerekmektedir. Bu tedavi ile birlikte en yakınlarınıza veya tanımadığınız insanlara verdiğiniz tepkileri önleyebilirsiniz. Sonrasında daha fazla üzülmemek adına insanların en başta nasıl öfkeyi kontrol altına alacaklarını bilmesi gerekir. Özellikle şiddet gibi olayların sonucunda mahkeme gibi hiç istenilmeyecek yerlere gidilebilmektedir. Bu durumların kontrolü ile birlikte ilerde pişman olunmayacak işler yapılabilir.

Öfke bozuklu sebepleri arasında bir takım nedenler bulunur. Bunlar;

  • Çocukluk dönemlerinde geçirilen zor zamanlar,
  • Epileptik karakter olan beyin hastalığı gibi durumlar,

En başlıca sebepleri arasındadır. Yukarıdaki sebeplerin kontrol altına alınması ise öfke kontrolü İzmir ile mümkün olabilmektedir. Sizlerde dilerseniz bu konularda arzu ettiğiniz bir tedavi yöntemi seçerek çevrenize ve yakınlarınıza verdiğiniz tepkilerin boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Böylelikle pişman olacağınız hareketleri yapmanın önüne bir engel koyar, stresli durumların üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz. Öfke kontrolü ile ilgil detaylı bilgi ve yöntemler için https://norapsikoloji.com/ofke-kontrolu/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir